Mieć gest jak Rockefeller czyli na co daje Unia?
Aneta Maszewska
14 stycznia 2016, 15:41·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 stycznia 2016, 15:41Przypomniała mi się taka anegdotka, którą przeczytałam bodajże w książce „Alfabet Amerykański” Andrzeja Lubowskiego. Otóż kiedyś do fundacji Rockefellera wpłynęła prośba od Alberta Einsteina o 500 dolarów na sfinansowanie badań. „Daj mu 1 000, to co robi wygląda obiecująco” powiedział J.D. Rockefeller.
A kto dziś daje i na co? Wiadomo daje Unia, zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym. I jeżeli tylko to co robimy wygląda obiecująco (czytaj jest innowacyjne) to i my możemy się załapać na dotacje. A dlaczego ma to by innowacyjne?, może ktoś zapytać. Ano po to, że konkurencyjność gospodarek poszczególnych krajów mierzy się między innymi innowacyjnością właśnie. A wszelkie działania podjęte na tym polu to ważny krok do poprawy naszego dobrobytu.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani komercjalizacją produktu możemy skorzystać z Instrumentu MŚP lub Szybkiej Ścieżki do Innowacji w ramach Programu Horyzont 2020. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest posiadanie przez firmę odpowiedniego potencjału do realizacji projektu, w rozumieniu doświadczenia związanego z wprowadzaniem na rynek nowych, produktów czy usług, jak i posiadaniem odpowiednich zasobów. Kolejnym warunkiem jest posiadanie rozwiązania, które plasuje się na poziomie 6 w skali gotowości technologicznej (TRL 6) - Poziom szósty oznacza, że dokonano demonstracji prototypu lub modelu systemu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (badania prototypu w warunkach laboratoryjnych odwzorowujących z dużą wiernością warunki rzeczywiste lub w symulowanych warunkach operacyjnych). Kluczowe jest to, by projekt oferował tzw. disruptive innovation (rewolucyjną innowację), która będzie mieć potencjał do wdrożenia nie tylko lokalnie, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Punktem odniesienia do oceny innowacyjności jest zatem to, co dzieje się w danej dziedzinie czy sektorze w Europie i na świecie.
Firmy prowadzące badania, zainteresowane międzynarodową współpracą z ośrodkami B+R mogą wybrać projekty badawczo-innowacyjne bądź innowacyjne a także skorzystać z dostępu do infrastruktury badawczej. Te, które chciałyby gościć u siebie naukowca powinny rozważyć udział w projektach typu PEOPLE.
A jeżeli tych kryteriów nie spełniamy? Możemy poszukać wsparcia na naszym, krajowym podwórku. Program Inteligentny Rozwój premiuje ukierunkowanie na gospodarkę projektów naukowych oraz wspólne przedsięwzięcia nauki i biznesu. W ramach programu będzie można realizować projekty badawczo-rozwojowe, wdrożenia wyników prac B+R, infrastrukturę dla prowadzenia prac B+R, transfer technologii, zakup usług niezbędnych do rozpoczęcia lub prowadzenia działalności innowacyjnej, działania związane z wejściem na rynki zagraniczne oraz działania ukierunkowane na rozwój kadr B+R. O rozwój przedsiębiorstw z Polski Wschodniej (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego) zadba program Polska Wschodnia a o rozwój pracowników Program POWER. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie udzielane na poziomie regionalnym przez Urzędy Marszałkowskie. Zatem bierzcie i korzystajcie, bo jak powiedział Peter Drucker „Zadaniem biznesu jest przekształcenie zmian w innowacje, a więc w nowy biznes”.