O autorze
Od niemal pięciu lat buduje marki osobiste i firmowe w mediach społecznościowych. Autorka książki „Twój wizerunek w social media. Workbook&Terminarz", którą można ją znaleźć na www.annamariawisniewska.pl.
Tworzy strategie wizerunku w SM, a następnie mówi, jak je zrealizować, by osiągnąć założony rezultat. Prowadzi agencję Socialme Agency. Jest pomysłodawczynią akcji #WiecejDziewczyn, która wspiera kobiety w ich publicznej aktywności.

UWAŻAJ!! Nowy wirus na Facebooku z Twoim imieniem i nazwiskiem!

Na Facebooku co chwila pojawiają się nowe łańcuszki i oszustwa. Większość z użytkowników tego serwisu nie zdaje sobie sprawy, że 99% z nich jest stworzona albo dla zabawy, albo po to, by wyłudzić od nas dane czy pieniądze.


Od kilku dni na Facebooku rozszalał się wirus. Wygląda on tak, jak na zdjęciu powyżej.

Oczywiście w miejscu powyższego zdjęcia znajdzie się TWOJE zdjęcie profilowe, dodatkowo cały post wygląda na video. Co więcej - pod nim zamieszczone jest Twoje imię i nazwisko, co potęguje ciekawość - kto nagrał o mnie filmik?

Jeśli otrzymasz coś podobnego w wiadomości, albo też ktoś oznaczy Cię w takim poście - NIE KLIKAJ, tylko od razu poinformuj osobę wysyłającą, co zaszło. Z pewnością nie jest tego świadoma (chyba, że ktoś Cię uprzedzi z tą informacją) - otóż zadziałał automat, który jest wyjątkowo złośliwy i męczący.

Polecam również od razu skasować post ze swojego profilu, aby nikt inny nie wpadł w tę pułapkę. "Zarazić się" można bowiem od kliknięcia w taki filmik.

Czym jest SCAM?

SCAM to internetowe oszustwo - są to treści, które mają np. wyłudzić nasze dane czy - co gorsza - pieniądze. Mogą mieć wszelaką formę, często bardzo sprytnie podszywają się pod zaufane źródła, co powoduje bezmyślne kliknięcie.
Są to ponadto treści silnie emocjonujące, np. o znanych osobach (często absolutnie nieprawdziwe), ale także... o nas samych.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o SCAMie, na ten temat pisałam tutaj:
Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie na Facebooku? SCAM jako jedno z nich.

Co zrobić, jeśli się już kliknęło?

Wejdź w ustawienia, czyli tutaj: https://www.facebook.com/settings, a następnie sprawdź po lewej zakładkę "Aplikacje i witryny" - najlepiej Ci będzie, gdy wykonasz to na komputerze.
Sprawdź, czy wśród aplikacji, którym dałeś dostęp, nie ma jakichś podejrzanych. Jeśli nie rozpoznajesz którejkolwiek - usuń ją poprzez zaznaczenie kwadracika i kliknięcie "Usuń" po prawej.


---

Jeśli natomiast interesuje Cię, jak zarządzać swoimi kontami w mediach społecznościowych tak, by przynosiły Ci zyski, zapraszam po napisaną przeze mnie książkę "Twój wizerunek w social media".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby