Ostatnio media obiegły różne informacje. A to, że studenci zaprojektowali urządzenie, które pozwoli na szybkie określenie grupy krwi np. osoby rannej – zaledwie w trzy minuty. Co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowanych jest wyjątkowo wielu, np. w wypadkach. Z kolei niski koszt produkcji pozwoli na jego kupno nawet niezamożnym placówkom. A to doniesienia o wynikach projektu badawczego, w którym europejscy naukowcy badali mechanizmy uszkodzenia narządów w przebiegu posocznicy (sepsy). W wyniku którego odkryta została nowa rola struktur uwalniających neutrofile o możliwym znaczeniu terapeutycznym.
To wszystko skłania do postawienia pytania gdzie można prowadzić badania? Oczywiście najlepiej jest gdy posiadamy własne, dobrze wyposażone laboratorium. Ale czasami takowego brak, albo trzeba przeprowadzić dodatkowe, specjalistyczne prace. A jak wiadomo budowa i działanie infrastruktur to przedsięwzięcia kosztowne, a prace nad ich powstaniem wymagają szerokiej wiedzy specjalistycznej i długiego czasu. I co wtedy? Ano wtedy możemy skorzystać z bezpłatnego dostępu do najlepszej infrastruktury badawczej na podstawie grantów dostępnych w ramach Programu H2020. Fundusze projektów pozwalają na pokrycie kosztów nie tylko badań, ale także podróży i pobytu. Warunkiem jest wyjazd do innego kraju niż kraj aktualnego pobytu. Jednak wyjazd nie zawsze jest konieczny: można wysłać próbki do laboratorium lub otrzymać materiał referencyjny. Możliwe jest też pokrycie kosztów elektronicznego dostępu do zasobów.
W ten sposób można uzyskać dostęp do różnego typu laboratoriów, obserwatoriów, banków danych, specjalistycznych archiwów, bibliotek lub zbiorów, statków i samolotów badawczych, a także infrastruktury informatycznej (e-infrastruktury).
Możliwości jest naprawdę wiele. Kto chce zgłębić temat może zajrzeć na stronę projektu RICH, gdzie zamieszczone są prezentacje z dnia informacyjnego w Brukseli i zobaczyć co przewidziano na najbliższe 2 lata w tym zakresie.
My też w Polsce posiadamy i rozbudowujemy swoje obiekty. Są one zgrupowane w zbiorze pod nazwą Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, który powstał w 2011 roku a następnie został aktualizowany. W sumie zaktualizowana mapa zawiera obecnie 53 propozycje, z wielu dziedzin nauki, tj.: z obszaru nauk fizycznych i matematycznych – 14, nauk technicznych – również 14, nauk o Ziemi i biologicznych – 11, zagadnień interdyscyplinarnych – 6, nauk medycznych i rolniczych – 6, nauk społecznych i humanistycznych – 2.
30 ze wskazanych projektów ma charakter krajowy, 23 natomiast międzynarodowy. 13 spośród przedsięwzięć obecnych na PMDIB jest w fazie realizacji. Kolejna aktualizacja zapowiada się na przełom 2016/2017.