Setki milionów złotych i brak efektów. Resort sportu gorzko podsumowuje olimpiadę

Marcin Gościński
12 sierpnia 2024, 12:18 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało informacje na temat pieniędzy, które przeznaczono w ramach na związki olimpijskie. Wymiar wsparcia finansowego jest nieadekwatny do wyników. Niektóre związki otrzymały w sumie ponad 40 mln zł, a nie wystawiły zawodników na olimpiadzie. Resort zapowiada, że przyjrzy się nieprawidłowościom.
Sławomir Nitras przedstawił sprawozdanie finansowe za olimpiadę w Paryżu Adam Burakowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Olimpiada w Paryżu z pewnością nie zakończyła się dla Polski tak, jak chcieliby kibice i sportowcy. W klasyfikacji ogólnej z dorobkiem 10 medali (1 złoty/ 4 srebrne/ 5 brązowych) zajęliśmy odległe 42. miejsce. Ostatni raz, kiedy Polska zdobyła mniej niż 10 medali miał miejsce podczas olimpiady w Melbourne w 1956 roku (1 złoty/ 4 srebrne/ 4 brązowe).


W tej beczce dziegciu jest jednak odrobina słodyczy. Tak z pewnością można określić sukces polskich siatkarzy, którzy sięgnęli po olimpijski medal po raz pierwszy od igrzysk w Montrealu odbywających się 48 lat temu w 1976 roku. Jednak całościowo osiągnięty wynik jest wyjątkowo niezadowalający.

Minister Sportu i Turystyki ujawnił dane na temat finansowania olimpijczyków

Negatywne nastroje wokół wyników polskich sportowców podsycają dane na temat wymiaru finansowania Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związków Olimpijskich. Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras opublikował informacje na temat pieniędzy przekazanych z budżetu państwa w ramach wsparcia sportowców przed igrzyskami.

Zgodnie ze szczegółami informacji opublikowanej przez Sławomira Nitrasa na profilu x.com w latach 2022-2024 wydano:

– Na kolejnych grafikach prezentujemy zestawienie finansowania ze strony ministerstwa dla poszczególnych związków. Konsekwentnie będziemy wymagać pełnej transparentności finansowej ze strony PKOI i związków sportowych – poinformował we wpisie na x.com Sławomir Nitras.

Państwo wydało miliony złotych, a związki nie wystawiły zawodników

Przyglądając się sprawozdaniu dotyczącego finansowania, można od razu zauważyć, że nie było ono efektywne. Na liście udostępnionej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki znalazły się związki, które otrzymały w sumie ponad 40 mln złotych, a nie wystawiły zawodników do rywalizacji o medale.

Dotyczy to polskich związków:

W sumie z budżetu państwa przekazano 44 269 559 zł na związki, których zawodnicy nie pojawili się na olimpiadzie w Paryżu. Z wypowiedzi szefa resortu sportu można wywnioskować, że efektywność wydatków zostanie poddana analizie – "Sportowcy, kibice, cała opinia publiczna mają prawo wiedzieć, ile kosztowały nasze przygotowania do IO. Ta wiedza powinna stać się przedmiotem debaty o efektywności finansowania polskiego sportu, poszczególnych związków sportowych i PKOI" – stwierdził Sławomir Nitras w poście na x.com.

Sportowcy narzekają na związki olimpijskie

W trakcie olimpiady w Paryżu sportowcy głośno mówili o nieprawidłowościach w zarządzaniu związkami. Arkadiusz Kułynycz, który przegrał walkę o brąz z Żanem Bełeniukiem, w wypowiedzi po zmaganiach uderzył w Polski Związek Zapaśniczy. W wypowiedzi dla sport.interia.pl stwierdził, że:

Związkiem rządzą osoby, które nie chcą dobra zapasów. Prezesi od stylu klasycznego byli też kiedyś trenerami i byli znani z takich akcji, że faworyzowali syna trenera reprezentacji i wysyłali go na zagraniczne zawody, choć nie był najlepszy. Jest mi przykro, ale liczę, że tym, co teraz robię, będę mógł trochę tę sytuację zmienić. Chcę dać nauczkę osobom, które są w związkach i je odsunąć. Chciałbym, żeby nie było już kolesiostwa, zabierania na wyjazdy kolegi czy koleżanki. To na pewno nie działa dla dobra sportu.Arkadiusz Kułynyczwypowiedź dla sport.interia.pl

Komentatorzy zwracali też uwagę na fakt, że medale mogły nie być efektem pracy związków, a tytanicznego indywidualnego wysiłku sportowców. Mateusz Borek w poniedziałkowym programie "Moc Futbolu" stwierdził, że "Medal Natalii Kaczmarek to nie zasługa naszego systemu. To wybitna dziewczyna, która ma już trzy medale olimpijskie. To jednostka z talentem na poziomie wybitnym".

Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada reakcję na nieprawidłowości

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras w swoim poście na x.com zaznaczył, że resort zauważył "wszystkie niepokojące sygnały, jakie napłynęły ze strony zawodniczek i zawodników". Podkreślił również, że "zostaną sumiennie wyjaśnione".

Dlatego kibice mogą mieć nadzieję, że zmagania polskich sportowców na olimpiadzie w Brisbane w USA w 2028 r. będą przebiegały w lepszych nastrojach. Odniesieniem może być właśnie fatalna olimpiada w Melbourne w 1956 roku. Cztery lata po niej – w 1960 roku w Rzymie – Polacy wywalczyli 21 krążków, w tym 4 złote, 6 srebrnych i 11 brązowych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207710,zloto-na-olimpiadzie-to-potezne-nagrody-dla-sportowcow-dostana-mieszkania