Viaplay wychodzi z Polski. Co z transmisjami sportowymi?

Sebastian Luc-Lepianka
20 lipca 2023, 11:02 • 1 minuta czytania
Z Polski wycofuje się platforma streamingowa Viaplay, która dopiero co się rozgościła w kraju nad Wisłą. Wiadomość padła podczas oficjalnej prezentacji wyników firmy za II kwartał 2023 roku. Decyzja skandynawskiego giganta streamingowego będzie wstrząsem szczególnie dla fanów sportu.
Co dalej z transmisjami sportowymi? Fot. Adam Jankowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Serwis Viaplay wszedł do Polski w 2021 roku i od tamtej pory przejmował kolejne prawa do transmisji sportowych. Wydawałoby się, że działają prężnie, a tymczasem pojawia się ta zaskakująca decyzja.


Dlaczego odchodzi Viaplay?

W komunikacie spółka podała, że zamierza skupić się ponownie na krajach nordyckich i Niderlandach. Nie zdradzono wielu szczegółów. W tym, kiedy to nastąpi, prócz tego, że opuszczenie naszego kraju będzie systematycznie wdrażane.

Oprócz Polski platforma streamingowa opuszcza też USA, Kanadę, Wielką Brytanię, Estonię, Łotwę i Litwę.

Viaplay miało kłopoty

Istniały jednak pewne przesłanki, że Skandynawom nie jest wesoło na naszym rynku. Już na początku czerwca pojawiło się tąpniecie, gdy spółka odnotowała rekordowe spadki na giełdzie, wynoszące nawet 60 proc., co zmusiło do rezygnacji jej prezesa Andersa Jensena. Na początku lipca zaś Viaplay informowało o zwolnieniach w swojej placówce w Sztokholmie, a w planach ma zwolnienie 25 proc. pracowników dla zmniejszenia kosztów.

Odejście z naszego rynku jest wpisane w bieżące sprawy spółki. Wiadomo też, że zamierzają podnieść ceny za abonament oraz skupić się na wydawaniu sublicencji.

Co zabiera ze sobą Viaplay?

Platforma posiada ofertę serialową, ze szczególnym bogactwem skandynawskich produkcji, oraz dla kinomaniaków, ale zdecydowanie przoduje w transmisjach sportowych. Jest nadawcą wielu prestiżowych wydarzeń, Bundesligi, Ligi Europy, Ligi Konferencji Europy oraz relacje z zawodów Formuł 1. Ta licencja ważna jest do 2025 roku. Na Viaplay można obejrzeć też transmisje z NHL, KSW i IndyCar.

Viaplay posiada również sublicencję do meczów Premier League. W komunikacie obecny prezes SVOD zauważa, że firma rozpatruje różne sposoby na poprawę swojej sytuacji, w tym właśnie wdrażanie sublicencjonowania swoich transmisji za pomocą Viaplay Select.

Do końca 2022 roku Viaplay posiadało 7,3 miliona subskrybentów. W 2021, wedle serwisu hdtvpolska, serwis mógł cieszyć się ponad pół milionem subksrybentów w Polsce i krajach bałtyckich. Wzrost w naszym kraju był wyższy, niż pierwotnie zakładany.

Zmiany na rynku streamingowym

Rok 2023 przyniósł za sobą więcej zmian w serwisach strumieniowych. Nikomu chyba nie trzeba wspominać o kontrowersyjnych decyzjach Netfliksa. Jeszcze styczniu nastąpiła zmiana warty w firmie. O sprawie pisała Maria Glinka.

Czytaj także: https://innpoland.pl/189857,szef-netflixa-odchodzi-kim-jest-reed-hastings

Kończy się pewna era dla jednej z najbardziej popularnych platform streamingowych. Współzałożyciel i szef Netflixa Reed Hastings ogłosił, że odchodzi ze stanowiska.

Hastings poinformował, że nadszedł "odpowiedni czas" na zmiany w kierownictwie firmy. Były CEO będzie w dalszym ciągu zasiadał w radzie nadzorczej Netflixa. Jednak chce poświęcić więcej uwagi innym zadaniom np. "działalności charytatywnej".

Nowymi szefami Netflixa zostali Greg Peters, dotychczasowy dyrektor operacyjny, i Ted Sarandos, który zarządzał ofertą programową. "Jestem pewny ich przywództwa" – napisał Hastings na Twitterze.