Średnie wynagrodzenie w Polsce ciągle się podnosi. Tempo zmian jest nawet szybsze niż progres inflacji. Dowodzą tego nowe dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw – w ujęciu rok do roku – wzrosło aż o kilkanaście procent. Oznacza to, że średnio Polacy zarabiają już ponad 8 tysięcy złotych.
Biorąc pod uwagę system wyliczeń miesiąc do miesiąca, pensje w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosły o 11,0 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W opracowaniu badań Główny Urząd Statystyczny wskazał, co sprawiło, że odnotowano kolejny już wzrost pensji w Polsce.
Według analityków z Głównego Urzędu Statystycznego na wzrost średniej pensji w Polsce miały wpływ dodatkowe wypłaty. Specjaliści z GUS wskazali, że podwyżkę wynagrodzeń spowodowały m.in. premie, nagrody, a także wypłaty z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych.
Główny Urząd Statystyczny podał także informacje dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Zgodnie z opublikowanymi wynikami w czerwcu pozostało ono na identycznym poziomie co w maju 2024 roku. W przeliczeniu na etaty wyniosło 6484,5 tysięcy.
W porównaniu z badaniami dotyczącymi poziomu średniego wynagrodzenia, wyniki GUS nie napawają już tak optymizmem, jak w przypadku zatrudnienia. W zestawieniu badań rok do roku z uwzględnieniem analogicznego okresu z poprzednich dwunastu miesięcy zatrudnienie spadło o kilka procent. W czerwcu 2023 roku wynosiło ono o 0,4 proc. więcej.
O zmianie wysokości stóp procentowych, a konkretnie ich obniżce, dyskutuje się od początku objęcia sterów przez nowy rząd. Pomimo olbrzymich oczekiwań społeczeństwa, Rada Polityki Pieniężnej wciąż nie podjęła żadnej innej decyzji niż ta, aby pozostawić wysokość stóp procentowych na obecnym poziomie.
Na temat potencjalnej zmian w decyzjach Rady Polityki Pieniężnej wypowiedzieli się analitycy z Pekao. Ekonomiści przewidują, że RPP podtrzyma dotychczasowe decyzje i będzie utrzymywać jastrzębie nastawienie. Polacy nie doczekają się w najbliższym czasie cięcia stóp procentowych.
Zgodnie z danymi przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 zł brutto, czyli 5882,63 zł netto. Oznacza to, że średnio Polacy zaczęli zarabiać o 11 proc. więcej niż w zeszłym roku, jednak o 3 proc. mniej niż przewidywali w prognozach ekonomiści.
Przytaczane wyniki nie dotyczą jednak całej Polski, a tylko części kraju. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny uwzględniają tylko średnie i duże firmy. Przedsiębiorstwa, które mają mniej niż dziesięciu pracowników, nie są już wliczane w badania. Nie uwzględniają one również tych, którzy pracują w ramach tzw. śmieciówek, czyli umowy o dzieło i zlecenie.
Gdyby Główny Urząd Statystyczny wziął pod uwagę pozostałą część społeczeństwa, a nie tylko 6,5 miliona osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, to wyniki z pewnością byłyby inne. Niedawne wyliczenia INNPoland.pl wykazały, że rzeczywiste średnie wynagrodzenie w Polsce może być nawet o 2300 złotych netto niższe niż te podawane przez GUS.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207398,zasady-pracy-zdalnej-naruszenie-kodeksu-pracy