Horyzont 2020: Dlaczego wniosek jest oceniony inaczej niż w poprzednich rozdaniach?
Alicja Grzegorzek
21 czerwca 2018, 12:26·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 czerwca 2018, 12:26Twój wniosek do SME Instrumentu (Horyzont 2020) nie został sfinansowany. Ponownie. Do tego sekcje, które poprzednio otrzymały wysokie oceny i nie wymagały poprawy, teraz mają niską punktację. Wbrew pozorom jest w tym logika. Poniżej kilka informacji, które wyjaśnią z czego wynikają różnice w punktacji.
Żeby zrozumieć różnice w ocenach, warto przyjrzeć się procesowi ewaluacji. Wniosek do Fazy 2 SME Instrumentu (Horyzont 2020) jest najpierw oceniany zdalnie przez czterech ekspertów. Każdy z nich indywidulanie przyznaje punkty. Aby projekt trafił do kolejnego etapu ze spotkaniem w Brukseli, musi otrzymać co najmniej 4 punkty w każdej kategorii oraz łącznie minimum 13 punktów (na 15 możliwych). O sukcesie decyduje nie tylko wniosek, ale również czynnik ludzki.
Co wpływa na różnice w ocenie wniosku?
Analiza warunków rynkowych, znajomość konkurencji czy efektywność planu wdrożenia – to kilka z kryteriów, według których oceniają eksperci Komisji Europejskiej. Nie są to wskaźniki zerojedynkowe. Każdy może je inaczej rozumieć i inaczej ocenić ten sam wniosek.
W kolejnych rozdaniach wniosek jest opiniowany przez inną grupę ekspertów. Każdy z nich ma odmienne doświadczenia oraz zawodową czy naukową przeszłość. To z ich perspektywy patrzy na oceniany dokument i to one wpływają na punktację.
3. Aktualne problemy Europy i świata
Jednym z celów Unii Europejskiej jest reagowanie na bieżące problemy i kryzysy. Jeśli w momencie oceniania wniosku jakiś problem europejski lub globalny jest szczególnie ważny, to projekt, który go rozwiązuje ma spore szanse na otrzymanie wysokiej punktacji. W innym rozdaniu kilka miesięcy później temat kryzysowy może być inny, czego efektem będa różnice w punktacji.
4. Subiektywne postrzeganie problemów i technologii
Ewaluatorzy w różny sposób interpretują ważność problemów i użyteczność konkretnych technologii. Są tylko ludźmi i z perspektywy swoich problemów oceniają czy warto dofinansować dany pomysł. Oceniający może subiektywanie uważać, że firma nie jest wystarczająco gotowa lub, że dane rozwiązanie się nie przyjmie na rynku.
Jak widać jest wiele czynników, które dodatkowo wpływają na punktację w programie SME Instrument.
Brak grantu nie oznacza, że projekt jest zły albo nie nadaje się do programu. SME Instrument zmusza przedsiębiorców do refleksji i zastanowienia się nad swoim projektem, pomysłem na biznes i firmę. To przynosi bardzo dobre efekty. Znane są przypadki firm, które otrzymały dofinansowanie dopiero przy 7-8 podejściu. Poprawiały wniosek i równocześnie rozwijały projekt i siebie niezależnie od programu. Dzięki temu te firmy były naprawdę gotowe na otrzymanie grantu i wykorzystanie go najlepiej, jak to możliwe.
Warto udoskonalać wniosek i pracować nad projektem. Konkurencja nie śpi i bez ulepszenia części, którym przyznano niższą punktację, nie ma co liczyć na dofinansowanie. Jeśli macie wątpliwości, jak odczytać wyniki, warto skorzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów, w postaci KPK lub firm doradczych, które odnoszą sukcesy w SME Instrumencie. Oni pomogą wam zrozumieć, co oceniający mieli na myśli i jak najlepiej poprawić wniosek.