O autorze
Aneta Maszewska ekspert w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE przy IPPT PAN. Od 14 lat zajmuje się tematyką innowacji, konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W latach 2007-2013 przedstawiciel Polski w Komitecie Programowym ds. MŚP w Brukseli.

KETs? A z czym to się je?

Każdy z nas słyszał o zastosowaniu fotoniki przy produkcji energii odnawialnej, czy urządzeń takich jak lasery i diody święcące lub wykorzystanie zaawansowanych materiałów w lotnictwie i aeronautyce. Dlaczego o tym piszę? Bo to właśnie przykłady zastosowania kluczowych technologii wspomagających (KETs – Key Enabling Technologies).


Ogólnie mówiąc kluczowe technologie wspomagające mają przyczynić się do pobudzenia innowacyjności, wspomóc wzrost produktywności a także pomóc w generowaniu nowych rozwiązań. Na chwilę obecną Komisja Europejska opisała kluczowe technologie wspomagające, w liczbie sześciu. Zaliczamy do nich:
 Mikro- i nanoelektronikę
 Fotonikę
 Nanotechnologię
 Biotechnologię przemysłową
 Zawansowane systemy produkcji i
 Zaawansowane materiały
Ze względu na specyfikę KETs założenia są takie, żeby przy okazji wspierania technologii kluczowych wspierać również czy jak kto woli pośrednio rozwój społeczeństw i gospodarek. Przecież do sektorów, które wymagają podparcia się tymi technologiami zaliczamy energetykę, budownictwo, transport, gospodarkę żywnościową, wsparcie rozwoju regionów i miast. Same technologie z kolei wymuszają modernizacje infrastruktury badawczej oraz infrastruktury zakładów przemysłowych. Do tego dodać można dystans, jaki dzieli gospodarkę europejską od amerykańskiej i japońskiej a który trzeba nadrobić… A więc rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój… Więcej o możliwych zastosowaniach KETs mówi raport przygotowany w czerwcu 2015r przez Second High Level Group w tym zakresie. Zachęcam do lektury!
Ponadto o kluczowych technologiach wspomagających mowa jest w dokumentach: Strategia Europa 2020, Europejska Agenda Cyfrowa, Unia Innowacji czy Polityka przemysłowa w erze globalizacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.