Sprawdziliśmy, co Polacy kupowali dla powodzian. Pewnych produktów jest... za dużo

Sebastian Luc-Lepianka
27 września 2024, 16:36 • 1 minuta czytania
W całej Polsce trwają inicjatywy pomocy dla powodzian od oficjalnych instytucji, dużych marek, jak i osób prywatnych. Do terenów dotkniętych powodzią spływają podstawowe produkty spożywcze i nie tylko. Dowiedzieliśmy się, co znalazło się na listach zakupów osób i firm, deklarujących pomoc.
Co najczęściej wysyłamy powodzianom i jak powinniśmy pomagać teraz? Fot. Marcin Rutkiewicz/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jako naród potrafimy mieć bardzo spolaryzowane opinie na różne tematy, ale jednoczymy się przy dużych katastrofach, jednoczy to nawet polityków (w większości). Widać to po akcjach pomocy dla powodzian. A co dokładnie oni potrzebują i co im wysyłamy? Okazuje się, że obecnie bardziej przemyślanego wsparcia.


Po ponad tygodniu od rozpoczęcia zagrożenia klęską żywiołową otrzymaliśmy analizę od ekspertów z aplikacji Listonic, którzy skonsultowali się z organizacjami humanitarnymi koordynującymi pomoc dla powodzian.

Co otrzymują powodzianie?

Dane z listy zakupów z aplikacji Listonic pokazują, że Polacy koncentrowali się przede wszystkim na zakupie środków czystości oraz konserw. Porównanie tygodnia poprzedzającego powódź (9-15.09) oraz tygodnia bezpośrednio po rozpoczęciu powodzi (16-22.09) pokazują następujące wzrosty zakupywanych produktów:

– Dokładna analiza pokazuje, że na listach zakupów pojawiają się takie sformułowania jak: "artykuły dla powodzian", "coś dla powodzian", "dary dla powodzian" czy "paczki dla powodzian". To świadczy o tym, że wiele produktów jest kupowana spontanicznie, w trakcie wizyty w sklepie – mówi Magdalena Garus, PR Manager w Listonic.

O ile w pierwszych dniach potrzebne było praktycznie wszystko tak teraz, po ponad tygodniu od rozpoczęcia zbiórek, akcje humanitarne takie jak Polski Czerwony Krzyż czy Bank Żywności apelują o przemyślaną pomoc.

Uwagę na to zwraca Marcin Kowalski, szef krajowego zespołu koordynacyjnego ds. ratownictw Polskiego Czerwonego Krzyża. Do powodzian nadal spływają dary, które były potrzebne pilnie wcześniej. Czyli jest nadwyżka wody, żywności i chemii domowej. Potwierdzają to także inne źródła.

Obecnie magazyny Banków Żywności i regionalne centra pomocowe są pełne i codziennie wyjeżdżają stamtąd transporty żywności i wody butelkowanej. Najcenniejsza jest pomoc celowana, skierowana do miejsc, gdzie ludzie najbardziej jej potrzebują. Dlatego zachęcamy do śledzenia dalszych informacji o potrzebach zbiórkowych.Beata CiepłaPrezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

Zarówno Polski Czerwony Krzyż jak i Banki Żywności są pod wrażeniem skali wsparcia Polaków w pomoc powodzianom. Na obecnym etapie kluczowa jest już jednak specjalistyczna i skoordynowana pomoc, dlatego organizacje nawołują do dołączenia do zbiórek finansowych. 

Środki zebrane w ten sposób są przeznaczane na zakup bardzo konkretnych produktów, które są potrzebne już teraz (jak na przykład osuszacze), ale także tych, które będą potrzebne za kilka tygodni, gdy domy będą już osuszone.

Jak podkreśla Marcin Kowalski (PCK), korzystając z pieniędzy ze zbiórki, są w stanie zamawiać produkty hurtowo, negocjując z producentami znacznie niższą cenę, niż jest oferowana w sklepach. Choć może się wydawać, że "tylko" wpłacamy pieniądze, to paradoksalnie pomagamy bardziej.

O tym jak pomagać poradnik przygotowała grupa naTemat, zapoznacie się z nim tutaj.

Chęć do pomocy nie gaśnie w narodzie. Polacy odpowiedzieli m.in. na apel Spółdzielni Cukry Nyskie, która walczy o utrzymanie swoich pracowników po trzech dniach zalania zakładu - trwa akcja wsparcia i kupowania produktów tego producenta.

Uwaga na oszustów

Niestety wielkie poruszenie społeczeństwa i chęć pomocy jest wykorzystywana przez przestępców. Oszuści podszywają się pod zbiórki pieniędzy i prowadzą inne haniebne procedery, żerując na katastrofie. Inni w celach zarobkowych sieją dezinformację. Taki przypadek opisaliśmy na INNPoland.

Czytaj także: https://innpoland.pl/208649,policja-zlapala-cyberoszustow-to-autorzy-falszywych-postow-o-powodzi