O autorze
Aneta Maszewska ekspert w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE przy IPPT PAN. Od 14 lat zajmuje się tematyką innowacji, konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W latach 2007-2013 przedstawiciel Polski w Komitecie Programowym ds. MŚP w Brukseli.

KETs? A z czym to się je?

Każdy z nas słyszał o zastosowaniu fotoniki przy produkcji energii odnawialnej, czy urządzeń takich jak lasery i diody święcące lub wykorzystanie zaawansowanych materiałów w lotnictwie i aeronautyce. Dlaczego o tym piszę? Bo to właśnie przykłady zastosowania kluczowych technologii wspomagających (KETs – Key Enabling Technologies).


Ogólnie mówiąc kluczowe technologie wspomagające mają przyczynić się do pobudzenia innowacyjności, wspomóc wzrost produktywności a także pomóc w generowaniu nowych rozwiązań. Na chwilę obecną Komisja Europejska opisała kluczowe technologie wspomagające, w liczbie sześciu. Zaliczamy do nich:
 Mikro- i nanoelektronikę
 Fotonikę
 Nanotechnologię
 Biotechnologię przemysłową
 Zawansowane systemy produkcji i
 Zaawansowane materiały
Ze względu na specyfikę KETs założenia są takie, żeby przy okazji wspierania technologii kluczowych wspierać również czy jak kto woli pośrednio rozwój społeczeństw i gospodarek. Przecież do sektorów, które wymagają podparcia się tymi technologiami zaliczamy energetykę, budownictwo, transport, gospodarkę żywnościową, wsparcie rozwoju regionów i miast. Same technologie z kolei wymuszają modernizacje infrastruktury badawczej oraz infrastruktury zakładów przemysłowych. Do tego dodać można dystans, jaki dzieli gospodarkę europejską od amerykańskiej i japońskiej a który trzeba nadrobić… A więc rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój… Więcej o możliwych zastosowaniach KETs mówi raport przygotowany w czerwcu 2015r przez Second High Level Group w tym zakresie. Zachęcam do lektury!
Ponadto o kluczowych technologiach wspomagających mowa jest w dokumentach: Strategia Europa 2020, Europejska Agenda Cyfrowa, Unia Innowacji czy Polityka przemysłowa w erze globalizacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta