O autorze
Adam Gieniusz - Executive Coach, Trener, Wydawca.

Od 1998 roku zajmuje się szkoleniami i rozwojem, m.in. jako trener, właściciel i wspólnik firm szkoleniowych. Prowadził projekty edukacyjne we współpracy z korporacjami, małymi firmami i organizacjami pozarządowymi w Gwatemali, na Sri Lance, w Indiach, w Niemczech i w Polsce.

Od 2009 roku związany ze szkołą Noble Manhattan Coaching (IBD-NMC) - najpierw jako student, obecnie jako trener, mentor i superwizor. Od lipca 2015 rozwija międzynarodową działalność wydawniczą związaną z szeroko rozumianą tematyką rozwoju osobistego i zawodowego.

Na co dzień tata Helenki, od czasu do czasu podróżnik po Azji.

31 Rzeczy do Zrobienia w Sierpniu

Kto w sierpniu próżnuje, w zimie biedę czuje.
Kto w sierpniu próżnuje, w zimie biedę czuje. (C) Adam Gieniusz
Nie wiesz, co ze sobą zrobić w sierpniu? Może masz za dużo na głowie i nie wiesz na czym się skupić. A może jest odwrotnie - sprawy toczą się powoli i szukasz pomysłu na najlepsze wykorzystanie czasu. Tak czy inaczej, sprawdź poniższe propozycje. Wybierz te, które Ci odpowiadają. Potraktuj je jako jednorazowe zadania lub wyzwania do powtarzania przez cały miesiąc. Jeśli któreś z zadań wyjątkowo Ci nie pasuje, pomiń je (ale zastanów się, co Ci to mówi o Tobie).


1. Zmień nastawienie
“W sierpniu sprawy toczą się powoli". A może zmienić ten sposób myślenia i potraktować sierpień jak najlepszy miesiąc na biznes? Nie wszyscy są na wakacjach, ale Twoi konkurenci, podobnie jak Ty przed chwilą, mogą tak myśleć. Z takim podejściem nie włożą całej swojej energii w kontakt z nowymi klientami i prospektami. Wykorzystaj to z korzyścią dla siebie!


2. Odezwij się do dawnych klientów i współpracowników
Jeśli jednak uznasz, że w sierpniu sprawy spowalniają, może warto wziąć do ręki telefon i skontaktować się z dawno niesłyszanymi kontrahentam. Kto wie, może w słuchawce usłyszysz "Niesamowite, że dzwonisz, bo ja właśnie...".


Być może wolisz pocztę elektroniczną albo SMSy, ale czy nie jest tak, że łatwiej je przegapić lub zignorować?

3. Pozbądź się E-maili
"Uwielbiam dostawać te wszystkie maile!"... nie powiedział nikt nigdy.

Wypisz się z newsletterów, których i tak nie czytasz (te, z których wypisać się nie możesz, oznacz jako spam i nie miej wyrzutów). Skasuj wiadomości, oznaczone jako "do zrobienia"/ "do przeczytania" (albo faktycznie się nimi zajmij i przeczytaj. I wtedy skasuj). Sprawdzaj pocztę dwa razy dziennie. Albo raz. Naucz swój zespół, żeby nie wysyłał Ci kopii maili. Nie lękaj się kasowania. Odpowiadając, stosuj zasadę Kiss (Keep It Short and Simple), czyli pisz zwięźle i w prostych słowach.
Nawet, gdyby przyszło Ci zignorować swoją skrzynkę przez cały miesiąc, świat przetrwa. Uwierz mi - sprawdziłem na sobie i była to najlepsza lekcja pokory, jakiej doświadczyłem.


4. Wyślij kartki
Takie prawdziwe. Na które trzeba przykleić znaczek. Wyślij je do klientów, do rodziny, do przyjaciół. Ciesz się zaskoczeniem i radością odbiorców!

5. Porozmawiaj o Wartościach, Powołaniu i Wizji
Dowiedz się, co Twój zespół wie i myśli o wartościach, powołaniu i wizji firmy... i Twoich.

6. Odkryj swoje Wartości, Powołanie i Wizję
Próba realizacji punktu piątego być może uzmysłowiła Ci, że zanim porozmawiasz o wartościach, powołaniu i wizji, najpierw trzeba je odkryć i spisać. Zrób to - dla siebie osobiście i dla swojego biznesu. A jeśli już je masz gotowe i spisane - zrób przegląd. Może coś wymaga doprecyzowania lub odświeżenia?

- Wartości to gwiazdy, które wykorzystujesz do nawigowania.
- Powołanie to powód dla którego Ty lub Twój biznes istniejecie - z perspektywy osób, którym służycie. (Uwaga! "Zarobienie pieniędzy" nigdy nie będzie powołaniem, jeśli już to produktem ubocznym realizacji powołania!).
- Wizja to wyobrażenie tego dokąd zmierzasz osadzone w emocjach. Spraw, by stało się miejscem, do którego inni chcą podążyć z Tobą!

7. Naucz się czegoś nowego
Niech nauka będzie frajdą samą w sobie. Jeśli nauczysz się czegoś związanego z pracą - doskonale! Jeśli będzie to coś, co nijak ma się do Twojego zawodu - też świetnie! Pewnie już wiesz, że wiedzy i doświadczenia nie da się w prosty sposób zaetykietować i to, czego potrzebujesz zawodowo, może przydać się poza pracą, a pasja i hobby przekłada się na sukces w pracy. Czasem nazywa się to kreatywnością i nieszablonowym myśleniem.

8. Upomnij się o swoje
Zajmij się dłużnikami. Osoby przywoite - czy to klienci, czy przyjaciele - uregulują należności i zostaną z Tobą. A jeśli zwrot pieniędzy będzie się wiązał z utratą klienta lub zerwaniem znajomości - tym lepiej dla Ciebie. Otaczaj się ludźmi, którzy szanują Ciebie i Twoją pracę.

9. Pozbądź się gratów
I w domu, i w pracy - pozbądź się wszystkiego, co zalega i jest niepotrzebne. Zrób z tego zabawę. Nawet jeśli uda Ci się posprzątać tylko jedną szufladę, będziesz o jedną szufladę do przodu (wiem, to głęboka myśl i zasługuje na obrazek z cytatem)! Tak długo jak dasz radę utrzymaj porządek.

10. Wyrób nowy nawyk
Wymyśl sobie nawyk, który chciałbyś mieć. Niech będzie prosty w realizacji na tyle, żeby niedorzecznością było niezrobienie go. Połącz go z tym, co normalnie robisz (np. "Jak tylko wypiję poranną kawę to zrobię X"). Poproś kogoś, żeby służył Ci jako wsparcie i Cię rozliczał. Nigdy nie odpuść dwóch kolejnych dni!

Potrzebujesz podpowiedzi? Voila:
- 5 przysiadów dziennie
- Mówić dziękuję za każdym razem, kiedy (dobrze wiesz, co tu wstawić)
- Wykonywać o jeden telefon dziennie więcej do potencjalnego klienta
- Raz dziennie napisać coś na LinkedIn
- Rysować raz dziennie (np. z Piotrem Poznańskim tutaj)

11. Zafascynuj się historią
Poznaj historię domu, miejscowości, gminy, w której mieszkasz lub którą odwiedzasz. Tym, co Cię zaciekawiło podziel się z rodziną, przyjaciółmi i ludźmi z pracy (w końcu się nudzą, bo w sierpniu sprawy toczą się wolno...).

12. Przeczytaj powieść
Weź się za tę książkę, która czeka na półce od miesięcy, Albo wróć do powieści czytanej z wypiekami na twarzy za młodych lat (bo czemu nie?!). Poproś o rekomendacje. Czy to ebook, czy wydanie papierowe - nie marudź, fabuła pozostaje ta sama! A jeśli musisz przeczytać coś, co jest związane z pracą, niech to będzie proza, a nie "zwykły" poradnik - "5 dysfunkcji pracy zespołowej" Lecioni'ego wydaje się dobrą opcją.

13. Zadbaj o aktywność fizyczną
Spaceruj, idź na rower, idź na basen, zajmij się ogrodem przez co najmniej 30 minut dziennie. Zrób z tego nawyk... i masz dwie pieczenie na jednym ogniu (punkt 10, odhaczony!).

14. Spisuj to, co budzi Twoją wdzięczność i uznanie
Na koniec dnia zapisz 3 rzeczy z Twojego dnia, które warto docenić. Powiąż je ze swoimi wartościami i powołaniem, a nadasz temu większą moc. A jeśli Twoja wdzięczność dotyczy kogoś konkretnie, to oprócz zapisania dla siebie, powiedz o tym tej osobie.

15. Porządnie odpocznij
Pośpij godzinę dłużej albo spędź cały miesiąc na podróżowaniu. Czasem sposobem na relaks jest fizyczne zmęczenie się (szczególnie, jeśli dnie spędzasz za biurkiem).

16. Nudź się
Kreatywność bierze się z nudy. Odłóż telefon, wyłącz telewizor i radio i pozwól sobie na twórcze myślenie.

17. Planuj
Być może wielkimi krokami zbliża się coś, co od dawna powinno być zaplanowane - zrób to jak najszybciej. A może zaplanujesz coś, o czym jeszcze nigdy nie myślałeś? A ha - pamiętaj o wdrożeniu planu w życie!

18. Spójrz za siebie, spójrz przed siebie
Niech Boże Narodzenie będzie w tym roku wcześniej! Zamiast czekać do grudnia z podsumowaniem realizacji rocznych celów, doceń to, co już zrobione i ustal priorytety na kolejne miesiące. Poproś o to każdego w swoim zespole. Daj coś w nagrodę - i sobie, i zespołowi (w końcu miały być wcześniejsze Święta).

19. Zadbaj o lepsze śniadania
Zacznij jeść śniadania w domu. Przygotowuj je samodzielnie. Używaj lepszych składników. Zrezygnuj z tego, co Ci nie służy. Niech śniadanie będzie posiłkiem rodzinnym.

20. Nawiąż kontakt
Porozmawiaj z kimś, z kim nie masz od lat kontaktu. Poznaj osobiście znajomych z internetu.

21. Zrób dzieciom niespodziankę
(Co najmniej) raz w tygodniu zrób z dziećmi coś wyjątkowego. Zabierz je do restauracji. Wejdźcie na drzewo. Przeczytaj książkę, którą czytają (spora szansa, że będzie to powieść). Urządźcie wojnę na poduszki. Obejrzyjcie razem film.

22. Spędź czas z miłością swojego życia
Zabierz ją do restauracji. Wejdźcie na drzewo. Przeczytaj książkę, którą czyt (spora szansa, że będzie to powieść). Urządźcie wojnę na poduszki. Obejrzyjcie razem film. (Sprytne, prawda?)

23. Zadbaj o auto/ motor/ rower/ hulajnogę...
Dom i biuro sprzątnięte? No to pora na pucowanie Twojego pojazdu. A może i garaż ogarniesz...

24. Kochaj bliźniego swego
Zrób coś dla sąsiada. Nie oczekuj niczego w zamian

25. Zadbaj o lokalną społeczność
Zrób zakupy, zajmij się ogródkiem starszej osoby. Pomóż samotnemu rodzicowi. Zostań wolontariuszem. Przekaż pieniądze na szczytny cel. Zorganizuj zbiórkę darów.

26. Zawieś kawę
Kup kawę osobie, która stoi za Tobą w kolejce albo zapłać za filiżankę napoju, który obsługa wyda za darmo osobie, która wyjdzie i będzie wyglądała, jakby miała ciężki dzień. Daj napiwek.

27. Napisz coś
Napisz ten odkładany wpis na bloga. Wymyśl opowiadanie dla dziecka. Skończ tę książkę, która leży w szufladzie (albo na dysku). Nie dąż do perfekcji. Po prostu pisz. Jeśli nie możesz się przełamać... po prostu zacznij pisać. Jedno słowo. Potem drugie i trzecie. Pozwól historii przelać się na papier.

28. Zmniejsz wydatki
Anuluj subskrypcję, której nie potrzebujesz. Wynegocjuj niższe płatności za usługi, z których korzystasz, albo lepsze za dotychczasową cenę. Pytaj o zniżki. Usiądź do rozmów z dostawcami. Jeśli planujesz duży wydatek, sierpień jest idealnym miesiącem na uzyskanie rabatów - bo wiesz, "stali klienci na urlopach i sprawy toczą się powoli...", więc nowy klient na wagę złota (dosłownie!).

29. Podróżuj lokalnie
Przejdź się po okolicy. Poznaj miejsca oddalone nie więcej niż 30 minut jazdy samochodem. Zejdź (lub wejdź) po schodach w budynku, w którym zawsze jeździsz windą. Zorganizuj sobie jednodniową wycieczkę. To, co odkryjesz, z pewnością Cię zaskoczy. Pozwól sobie na to!

30. Poznaj nowe smaki
Znajdź przepis, kup składniki i ugotuj coś po raz pierwszy. Sprawdź nową restaurację. Spróbuj danie z kuchni nowego kraju. Zjedz lody o smaku pomidorowym.

31. Naucz się rysować/ śpiewać/ grać na instrumencie muzycznym
Pamiętasz, jak w dzieciństwie powiedzieli Ci, że nie masz talentu do rysowania/ śpiewania/ grania? Kłamali. Teraz masz już wystarczajaco dużo lat, żeby przestać w to kłamstwo wierzyć. Naucz się tego, o czym zawsze marzyłeś i uważałeś za nierealne.

Bonus: Baw się wszystkim, co robisz!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby