O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Listopadowy call SME Instrumentu

Ateknea Solutions
Komisja Europejska podsumowała ostatni listopadowy call SME Instrumentu w ramach Horyzontu 2020. Przyjrzeliśmy się dokładnie opublikowanych informacjom i przygotowaliśmy dla was wnioski. Z góry uprzedzam, że dane (dofinansowania, procenty i ilości wniosków) są szacunkowe – Komisja Europejska zakłada, że tak to będzie wyglądać, jednak finalne liczby zazwyczaj nieznacznie się różnią.


Wniosek 1:
W każdym kolejnym rozdaniu jest coraz więcej składanych wniosków = konkurencja jest coraz większa

Mimo, że wyniki wrześniowej Fazy 2 przyszły zaledwie parę dni przed listopadowym deadlinem, to wszystko wskazuje, że sporo firm wykorzystało ten czas na poprawki i złożyło swoje wnioski ponownie. Coraz więcej chętnych na ograniczony budżet sprawia, że statystycznie coraz trudniej dostać dotację (nawet po przekroczeniu wymaganego progu punktów).


SME Instrument zaczyna faktycznie być programem dla najlepszych. Jeśli twój projekt nie jest naprawdę mocny – nie ma co tracić czasu na pisanie wniosku i lepiej rozejrzeć się za innymi programami.

Wniosek 2:
ICT jest jak zawsze w czołówce najpopularniejszych tematów Fazy 1


Najmniej wniosków Fazy 1 zostało złożonych w E-government applications a w dalszej kolejności w Space oraz Blue Growth. Nie oznacza to, że konkurecja jest o wiele mniejsza niż w bardziej popularnych tematach. Szacowany wskaźnik sukcesu mniej popularnych tematów pozostaje na podobnym poziomie ponieważ tylko 2-3 wnioski będą finansowane.

Wniosek 3:
Najbardziej oblegany temat w Phase 2 to tym razem Health Clinical Validation

Jest to nietypowe – zazwyczaj w najwięcej wniosków było składanych w ICT. Domyślamy się, jaki jest tego powód. W 2016 roku ten temat będzie zamknięty dla projektów w Fazie 2, dlatego firmy chciały wykorzystać ostatnią szansę. Health Clinical Validation co prawda powróci na początku 2017 roku, ale tylko w ramach jednego rozdania. Konkurencja w tym temacie jest obecnie największa.


Wniosek 4:
Największe szanse na grant, zarówno w Fazie 1 jak i Fazie 2, będą mieć wnioski w temacie Transport

Mimo, że w obszarach Kosmos i Blue growth KE planuje sfinansować tylko po jednym projekcie Fazy 2, to wnioski w tych tematach mają podobne statystycznie szanse na sukces – 6%.

Wniosek 5:
Część firm nie zwróciła uwagi czy w danym temacie będzie budżet

Co ciekawe, zostały złożone wnioski do tematu Innovative mobile e-government applications by SMEs. KE kilka dni przed deadlinem poinformowała, że w listopadowym rozdaniu nie sfinansują ani jednego wniosku z tego tematu, ponieważ jego budżet został już wyczerpany. 15 firm najprawdopodobniej nie dotarło do tej informacji na Twitterze.

Wniosek 6:
Polska jest znów w czołówce jeśli chodzi o liczbę wniosków składanych w Fazie 1

Mamy nadzieję, że znajdziemy się również w gronie liderów projektów sfinansowanych. Do tej pory polskie przedsiębiorstwa wykazywały dużą aktywność w zgłaszaniu Faz 1, ale niestety nie przekładało się to na skuteczność.

Pamiętajmy, że niewielka ilość stron wymagana we wnioskach do Fazy 1 nie oznacza, że taki wniosek możemy napisać w pośpiechu, bez dokładnego przygotowania i zaplanowania. Bez tego nie odniesiemy sukcesu.

Wniosek 7:
Polskie firmy są mniej chętne do aplikowania o granty w Fazie 2

Mimo, że do zdobycia jest 2,5 miliona euro (a w temacie ZDROWIE nawet do 5 milionów euro) tylko 13 projektów polskich MŚP zdecydowało się na złożenie aplikacji w Fazie 2. To o ponad 130 wniosków mniej niż składają najbardziej aktywne kraje, jakimi pozostają niezmiennie Hiszpania i Włochy.

Prognozy
Jest spora szansa, że ilość finansowanych projektów wzrośnie.

W zeszłym roku w ostatnim rozdaniu KE zwiększyła lekko przewidywany budżet i sfinansowała więcej innowacyjnych projektów. Dzięki temu szanse na pozyskanie grantów wzrosły. Liczymy sobie i wszystkim, żeby w tym roku było podobnie :)

No i mamy nadzieję, że wyższy budżet w 2016 otworzy drzwi do Horyzontu dla większej ilości firm.

Materiały zostały opracowane przez zespół Ateknea Solutions na podstawie ogólnodostępnych materiałów Komisji Europejskiej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)