Paraliż urzedów, zagubione przesyłki. Rewolucja e-Doręczeń to katastrofa
Wprowadzenie e-Doręczeń obowiązkowo miało usprawnić korespondencję z administracją publiczną, a jej samej pomóc w działaniu i zaoszczędzić papier. Minęły pierwsze dwa tygodnie, odkąd weszły elektroniczne listy polecone, a efekty są katastrofalne – jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
Fiasko e-Doręczeń
Początek roku okazał się poważny wyzwaniem. Z "Dziennika Gazety Prawnej" dowiadujemy się, że urzędnicy, zamiast zaoszczędzić czas, tracą go na żmudnej walce z e-Doręczeniami.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
Od 1 stycznia wszystkie podmioty publiczne (np. samorządy, Urząd Skarbowy, NFZ, ZUS i KRUS), zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni, notariusze) oraz jednostki edukacyjne (np. przedszkola, szkoły, uczelnie) mają obowiązek wprowadzenia e-Doręczeń. Systemem zawiaduje m.in. Poczta Polska.
Wszystko stoi w miejscu – nawet sama wysyłka trwa kilka dni, choć doręczenie powinno pójść natychmiast. O ile dokument w ogóle dotrze do adresata. Często gubią się np. decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności. Już po tym można sobie wyobrazić prawny chaos, jaki to wprowadza.
To nie koniec problemów z systemem. Zalogowanie się do odpowiedniej skrzynki odbiorczej zajmuje urzędnikom wiele prób, a najmniejszy załącznik może pobierać się ponad 24 godziny.
"Co więcej, zdarzają się naruszenia ochrony danych: do adresatów docierają numery PESEL urzędników nadających wiadomości" – opisuje “Dziennik Gazeta Prawna”.
Cytowana przez dziennik Patrycja Grelba-Tarasek, radca prawny Związku Powiatów Polskich mówi wprost: Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyk i Poczta Polska źle przygotowali system. Samorządowcy również czują gorycz, bo oni informowali wszem wobec, że system będzie działał i ułatwiał pracę.
Teraz włodarze rozważają żądanie wyłączenia systemu, jeśli związane z nim problemy nie zostaną rozwiązane do końca stycznia.
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort cyfryzacji zapowiedział poprawki oraz ma przedstawić projekt kolejnej nowelizacji przepisów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/210431,cenzura-bez-wyroku-sadu-to-rzadowy-projekt-blokowania-tresci-w-internecie