O autorze
Czy można zmienić świat spod budki z piwem? Czy szczur może rzucić wyzwanie przemysłowi zbrojeniowemu? Gdzie osoby widzące są bez szans bez niewidomego przewodnika? I dlaczego warto się pośmiać przed chemioterapią? Innowacje społeczne sa jak podróż na inną planetę, bez etykiet, bez starych, podcinających skrzydła mądrości, ale za to z empatią i realną chęcią zmiany na lepsze. To o tym jest ten blog.

5 innowacyjnych pomysłów na prezenty, które uszczęśliwią najbliższych

Smak sera z jaka na 3800 m n.p.m - niepowtarzalne doświadczenie! Lądowisko dla śmigłowców w Langtang, Nepal.
Smak sera z jaka na 3800 m n.p.m - niepowtarzalne doświadczenie! Lądowisko dla śmigłowców w Langtang, Nepal. Fot. Archiwum autorki
“Pieniądze szczęścia nie dają” mówiły ciotki, a dowcipni wujowie podkręcając wąsa, dodawali: “ale pozwalają przetrwać nieszczęścia, ha, ha”. Okazuje się jednak, że dobrze wydane, pieniądze mogą uszczęśliwiać i są na to naukowe dowody. Dlatego z okazji zbliżających się Świąt, przedstawiam poniżej pięć innowacyjnych pomysłów na prezenty, które, co potwierdzają badacze, skutecznie podniosą poziom endorfiny obdarowanych.


Niestety zawiodą się wielbiciele technologicznych gadżetów, ale ostrzegałam lojalnie, że na tym blogu będzie o innego rodzaju innowacjach.

Chociaż dobry gadżet nie jest zły. Warto zainwestować na przykład w DICE’a. To naprawdę fajna rzecz i co ważniejsze spełnia większość kryteriów dobrze wydanych pieniędzy, które wypracowali naukowcy uniwersytetu British Columbia i uniwersytetu Harvarda – Elisabeth Dunn i Michael Norton .


Oto pięć podpowiedzi opartych na wynikach ich badań, jak dobrze wydać pieniądze na szczęście swoje i bliskich.

1. Kupuj doświadczenia. Warto wydawać pieniądze na przeżycia. Ktoś może ukraść nam elegancką torebkę, możemy sami zniszczyć swoje piękne buty, ale widzianego na własne oczy zachodu słońca nad Taj Mahal lub smaku sera z jaka na wysokości 3800 m n.p.m. , czy gorącej czekolady na alpejskim stoku narciarskim nikt nigdy nam nie zabierze. To nie musi być daleka podróż. Może wspólna wyprawa na Kaszuby na kurs tradycyjnego serowarstwa? Albo po prostu obiad z przyjaciółmi? Rzeczy niszczą się i nudzą, wspomnienia szczęśliwych chwil – pozostają.


2. Celebruj i delektuj się tym, na co wydajesz pieniądze. Kawa z nowego ekspresu nie musi być elementem porannej rutyny, ale może stać się cenną chwilą przyjemności. Zamiast dawać mężowi/żonie zegarek, szalik lub portfel, daj mu/jej zaproszenie na randkę. Małe czynności, małe decyzje, małe działania zmieniają świat. Codzienne uważności tworzą jakość naszego życia. Może w tym roku, darujmy życie karpiowi i świętujmy to. Ocalone małe życie – dzięki nam. Co za cud!


3. Kupuj czas. Czas to bezcenny zasób. Komu go nie brakuje? I zazwyczaj na rzeczy, które cenimy – na zabawę z dziećmi, na rozmowę z najbliższymi, albo na twórcze nudzenie się. Warto inwestować w rzeczy, które nas odciążają od codziennych obowiązków i pozwalają wygospodarować czas na sprawy naprawdę ważne. Jeśli mama/tata uważa, że w domu wszystko musi być poprasowane, kup jej/mu usługę prasowania i idźcie razem do ogrodu botanicznego na prelekcję o Balearach (to już nieodpłatnie).

4. Najpierw płać, potem konsumuj. Sprawy zapłacone z góry sprawiają nam więcej przyjemności. Po pierwsze wizja płacenia psuje nam delektowanie się przyjemnym doświadczeniem, ale także jeśli wiemy, że coś miłego ma nam się przydażyć, cieszymy się oczekując na to. Dlatego czas radości wydłuża się znacząco. Wycieczka do Paryża w kwietniu? Cztery miesiące frajdy z planowania + sam pobyt, a potem jeszcze (nie zakłócone przysłaną post factum fakturą) miliony zdjęć i wspomnień…

5. Inwestuj w innych. Wszyscy wiemy, że dawanie prezentów i radosna mina po otwarciu paczuszki to szczęście darczyńcy. A gdyby tak w prezencie podarować komuś poczucie, że zrobił coś dobrego? Dr Stephen Post zebrał tony dowodów na to, że dzielenie się i pomaganie wydłuża życie, poprawia stan zdrowia, redukuje stres, a nawet… obniża ciśnienie…. Może podarować komuś gwiazdkę z nieba i przy okazji wesprzeć naukę, albo dać ciekawą książkę, kupioną w ramach akcji pozyskiwania funduszy na szczytny, ważny dla obdarowanego, cel.

Ktoś może powiedzieć – ok, ale to są stare, dobrze znane zasady dobrego życia, właściwie co w tym nowego, wszyscy wiemy, że tak się powinno…

Zgadzam się.

I może w ramach innowacji, tym razem, rzeczywiście tak zróbmy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe