O autorze
Czy można zmienić świat spod budki z piwem? Czy szczur może rzucić wyzwanie przemysłowi zbrojeniowemu? Gdzie osoby widzące są bez szans bez niewidomego przewodnika? I dlaczego warto się pośmiać przed chemioterapią? Innowacje społeczne sa jak podróż na inną planetę, bez etykiet, bez starych, podcinających skrzydła mądrości, ale za to z empatią i realną chęcią zmiany na lepsze. To o tym jest ten blog.

Innowacje bez nowych technologii

Dr Frank Hoffman twórca inicjatywy Discovering Hands szkoli niewidzące kobiety do prowadzenia palpacyjnych, profilaktycznych badań piersi. Okazuje się, że po kilku miesiącach szkoleń, dzięki wyjątkowemu czuciu w palcach, osoby te są o 30 proc. bardziej skuteczne niż doświadczeni ginekolodzy i wykrywają o połowę mniejsze zmiany w tkance.


Szkolenie i zatrudnienie tych osób jest wielokrotnie tańsze niż drogie maszyny oraz niż szkolenie lekarza ginekologa. Rozwiązanie dr Hofmana pozwala więc mieć nadzieję na tańsze i bardziej dostępne profilaktyczne badania nowotworów piersi i tym samym na uniknięcie wielu tragedii wynikłych z później diagnozy.
Nie ma tu nowej technologii, nie jest to właściwie wynalazek, a jednak jest to innowacja. To nowe wykorzystanie istniejących zasobów, systemów, potencjałów. Innowacje społeczne zazwyczaj powstają w ten właśnie sposób. Rodzą się kiedy ktoś potrafi spojrzeć na problem inaczej, z innej strony, może nie jak na problem, może oczami innej grupy niż sam reprezentuje. Uważna i pełna szacunku obserwacja pozwala dostrzec nowe rzeczy.
Na przykład luki, których wcześniej nie widzieliśmy. Powstaje wiele aplikacji mających pomóc rozwiązywać wiele problemów współczesnej Afryki, ale te aplikacje są na smartfony, których używa tam niewielki odsetek mieszkańców. Tak powstał pomysł FrontlineSMS – platformy pozwalającej na masowe komunikowanie przy użyciu zwykłych telefonów komórkowych. Dzięki temu informacje dotyczące kwestii medycznych mogły docierać do ludzi w najdalszych zakątkach Afryk, a sprzedawcy kakao mogli poznać realne ceny produktów, które chcą kupić od nich korporacje, i nie zgadzać się na zaniżone wynagrodzenie.
Dwadzieścia pięć lat temu dzięki obserwacji powstał pomysł Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, która zaczęła od zasiedlania opuszczonych szkół i poPGRowskich budynków przez grupy bezdomnych osób. Dzisiaj osoby te prowadzą swoje stowarzyszenia, ekologiczną uprawę warzyw, hodują owce, prowadzą hodowle zachowawcze pod egidą Polskiej Akademii Nauk, a idea Centrów Integracji Społecznej Barki została wdrożona w 23 miejscach w Polsce, a także we Francji, w Kanadzie, w Holandii i w Wielkiej Brytanii, a także w Kenii.
Innowacje społeczne to nie nowy trend, który pojawił się chwilę przed ogłoszeniem nowej perspektywy unijnego finansowania. To fascynująca dziedzina, która w najbliższych czasach odmieniana przez przypadki i zaklinana w unijne formularze wniosków dotacyjnych, straci dużo ze swojego twórczego, trochę szalonego charakteru. Postaram się pokazywać tu przykłady tych prawdziwych innowacji społecznych, nastawionych nie tylko na finansowanie z UE, ale na realną poprawę jakości życia ludzi. Trochę wariackie, trochę niewiarygodne, ale zawsze prawdziwe i zawsze ciekawe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe