5 czynników, które zwiększą szanse na grant z SME Instrumentu
Alicja Grzegorzek
03 maja 2018, 14:21·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 maja 2018, 14:21Przełomowa innowacja, odpowiedni poziom gotowości technologicznej i dobrze napisany wniosek. W teorii powinno wystarczyć, żeby otrzymać grant z SME Instrumentu (Horyzont 2020). W praktyce niestety już niekoniecznie. Dlatego warto podkręcić kilka elementów we wniosku, żeby zwiększyć szanse na dofinansowanie z tego prestiżowego programu.
Co jest ważne w programie? Liczy się przede wszystkim sama innowacja, która po wdrożeniu ma zmienić świat na lepsze. Należy mieć gotowy prototyp, potwierdzający gotowość technologiczną na poziomie
TRL 6 lub wyższym (więcej informacji o TRL znajdziecie
tutaj). Komisja Europejska stawia na doświadczone i stabilne zespoły, które są w stanie z sukcesem wprowadzić produkt na rynek.
To podstawy, bez których nie ma co myśleć o SME Instrumencie. Poniżej kilka punktów, które pomogą wzmocnić wasze wnioski.
1. Umiejętność prezentowania (w języku angielskim)
Nawet najlepszy pomysł i doskonale przygotowany wniosek nie pomogą, jeśli nie będziesz umieć odpowiednio pokazać swojego projektu w Brukseli. Drugi etap oceny wniosków Fazy 2 – czyli prezentacja przed komisja – wymaga świetnego przygotowania i zaprezentowania. Nie chodzi tylko o swobodne i zrozumiałe opowiadanie o projekcie w języku angielskim. Oceniać cię bedą inwestorzy i eksperci biznesowi, więc musisz spodziewać się bardzo konktretnych pytań z zakresu działalności firmy, technologii, komercjalizacji czy finansów.
Prezentację nalezy przećwiczyć kilka razy, najlepiej z widownią. Zdecydowanie pomaga nagrawanie, żeby zobaczyć jakie błędy się popełnia. Warto również przygotować sobie listę trudnych pytań i odpowiedzi, co pomoże uniknąć zaskoczeń w trakcie spotkania.
2. Granty i inwestorzy
Łatwiej jest zaufać komuś, w kogo uwierzyły już znane instytucje czy inwestorzy. Z podobnego założenia wychodzi Komisja Europejska. Firmy, które mogą pochwalić się innymi dotacjami lub/i zaangażowaniem inwestorów czy ekspertów mają większe szanse na grant.
3. Rozbudowana sieć partnerów
W budowaniu biznesu niezbędne są kontakty – im szersze i bardziej międzynarodowe, tym większe prawdopodobieństwo dotarcia do potencjalnych klientów czy inwestorów. Komisja Europejska chce pomagać projektom, które mają największe szanse na globalny sukces. Warto już we wniosku pokazać, z kim współpracujesz i jak daleko sięga sieć twoich kontaktów.
4. Nagrody i wyróżnienia
Jeśli chcesz podnieść swoją wiarygodność, pokaż we wniosku wszystkie otrzymane nagrody. W tym przypadku naprawdę nie warto stawiać na skromność. Wyróżnienia pokazują, że pomysł jest warty uwagi, ktoś inny już dobrze mu się przyjrzał i ocenił go pozytywnie.
5. Ochrona własności intelektualnej
Komisja Europejska zwraca uwagę na to, jak firmy starające się o dotację w Horyzoncie 2020 dbają o ochronę własności intelektualnej. Warto dokładnie opisać, jak twój projekt został zabezpieczony, jakie masz patenty i na jakich rynkach.
Starając się o grant w Fazie 2 SME Instrumentu, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że nawet najlepszy projekt trzeba umieć „sprzedać”. Odpowiednie przygotowanie i zaakcentowanie ważnych dla Komisji Europejskiej elementów może sprawić, że to twój projekt zostanie wyżej oceniony i zdobędziesz potrzebne dofinansowanie.