Aktywiści "konfiskują" odrzutowce blisko Davos. Oto czego żądają

Wiktor Knowski
23 stycznia 2025, 15:29 • 1 minuta czytania
Akcja protestacyjna została zorganizowana z okazji trwającego właśnie Światowego Forum Ekonomicznego. Aktywiści Greenpeace symbolicznie skonfiskowali prywatne odrzutowce gości forum, zwracając uwagę na udział najbogatszych w pogłębianiu kryzysu klimatycznego. 
Aktywiści Greenpeace symbolicznie skonfiskowali prywatne odrzutowce gości forum, zwracając uwagę na udział najbogatszych w pogłębianiu kryzysu klimatycznego.  Fot.: Nina Fink / Greenpeace
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Aktywistki i aktywiści Greenpeace z całej Europy, w tym z Polski, przeprowadzili akcję na szwajcarskim lotnisku w Engadin. To na nim znajdują się prywatne odrzutowce uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. 


Czytaj także: https://innpoland.pl/210524,kazdy-z-nas-otrzymalby-40-tys-zl-jak-wielka-jest-skala-nierownosci

Konfiskata odrzutowców

Działacze i działaczki wcielili się w role poborców podatkowych. Do trzech prywatnych odrzutowców, zaparkowanych obok pasa startowego, przymocowali wielkie nadmuchiwane kule. Na samolotach przykleili natomiast naklejki z napisem: "SKONFISKOWANE: Czas opodatkować superbogaczy". 

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na dwa, silnie powiązane ze sobą kryzysy: środowiskowego i społecznego. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210665,55-swiatowe-forum-ekonomiczne-w-davos-o-czym-powie-andrzej-duda

"Greenpeace sprzeciwia się pustej retoryce wpływowych elit, które spotkały się w Davos. Wiele z tych osób przybyło do Davos prywatnymi odrzutowcami emitującymi duże ilości zanieczyszczeń" – czytamy na stronie polskiego oddziału Greenpeace. 

To oni niszczą środowisko

W trakcie światowego Forum Ekonomicznego w Davos głos zabrała również rzeczniczka Greenpeace, Clara Thompson: "Wywieramy presję na rządy, by opodatkowały miliarderów. Najbogatsi tego świata są w największym stopniu odpowiedzialni za szkodliwe dla klimatu emisje, nie tylko poprzez swój wysokoemisyjny styl życia: odrzutowce, luksusowe jachty i rozległe posiadłości, ale w jeszcze większym stopniu poprzez swoje inwestycje niszczące klimat i środowisko." 

Czytaj także: https://innpoland.pl/209972,dlaczego-luigi-mangione-stal-sie-internetowa-ikona

Greenpeace wraz z Międzynarodową Konferencją Związków Zawodowych i 23 innymi organizacjami wzywają do opodatkowania najbogatszych. 

"Obejmuje to wspólne działania na szczeblu G20 oraz w ramach procesu Konwencji Podatkowej ONZ, które utorują drogę do redystrybucji władzy i bogactwa. By odblokować zasoby niezbędne do realizacji działań społecznych, środowiskowych i klimatycznych" – czytamy w opisie inicjatywy.