O autorze
Aneta Maszewska ekspert w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE przy IPPT PAN. Od 14 lat zajmuje się tematyką innowacji, konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W latach 2007-2013 przedstawiciel Polski w Komitecie Programowym ds. MŚP w Brukseli.

Atom – nadzieja czy zagrożenie?

Reaktor badawczy FRM II
Reaktor badawczy FRM II zdjęcie własne
W Polsce nie mamy jeszcze elektrowni jądrowej, ale wciąż istnieją plany jej budowy. Temat jak zawsze wzbudza spore emocje, za i przeciw. W sumie nic dziwnego, skoro jeden z czołowych uczonych wypowiedział podczas wygłaszania referatu w 1936r znamienite słowa na temat energii jądrowej „Osobiście sądzę, że wszędzie wokół nas znajduje się dostępna energia subatomowa i że pewnego dnia człowiek uwolni i opanuje tę prawie niewyczerpaną energię. Nie możemy temu przeciwdziałać i możemy mieć tylko nadzieję, że nie użyje jej wyłącznie w celu wysadzenia w powietrze najbliższego sąsiada” Czy rzeczywiście jest się czego bać? Do czego można wykorzystać energię jądrową? Czy na pewno wszyscy o tym wiecie?


Tak się składa, że promieniowanie jonizujące i energia jądrowa są obecne w życiu codziennym człowieka znajdując szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, rolnictwie, medycynie i nauce. Niestety większość ludzi na hasło – energia jądrowa – snuje wyobrażenia na temat broni jądrowej czy katastrof w elektrowniach w Czarnobylu i Fukushimie a nie pamięta w ogóle o reaktorach badawczych, chociażby takich jak nasza poczciwa MARIA w Świerku. Warto przy tam nadmienić, że reaktory badawcze maja nie tylko kraje wysoko rozwinięte przemysłowo, ale także kraje takie jak: Algieria, Bangladesz, Egipt, Ghana, Iran, Irak, Jamajka, Kolumbia, Libia, Malezja, Peru, Syria, Tajlandia, Wietnam czy Kongo.
No to gdzie/do czego się to promieniowanie wykorzystuje? Ano na przykład do depolimeryzacji celulozy, utwardzania powłok, wulkanizacji silikonu, kauczuku, pomiarów przepływów, pomiarów grubości powłok, w kontroli szczelności i lokalizacji nieszczelności w obiektach przemysłowych, takich jak rurociągi, zbiorniki podziemnie i naziemne, zapory, sztuczne zbiorniki wodne. Z kolei w medycynie do celów diagnostycznych i w radioterapii, do sterylizacji sprzętu medycznego, opatrunków. W dezynsekcji do zwalczania szkodników, do konserwowania żywności – hamowanie kiełkowania, zwalczania szkodników i pasożytów, przedłużenia procesu przechowywania, dekontaminacji dodatków oraz składników do żywności. Wykorzystuje się je również w badaniu dzieł sztuki i ich konserwacji czy w ochronie środowiska naturalnego, jak na przykład oczyszczanie gazów spalinowych. Niemało prawda?
Mimo iż nie posiadamy elektrowni jądrowej, od 2005r polscy naukowcy aktywnie uczestniczą w projektach Programu Euratom, czyli programu w zakresie działań badawczych i szkoleniowych związanych z rozszczepieniem jądrowym i ochroną przed promieniowaniem. Program ten, z założenia, koncentruje się na poprawie bezpieczeństwa technologii atomowych, bezpieczeństwa energii jądrowej, ochronie przed promieniowaniem oraz na odejściu, w dłuższej perspektywie czasowej, od wykorzystania węgla jako źródła energii.

Przykłady projektów, w których uczestniczymy to między innymi prowadzenie badań materiałowych, które mają pomóc w rozwoju technologii jądrowych IV generacji z wykorzystaniem reaktorów chłodzonych gazami, badania związane z budową elektrowni jądrowej w Visaginas na Litwie, tak by z nowej siłowni mógł skorzystać cały region czy kształtowanie świadomych zachowań i decyzji związanych z ryzykiem promieniowania jonizującego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.