O autorze
Ekspert ds. strategii i zarządzania w firmach rodzinnych. Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz firmy doradczej Lewandowska i Partnerzy. Absolwent zagranicznego MBA, stypendysta Uniwersytetu St.Gallen w Center for Family Business i Uniwersytetu Wiedeńskiego w Institut für Familienunternehmen.
Właściciel firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy / Business Discovery od lat wspiera firmy rodzinne w zakresie strategii rozwoju, procesów sukcesyjnych oraz zarządzania zmianą. Członek Międzynarodowej Sieci Doradców Strategicznych w Berlinie. Założyciel i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, członek IFERA. Wykładowca MBA oraz licznych studiów podyplomowych. Autor książek dla firm rodzinnych: „Stawka większa niż biznes. Strategie rozwoju firm rodzinnych”, „Kody wartości. Czyli jak skutecznie przejść sukcesję w firmie rodzinnej" oraz „Konstytucje firm rodzinnych. W kierunku długowieczności". Stworzyła jedyną w Polsce platformę wymiany myśli i doświadczeń biznesowych dla firm rodzinnych, jaką jest Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych.

Blog jest miejscem dzielenia się wiedzą w zakresie zarządzania procesami strategicznymi zachodzącymi w firmach rodzinnych. Szczególnie dotyczy to sukcesji, kodów wartości i konstytucji firm rodzinnych. Tam, gdzie łączy się biznes i rodzina, powstaje wyjątkowy potencjał, który z jednej strony jest ryzykowny, ale z drugiej stanowi ogromną szansę na stworzenie niepowtarzalnej oferty biznesowej. Blog jest też miejscem wymiany myśli z właścicielami firm rodzinnych, a jego poradnikowy charakter ma zachęcać do zadawania pytań przez internautów, czy dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, jako przedsiębiorcy.

Prospołeczne działania firm rodzinnych

Ewald Raben podczas prelekcji na II Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych
Ewald Raben podczas prelekcji na II Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych Instytut Biznesu Rodzinnego
W lutym Grupa Raben zaprosiła przedsiębiorców na śniadanie biznesowe „Raportowanie Społeczne”, podczas którego przedstawiono nową unijną dyrektywę o raportowaniu społecznym oraz raport społeczny Grupy Raben.


Według dyrektywy unijnej z połowy kwietnia 2014 roku od 2016 roku niektóre firmy mają obowiązek raportowania społecznego – sporządzania raportów zawierających dane pozafinansowe, takie jak sytuacja i oddziaływanie firmy w odniesieniu do kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji i łapownictwu.Obowiązek dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 osób, a spółki giełdowe dodatkowo muszą publikować dane o różnorodności w zatrudnianiu w kluczowych organach, np. jeśli chodzi o płeć czy wiek.


Strategię CSR na kilku płaszczyznach połączoną z raportowaniem społecznych od lat realizuje Raben: np. w aspekcie środowiskowym przedsiębiorstwo kontroluje emisję szkodliwych substancji w pojazdach, wprowadza elektroniczne faktury i ankiety on-line zamiast papierowych; w aspekcie edukacyjnym organizuje z dziećmi i młodzieżą spotkania o roli transportu oraz bezpieczeństwa drogowego. Ważna jest również współpraca z przedsiębiorstwami społecznymi oraz wolontariat pracowniczy.


Choć sam obowiązek jest nowością w polskim prawie, to jednak działania CSR firmy realizują często, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Wiele z tych firm to firmy rodzinne (jak Raben), które działają na rzecz swoich pracowników i lokalnych społeczności. Choć balans między biznesową skutecznością a społeczną odpowiedzialnością biznesu jest trudny do osiągnięcia, to wiele firm, w szczególności firmy rodzinne, potrafi go osiągnąć. Ich sekret tkwi w zarządzaniu przez wartości – wartości, które przez lata są krzewione i pielęgnowane w rodzinie biznesowej. Rodziny biznesowe nie pozostają obojętne na swoje otoczenie i dobro i rozwój lokalnej społeczności.


Doceniając firmy rodzinne, które od lat prowadzą biznes w oparciu o wartości i zaangażowanie społeczne, w Instytucie Biznesu Rodzinnego postanowiliśmy wyróżnić je poprzez nadanie im tytułu Firmy Rodzinnej Roku. Konkurs organizujemy we współpracy: partnerem merytorycznym Konkursu jest PwC, a sponsorem Bank Millennium.

Uroczyste wręczenie statuetki dla laureata konkursu odbędzie się podczas Gali Wieczornej III Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych (18-19 kwietnia 2016, Poznań).

Firmy rodzinne, które są dumne ze swoich działań społecznych i chcą pochwalić się nimi z innymi przedsiębiorstwami, zachęcam do zgłaszania aplikacji do konkursu!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"