Duda, Sikorski i cień Trumpa. Światowi liderzy dyskutują w Davos
Rozpoczął się kolejny szczyt ekonomiczny w Davos. Tym razem nie weźmie w nim fizycznego udziału prezydent USA, świeżo inaugurowany Donald Trump, ale jego obecność z pewnością będzie odczuwalna podczas wszystkich dyskusji, a z pewnością sam będzie tematem wielu spotkań. Tegoroczne Davos może być bardzo ważne dla przyszłości światowych sojuszy.
55. Światowej Forum Ekonomiczne w Davos
W 2025 roku w Davos spotka się 60 szefów państw i rządów ze wszystkich kluczowych regionów świata. Prezydent Donald Trump weźmie w nim udział za pośrednictwem wideokonferencji.
Z innych osób warto wymienić przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, szefa NATO Marka Rutte, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych czy wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej, Ding Xuexiang.
Na miejscu kolejny raz obecna jest polska delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. W jej skład wchodzą członkowie rządu, w tym szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, przedsiębiorcy i przedstawiciele mediów. Na szczycie nie pojawi się premier Donald Tusk ani wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Udaję się już po raz 7. na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, gdzie podstawowym pierwiastkiem, o którym się dyskutuje są kwestie gospodarcze i biznesowe. Natomiast ten szczyt będzie na pewno związany z ważnym wydarzeniem politycznym, które oddziałuje i będzie oddziaływało na europejską oraz światową gospodarkę – zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Polskie tematy w Davos
21 stycznia w godzinach popołudniowych Andrzej Duda ma odbyć szereg spotkań dwustronnych. W planach jest jeszcze wieczorny obiad wydawany przez szefa Światowego Forum Ekonomicznego. Nasz prezydent ma zaplanowane również spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołydymyrem Zełenskim.
W czwartek ma odbyć się tzw. śniadanie ukraińskie, czyli panel poświęcony sytuacji na Ukrainie, jej roli i możliwości udzielenie wsparcia. Dyskutować na nim będą przywódcy krajów i sekretarz generalny NATO.
Ważny kontekstem do rozmów z polskimi partnerami ma być zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W kwietniu Polska będzie tegorocznym hostem. Maja toczyć się dyskusje o rozwoju infrastruktury, bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.
Kluczowe będą także rozmowy o relacjach Polski z nową administracją Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda pozostaje co do tego pełny nadziei.
– Mam nadzieję, że moja dobra relacja i dotychczasowe rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem – także te, które przeprowadziłem na przestrzeni ostatnich miesięcy po jego ponownym wyborze na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych – przyniosą Polsce korzyści – powiedział Andrzej Duda, cytowany przez oficjalną prezydencką stronę.
Czytaj także: https://innpoland.pl/210635,jak-zarobic-na-prezydenturze-trump-wydaje-swoja-kryptowalute