O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Więcej niż grant. 5 korzyści z udziału w programie SME Instrument

Horyzont 2020
Horyzont 2020
SME Instrument (Horyzont 2020) jest wyjątkowym programem. Dzięki wysokim i bezzwrotnym grantom pomaga wprowadzić na rynek najbardziej innowacyjne i przełomowe projekty. Jednak finanse to tylko jedna strona medalu, bo program daje swoim beneficjentom znacznie więcej korzyści.


Nie jest łatwo zdobyć grant z SME Instrumentu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto się o niego starać, spójrz na poniższą listę. Żeby osiągnąć sukces rynkowy, nie wystarczą tylko pieniądze. Potrzeba wiarygodności, kontaktów oraz umiejętności biznesowych, które pomogą zamienić obiecujący projekt w opłacalny interes. A w ich zdobyciu zdecydowanie pomoże SME Instrument.

Komisja Europejska rozumie, że firmy na krótko przed wprowadzeniem produktów na rynek potrzebują o wsparcia na wielu poziomach. Na czym konkretnie polega dodatkowa pomoc z Unii?

Inwestorzy i partnerzy w zasięgu ręki

Grant z SME Instrumentu jest potwierdzeniem, że firma ma działający prototyp i kompetencje, żeby wprowadzić produkt na rynek. Program otwiera drzwi do rynku międzynarodowego, umożliwiając spotkania i zaprezentowanie się przed potencjalnymi partnerami i inwestorami podczas dedykowanych eventów oraz targów. Inwestorzy wiedzą, że mają do czynienia z firmami i technologiami już zweryfikowanymi przez Komisję Europejską, co znacząco zwiększa ich wiarygodność i szanse na współpracę.

Wsparcie coacha

Mówi się, że w SME Instrumencie grant jest dla projektów, a coaching dla firm. Na opiekę profesjonalnego i doświadczonego coacha może liczyć każdy beneficjent. Mentor pomaga przedsiębiorcom spojrzeć na biznes z nowej, szerszej perspektywy. To pozwala zweryfikować dotychczasowe plany oraz strategie i udoskonalić je tam, gdzie to konieczne.

Spotkania z największymi

Każdego roku Komisja Europejska organizuje dla uczestników programu SME Instrument około 8-10 spotkań z przedstawicielami największych globalnych korporacjami, takich jak Airbus, Unilever czy BMW.


Akademia umiejętności

Około 20 sesji rocznie, warsztaty w Brukseli lub online. Tak wygląda specjalna akademia stworzona, żeby pomagać beneficjentom w rozwoju. Podczas kameralnych spotkań (w jednym może wziąć udział maksymalnie 12 firm) przedsiębiorcy uczą się sztuki prezentowania pomysłów, negocjowania z inwestorami czy budowania modelu biznesowego.

Targi i konferencje

Na uczestników SME Instrumentu czekają jeszcze międzynarodowe targi i konferencje, Kongres Innowacji, a także spotkania networkingowe.

Jak widać, SME Instrument oferuje wiele korzyści, również pozafinansowych. Przedsiębiorcy doceniają łatwiejszy dostęp do inwestorów, wsparcie coachingowe, spotkania z zarządami największych korporacji oraz warsztaty. Dzięki nim mogą jak najlepiej wykorzystać czas potrzebny do wejścia na rynek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.