Grupa młodych lekarzy i programistów we współpracy z ekspertami w zakresie szczepień stworzyła nowoczesne narzędzie dające dostęp do wiedzy o szczepieniach. Bezpłatną aplikację MeduSzczepienia można pobrać zarówno dla urządzeń z system Android jak i iOS. Aplikacja składa się z 3 modułów (dla rodziców, podróżników i dla osób dorosłych). Znajdują się w niej przystępnie napisane informacje o chorobach zakaźnych i szczepieniach.
Dziś będę się chwalił :) Zespół lekarski i programistyczny, z którym mam przyjemność pracować od ponad roku przygotował innowacyjny kalendarz szczepień na urządzenia mobilne. Rok pracy zaowocował świetnym algorytmem i dopracowaniem graficznym. Dzięki współpracy z ekspertami (w tym z Państwowego Zakładu Higieny) aplikacja wypełniona jest rzetelną i sprawdzoną treścią.
Aplikacja MeduSzczepienia prezentuje indywidualne schematy szczepień dla dzieci, umożliwia prowadzenie kalendarza szczepień dla jednego lub wielu dzieci. W części dla rodziców obecne są przypomnienia o zbliżającym się terminie szczepienia dziecka. Całość prezentowana jest na osi i daje możliwość wprowadzania dat szczepień i preparatów. Na tej podstawie algorytm generuje indywidualny schemat szczepień dla dziecka.
DorosłymMeduSzczepienia pozwala ocenić indywidualne ryzyko i potrzebę prewencji chorób zakaźnych. Przygotowana przez ekspertów ankieta oraz opisy chorób w wyjaśniają zasadnicze zagadnienia szczepień.
MeduSzczepienia zapewnia podróżującym wiedzę o szczepieniach dla wybranych krajów. Mapa świata pozwala wybierać kraj podróży, co generuje informacje o potrzebie szczepień ochronnych (w tym specjalnie wyróżniono szczepienia wymagane przy podróżach zagranicznych).
Oprócz aplikacji prowadzimy także blog MeduSzczepienia.pl, na którym można przeczytać najświeższe informacje dotyczące szczepień.
Szczepić czy nie szczepić? Czyli kilka słów o problematyce edukacji w zakresie szczepień ochronnych.
Dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny oraz Państwowy Zakład Higieny pokazują niebezpieczny trend zmniejszania się ilości szczepionych osób, zwłaszcza dzieci. Pod względem prewencji chorób zakaźnych, np. zakażeń pneumokokami czy meningokokami jesteśmy w ogonie Europy. Zupełnie nie dbamy o prewencję zachorowań wśród seniorów.
Głównym źródłem wiedzy o chorobach zakaźnych i szczepieniach jest Internet. Niestety sprawdzone informacje giną wśród informacji niesprawdzonych. Plotki antyszczepionkowe żyją własnym życiem wpływając bardzo niekorzystnie na stan odporności zbiorowej. Chaos informacyjny nasila się. Z jednej strony boimy się chorób zakaźnych i jesteśmy świadomi ich powikłań. Jednocześnie, nie mając medycznego wykształcenia i doświadczenia, drżymy na samą myśl o powikłaniach po szczepieniach. Dlatego tak ważna jest edukacja i łatwy dostęp do sprawdzonych i rzetelnych informacji w zakresie szczepień.