O autorze
Adam Gieniusz - Executive Coach, Trener, Wydawca.

Od 1998 roku zajmuje się szkoleniami i rozwojem, m.in. jako trener, właściciel i wspólnik firm szkoleniowych. Prowadził projekty edukacyjne we współpracy z korporacjami, małymi firmami i organizacjami pozarządowymi w Gwatemali, na Sri Lance, w Indiach, w Niemczech i w Polsce.

Od 2009 roku związany ze szkołą Noble Manhattan Coaching (IBD-NMC) - najpierw jako student, obecnie jako trener, mentor i superwizor. Od lipca 2015 rozwija międzynarodową działalność wydawniczą związaną z szeroko rozumianą tematyką rozwoju osobistego i zawodowego.

Na co dzień tata Helenki, od czasu do czasu podróżnik po Azji.

Oryginalna metoda motywowania? PRAWDZIWY Coaching!

Sztuka motywowania czy sztuka dla sztuki?
Sztuka motywowania czy sztuka dla sztuki? Unsplash.com
Zdarza się, że jestem poproszony o parę słów dla jakiegoś medium. Zazwyczaj wypowiedzi są skracane i praca włożona w kompleksową odpowiedź "kurzy się" na dysku komputera. Aby temu zaradzić, postanowiłem podzielić się w pełnej wersji tym, co trafia ode mnie do dziennikarzy. Dzisiaj pierwszy wpis z cyklu #GieniuszDlaMediów, a pytania, na które odpowiadam to: 1. Jakie zna Pan najbardziej oryginalne metody motywacji pracownika? 2. Jakie ma znaczenie motywowanie kadry i jak wpływa ono na wydajność pracy?


1. Jakie zna Pan najbardziej oryginalne metody motywacji pracownika?
Mówiąc o "motywowaniu", mamy często w głowie obraz fikuśnych atrakcji podszytych adrenaliną lub energetycznych mówców, którzy ze sceny wykrzykują jakąś wersję jesteś zwycięzcą!. Takie wydarzenia potrafią wywrzeć bardzo intensywne wrażenie, ale jest to efekt krótkotrwały i nieprzekładający się na wydajność w pracy. Mówiąc o prawdziwym motywowaniu, potrzebujemy sięgnąć do tego, co sprawia, że pracownik podejmuje działanie, którego od niego oczekujemy i - tutaj tak naprawdę jest sedno - konsekwentnie to działanie realizuje.


Kilka lat temu Google postanowiło sprawdzić, jakie zachowania menedżera sprawiają, że jego zespół jest skuteczny. Zatrudniono sztab naukowców, którzy zidentyfikowali osiem takich zachowań. Najważniejszym z nich okazało się bycie dobrym coachem. Co to oznacza w praktyce? Jest to partnerska relacja przełożony-podwładny, oparta na dialogu, słuchaniu, poleganiu na kreatywności pracownika i szczerym docenianiu go. Ważne jest to, że mówimy o postawie coachingowej realizowanej każdego dnia, a nie od przypadku do przypadku. Z tego wszystkiego najważniejszym czynnikiem jest słuchanie - coś, co może wydawać się banalne, a jednocześnie jest tak trudne do wdrożenia, o czym każdy z nas z pewnością miał okazję się przekonać. Jeśli szukamy metody "oryginalnej", po prostu słuchajmy i uczmy się słuchać, bo mimo swej pozornej prostoty, jest to kompetencja, w której rozwój inwestujemy najmniej. Niewiele rzeczy zmotywuje bardziej niż partnerski dialog z przełożonym.


2. Jakie ma znaczenie motywowanie kadry i jak wpływa ono na wydajność pracy?
Jeśli mówimy o motywowaniu kadry zarządzającej i przełożeniu ich zmotywowania na pracowników, najprościej posłużyć się powiedzeniem, że Ludzie nie odchodzą z firmy, odchodzą od przełożonych. Z tej sentencji płynie wniosek, że jakość pracy kierowników ma kolosalne przełożenie na wynik organizacji jako całości. I tak, jak coachingowa postawa szefa pomaga w lepszym prowadzeniu skutecznego zespołu, tam samo szef powinien szukać coachingowego wsparcia dla siebie. Może ono pochodzić z wewnątrz organizacji. od przełożonego czy dedykowanej do tej roli osoby, lub wynikać z zatrudnienia profesjonalnego coacha spoza organizacji.


Co ważne, badania wskazują, że ROI - zwrot z inwestycji - związany ze współpracą z profesjonalnym coachem sięga setek procent. Korzyści z takiej relacji dotyczą zarówno osoby uczestniczącej w coachingu, jak też kaskadują szarzej na organizację. Dobrze zrealizowany coaching menedżera jest jedną z najskuteczniejszych metod motywowania i wzrostu konkurencyjności organizacji w ogóle, bo przekłada się nie tylko na osobę objętą coachingiem, ale wpływa na jego podwładnych oraz inne osoby, z którymi bezpośrednio współpracuje.

________________________________
Więcej o tym, jak działa coaching w tym wpisie >>>

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby