W Gdańsku uruchomiono nową spalarnię śmieci. Czy mieszkańcy powinni się niepokoić?
Od 2020 roku w Gdańsku konsekwentnie rozwija się ważną inwestycję. Za sprawą wdrożenia projektu, miasto będzie mogło zadbać o efektywne spalanie śmieci z obszernego terenu województwa pomorskiego.
Projekt nazywa się "Port Czystej Energii". Nowoczesna instalacja zaczęła być budowana w 2020 roku. Koniec procedowania inwestycji zaplanowano na II kwartał 2024 roku i wszystko wskazuje, że plan zostanie zrealizowany bez większych problemów. Właśnie przebiegają prace testowe.
Jaką funkcję będzie spełniać Port Czystej Energii?
Do Portu Czystej Energii będą dostarczane odpady komunalne z trzech instalacji. Zalicza się do nich: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej.
W Porcie Czystej Energii będą wykorzystywane nowoczesne technologie, które umożliwią termiczne przekształcenie odpadów komunalnych, a także produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej z odpadów.
W Porcie Czystej Energii wystartowała właśnie faza prób i testów stanowiąca gorący rozruch instalacji. Będzie on trwał przez około dwa-trzy miesiące. Do PCE są transportowane odpady za pośrednictwem ciężarówek o ładowności 25 ton z Zakładów Utylizacyjnych. Za sprawą ruchomej podłogi kierowcy pojazdów będą mogli bez problemu wyładowywać zanieczyszczenia bezpośrednio do bunkrów instalacji.
Czy Port Czystej Energii będzie uciążliwy dla mieszkańców Gdańska?
Ze względu na zastosowanie nowoczesnych procesów technologicznych, funkcjonowanie Portu Czystej Energii nie będzie zanieczyszczać – ani hałasem, ani przykrym zapachem – otoczenia wokół inwestycji. Potwierdził to prezes zarządu Portu Czystej Energii – Sławomir Kiszkurno.
Gorący rozruch Portu Czystej Energii nie wpływa negatywnie na codzienność mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Instalacja nie jest źródłem uciążliwości zapachowych ani hałasu.
Żeby zredukować prawdopodobieństwo wydobywania się nieprzyjemnych zapachów, zautomatyzowano proces otwierania się bram bunkrów. Są one otwierane wyłącznie w okresie rozładunku ciężarówek.
Projekt Portu Czystej Energii uwzględnił także czerpnię, która znajduje się nad bramami i pochłania powietrze z zewnątrz, ograniczając rozprzestrzenianie się przykrych zapachów. Uszczelniono także bramy do zsypów. Są one również ogniotrwałe i także je w pełni zautomatyzowano.
Funkcjonowanie Portu Czystej Energii i konieczność transportu kilkudziesięciu ton odpadów komunalnych nie wpłynie negatywnie na płynność ruchu drogowego. Śmieci nienadające się do recyklingu będą transportowane drogą wewnętrzną na dystansie od Zakładu Utylizacyjnego do Portu Czystej Energii.
Na czym polega proces spalania w Porcie Czystej Energii?
Początkiem procesu spalania w Porcie Czystej Energii jest zgromadzenie około 2500 ton odpadów w bunkrze. Następnie śmieci trafiają do leja zsypowego za pośrednictwem chwytaka i później na ruszt instalacji. Ruszt jest rozgrzewany poprzez użycie oleju opałowego lekkiego i włączenie kotła, który generuje temperaturę powyżej 850 stopni Celsjusza.
Później zaczyna się proces spalania. Przebiega w temperaturze od 850 do 1050 stopni Celsjusza. Z powodu zastosowania ekologicznych rozwiązań technologicznych, do powietrza uwalnia się niemal wyłącznie para wodna.
System spalania i oczyszczania spalin w PCE jest monitorowany całodobowo. Informacje na temat pracy instalacji m.in. wyniki monitoringu będą udostępniane zarządzającym obiektem, instytucjom kontrolującym, w tym Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska, a także na stronie www.portczystejenergii.pl.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207410,srednia-krajowa-znowu-mocno-wzrasta-tylko-kto-nabija-te-statystyki