Poznaliśmy noblistkę z ekonomii. Te badania o kobietach przyniosły jej laury

Sebastian Luc-Lepianka
09 października 2023, 13:11 • 1 minuta czytania
W poniedziałek Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Tegoroczną laureatką została prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda, za badania nad udziałem kobiet w rynku pracy.
Laureatka Nagrody Nobla z Ekonomii 2023 - prof. Claudia Goldin. Fot. nobelprize.org
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To trzecia w historii kobieta nagrodzona laurem za dokonania w ekonomii. Nagrodę Nobla w tej dziedzinie przyznano po raz 55. Prof. Goldin dostarczyła pierwszego kompleksowego opisu zarobków kobiet i ich udziału na rynku na przestrzeni wieków. Co dokładnie wykazała jej ciężka praca, za którą została wyróżniona?


Badania Claudii Goldin

Tegoroczna noblistka zbadała 200 lat udziału kobiet na rynku pracy. Udowodniła, że miał, a kształt litery "U". Badaczka wykazała, że udział zamężnych kobiet na rynku pracy zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa agrarnego do przemysłowego na początku XIX wieku.

Wzrost nastąpił dopiero z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. W latach 80. XX wieku przyjęła kompleksowe podejście do wyjaśnienia źródeł nierówności płciowych na rynku pracy.

W opisie laureatki na oficjalnej stronie Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla czytamy, że ostatni wiek potroił udział kobiet w pracy zarobkowej. Dotyczy to głównie krajów o wysokich dochodach i jest jedną z najistotniejszych zmian społecznych i ekonomicznych na współczesnym rynku pracy.

Różnice płciowe na rynku pracy

Badaczka wskazuje jednak, że nadal istnieją istotne różnice płciowe. Jednym z fundamentów analiz, przeprowadzonych na archiwach i danych historycznych, był fakt, że wybory kariery kobiet często był i nadal są ograniczane przez małżeństwo i obowiązki domowe. 

"Badania Claudii Goldin dostarczyły nam nowych i często zaskakujących spostrzeżeń dotyczących historycznych i współczesnych ról kobiet na rynku pracy" – czytamy na stronie Nagrody Nobla.

Badania przeprowadzała w Stanach Zjednoczonych, ale jak czytamy w uzasadnieniu wyboru laureatki, jej spostrzeżenia wychodzą daleko poza granice tego kraju. Podobne wzorce zostały zaobserwowane w innych stronach świata i badania Goldin przyniosły lepsze zrozumienie dla współczesnych rynków.

Na oficjalnej stronie Nagrody Nobla i oficjalnych profilach społecznościowych pojawiła się ankieta, umieszczona pod wpisem na temat prof. Claudii Goldin. W ankiecie pojawia się pytanie: "Czy myślisz, że to jest uczciwe, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni w tym samym miejscu pracy?".

Efekt Nobla

Czasem na Nagrodach Nobla można zarobić. "Efekt Nobla" pojawia się wtedy, gdy nagle książki, których autorami są laureaci, rozchodzą się szybciej niż pączki w Tłusty Czwartek. Zwykle dotyczy to Nagrody Nobla z Literatury. Ta została niedawno również przyznana, a z jej nominacji bardzo ucieszył się pewien polski wydawca, który niedługo przed rozdaniem nagród wydał książkę laureata.

Z człowiekiem, który trafił w dziesiątkę, rozmawialiśmy na INNPoland.

Czytaj także: https://innpoland.pl/199513,jon-fosse-ksiazki-u-niego-kupicie-w-polsce-dziela-noblisty