O autorze
Adam Gieniusz - Executive Coach, Trener, Wydawca.

Od 1998 roku zajmuje się szkoleniami i rozwojem, m.in. jako trener, właściciel i wspólnik firm szkoleniowych. Prowadził projekty edukacyjne we współpracy z korporacjami, małymi firmami i organizacjami pozarządowymi w Gwatemali, na Sri Lance, w Indiach, w Niemczech i w Polsce.

Od 2009 roku związany ze szkołą Noble Manhattan Coaching (IBD-NMC) - najpierw jako student, obecnie jako trener, mentor i superwizor. Od lipca 2015 rozwija międzynarodową działalność wydawniczą związaną z szeroko rozumianą tematyką rozwoju osobistego i zawodowego.

Na co dzień tata Helenki, od czasu do czasu podróżnik po Azji.

Jak tworzyć arcydzieła? Panowanie nad narzędziami a bycie opanowanym przez narzędzia [wpis gościnny]

Panowanie nad narzędziami vs. bycie opanowanym przez narzędzia
Panowanie nad narzędziami vs. bycie opanowanym przez narzędzia (C) Noam Kostucki
Podczas wystaw moich zdjęć pytano mnie o to, jakiego aparatu używam, tak jakby to on był kluczem do jakości moich zdjęć. Tak samo każdy, kto widzi mój sashimi-bōchō (nóż do sushi) [1] zachwyca się jego pięknem.


________________________________________________________________
Autorem niniejszego tekstu jest Noam Kostucki.
Tłumaczenie i publikacja za zgodą autora: Adam Gieniusz

________________________________________________________________

Dzięki temu, że swoje pierwsze zdjęcia robiłem kamerą otworkową [2], a następnie jednorazowym aparatem fotograficznych i pierwszym iPhonem, nauczyłem się robić dobre zdjęcia. Cechą wspólną wszystkich tych urządzeń było to, że nie pozwalały na regulację jakichkolwiek ustawień. Jedyne, co można było zrobić, to "pstryknąć". To powodowało, że proces robienia zdjęć sprowadzał się do podstaw - znalezienia najlepszego obiektu do sfotografowania i ustawienia najlepszego kadru. Dzięki robieniu zdjęć minimalistycznymi narzędziami opanowałem do mistrzostwa podstawy tej sztuki. I gdy pewnego dnia dostałem w swoje ręce cyfrową lustrzankę, stała się magia - zaproszono mnie do zaprezentowania moich fotografii przed piętnastoma tysiącami ludzi na czterech wystawach. Moje zdjęcia znalazły nabywców.


Gotować zaczynałem jako student bez grosza przy duszy. Na wyposażenie mojej kuchni składało się kilka garnków i rondli od moje mamy. Podczas zakupów najłatwiej było mnie znaleźć przy półce z przecenionymi towarami o uszkodzonych opakowaniach lub które trzeba było zjeść tego samego dnia. Kupowałem tanie produkty, z którymi nie wiedziałem co zrobić. Dopiero po przyjściu do domu szukałem przepisów, w których mogłem wykorzystać swoje sprawunki. Co najmniej cztery lata gotowałem w dwóch garnkach potrawy z najtańszych składników. Z biegiem czasu, przez kolejne osiem lat, mogłem sobie pozwolić na kupowanie droższych produktów, ale w związku z tym, że korzystałem z wynajmowanych mieszkań nie wydawałem pieniędzy na wyposażenie kuchni. Korzystałem ze starych i nierzadko uszkodzonych narzędzi. Dziś, mając swoją małą kuchnię, którą sam zaprojektowałem i mogąc korzystać z takich cudów, jak wspomniany sashimi-bōchō znowu dzieje się magia.


Często zdarza się, że ludzie wierzą, że dzięki lepszym narzędziom osiągną lepsze wyniki. Takie podejście sprawia sprawy na głowie - zamiast panować nad narzędziami, pozwalamy, żeby narzędzia panowały nad nami. To nie doskonałość noża czyni doskonałego szefa kuchni, tak jak najlepszy aparat nie zastąpi fotografa.


Jeśli chcesz tworzyć arcydzieła, opanuj do mistrzostwa najprostsze narzędzia.

________________________________
Autorem powyższego tekstu jest Noam Kostucki - coach, autor książek, restaurator, Belg z polskimi korzeniami mieszkający na Kostaryce.
Tłumaczenie i publikacja za zgodą autora: Adam Gieniusz

[1] sashimi-bōchō (wikipedia)
[2] fotografia otworkowa (wikipedia)
[3] Lista wystaw Noama

Oryginalny post w języku angielskim (Facebook)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby