Resort zdrowia chce zmian w handlu grzybami. Będą traktowane jak... owoce i warzywa

Marcin Gościński
08 sierpnia 2024, 11:16 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Zdrowia odpowiada na sygnały przedsiębiorców. Chce wprowadzić zmiany dotyczące handlu grzybami i dzięki temu dostosować przepisy do realiów rynkowych. W efekcie grzyby mają przestać się marnować. Regulacje są związane przede wszystkim z funkcjonowaniem sklepów.
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany w handlu grzybami PIOTR KAMIONKA/REPORTER/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić nowe przepisy, regulujące sprzedaż grzybów. Jak przewiduje przekazany do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia – świeże grzyby dopuszczone do handlu będą mogły być przechowywane dłużej niż 48 godzin. Wprowadzenie nowelizacji miałoby się przyczynić do ograniczenia zjawiska związanego z marnowaniem żywności.


Jak informuje PAP, wraz z nowelizacją rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, zniesiony zostanie przepis dotyczący maksymalnego okresu przechowywania świeżych grzybów dopuszczonych do obrotu. Zgodnie z aktualnymi regulacjami, wynosi on 48 godzin w temperaturze do 10 stopni Celsjusza.

Sprzedający będą mieli nowe obowiązki

Wraz z wprowadzeniem nowelizacji odpowiedzialność za odpowiednie warunki przechowywania grzybów, ich transportu i sprzedaży spocznie na podmiotach działających na rynku spożywczym.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że konieczność zmian sygnalizują przedstawiciele z branży grzybiarskiej. Dzięki nowelizacji przepisy będą dostosowane do aktualnych warunków rynkowych.

Na potrzebę zmiany wzoru atestu na grzyby świeże wskazują przedstawiciele branży grzybiarskiej, uzasadniając, że jest on niedostosowany do aktualnych warunków rynkowych, bowiem od czasu wprowadzania tego wzoru do użytku znaczącym zmianom uległ obrót grzybami świeżymi, rosnącymi w warunkach naturalnych, a także zmienił się również sposób konfekcjonowania grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych, ich pakowania, przechowywania i transportu, który odbywa się w warunkach chłodniczych dla zachowania jak najlepszej jakości i trwałości produktów.Ocena Skutków Regulacji zmian proponowanych przez MZźródło: PAP

Klasyfikatorzy grzybów lub grzyboznawcy nadal będą musieli stwierdzać, przy wydawaniu atestu na grzyby świeże, że w dniu wystawienia wspomnianego atestu grzyby pochodzą z konkretnego gatunku, a także, że pod względem zgodności gatunkowej i cech organoleptycznych nie budzą zastrzeżeń i są zdatne zarówno do obrotu, jak i przetwórstwa.

Po zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, grzyby będą traktowane jak owoce

W Ocenie Skutków Regulacji proponowanej zmiany zauważono, że po nowelizacji handel świeżymi grzybami zostanie objęty takimi samymi zasadami jak sprzedaż owoców i warzyw. Jest to związane właśnie z oceną przydatności do sprzedaży, biorąc pod uwagę charakterystykę organoleptyczną przez podmioty wprowadzające grzyby do obrotu.

Resort zdrowia w ocenie skutków zmian stwierdził, że nowelizacja ułatwi logistykę towarów. Za sprawą przepisów zostanie wyeliminowane zjawisko wycofywania grzybów z obrotu po upływie terminu ważności atestu. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, również, że "tym samym przyczyni się do ograniczenia marnowania żywności – grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych".

Czytaj także: https://innpoland.pl/207806,lesnicy-chca-ograniczenia-eksportu-drewna-zadaja-wielomilionowych-kar