Ten portal ZUS-u znika z internetu. To ostatnie chwile, kiedy możesz go użyć
Z platformą PUE ZUS miał do czynienia każdy, kto chciał złożyć wniosek online, czy sprawdzić, czy pracodawca zgłosił go do ubezpieczenia. Dzięki PUE ZUS wiele spraw można było załatwić przez internet. Od sierpnia użytkownicy nie będą już mogli skorzystać z platformy w dotychczasowym formacie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że prowadzi prace nad nową wersją PUE ZUS. Z tego powodu już w sierpniu pojawi się odświeżony format platformy. Zmieni nazwę z PUE ZUS na eZUS, ale to nie wszystkie unowocześnienia, jakie zaplanowano.
PUE ZUS od ponad dekady działa i wygląda tak samo
Platforma PUE ZUS była pierwszym krokiem urzędów w stronę zmiany formatu prowadzonej działalności – ze stacjonarnego na cyfrowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych inaugurował działanie Platformy Usług Elektronicznych w 2012 roku. Przez ponad dekadę działania PUE ZUS wprowadzono liczne unowocześnienia systemu, jednak okazało się to niewystarczające.
Pomimo tego, że platforma uzyskiwała coraz więcej funkcji i za jej pośrednictwem można było załatwić wiele spraw, to użytkownicy zwracali uwagę na surowy wygląd. Negatywne opinie dotyczyły także topornej logiki działania witryny. Te dwie kwestie praktycznie się nie zmieniły od 2012 roku.
ZUS wprowadza zmiany w platformie PUE
Ze względu na konieczność przeprowadzenia zmian, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w końcu podjął kroki prowadzące do małej rewolucji w zasadach działania portalu. Unowocześnienia będą dotyczyć m.in. podniesienia poziomu bezpieczeństwa w trakcie procesu logowania.
Już w sierpniu po otwarciu nowej platformy, użytkownicy zobaczą inne elementy w oknie logowania i wpisywaniu hasła. Hasło będzie musiało składać się z przynajmniej 12 znaków. Z tego powodu system poprosi użytkownika o zmianę kodu dostępu. Kolejne etapy potwierdzenia tożsamości będą obejmować kod weryfikacyjny przesyłany sms-em lub e-mailem.
Następnie użytkownik wybierze, z jakiego konta chce skorzystać – z indywidualnego, płatnika, czy pełnomocnika. W przypadku wyboru konta indywidualnego pojawią się kolejne opcje – możliwość wskazania roli ogólnej, ubezpieczonego, czy świadczeniobiorcy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się również na wprowadzenie nowej polityki cookies dla PUE/eZUS, a także zastosowanie tłumaczenia elementów tekstu na j. ukraiński i angielski oraz wypełnienie założeń standardów WCAG 2.1. na poziomie AA dla eZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada dalsze działania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdaje sobie sprawę, że nie może odciąć dostępu do Platformy Usług Elektronicznych. Dlatego system będzie podlegał kolejnym działaniom etapowo. Jak zaznaczyła instytucja, "przemiana PUE ZUS w eZUS dopiero się zaczyna". Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce, żeby system był dostępniejszy i bezpieczniejszy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207626,cieszysz-sie-ze-fotoradar-tym-razem-nie-blysnal-mozesz-sie-niezle-zdziwic