Każdy z nas słyszał o zastosowaniu fotoniki przy produkcji energii odnawialnej, czy urządzeń takich jak lasery i diody święcące lub wykorzystanie zaawansowanych materiałów w lotnictwie i aeronautyce. Dlaczego o tym piszę? Bo to właśnie przykłady zastosowania kluczowych technologii wspomagających (KETs – Key Enabling Technologies).
Ogólnie mówiąc kluczowe technologie wspomagające mają przyczynić się do pobudzenia innowacyjności, wspomóc wzrost produktywności a także pomóc w generowaniu nowych rozwiązań. Na chwilę obecną Komisja Europejska opisała kluczowe technologie wspomagające, w liczbie sześciu. Zaliczamy do nich:
Mikro- i nanoelektronikę
Fotonikę
Nanotechnologię
Biotechnologię przemysłową
Zawansowane systemy produkcji i
Zaawansowane materiały
Ze względu na specyfikę KETs założenia są takie, żeby przy okazji wspierania technologii kluczowych wspierać również czy jak kto woli pośrednio rozwój społeczeństw i gospodarek. Przecież do sektorów, które wymagają podparcia się tymi technologiami zaliczamy energetykę, budownictwo, transport, gospodarkę żywnościową, wsparcie rozwoju regionów i miast. Same technologie z kolei wymuszają modernizacje infrastruktury badawczej oraz infrastruktury zakładów przemysłowych. Do tego dodać można dystans, jaki dzieli gospodarkę europejską od amerykańskiej i japońskiej a który trzeba nadrobić… A więc rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój… Więcej o możliwych zastosowaniach KETs mówi raport przygotowany w czerwcu 2015r przez Second High Level Group w tym zakresie. Zachęcam do lektury!
Ponadto o kluczowych technologiach wspomagających mowa jest w dokumentach: Strategia Europa 2020, Europejska Agenda Cyfrowa, Unia Innowacji czy Polityka przemysłowa w erze globalizacji.