O autorze
Wspólnik zarządzający Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi, jednej z największych kancelarii rzecznikowskich w Polsce, radca prawny, krajowy i europejski rzecznik patentowy, arbiter ds. krajowych i europejskich domen internetowych, fundator Fundacji JWP Masz pomysł? Masz patent. Masz Zysk!, organizacji non-profit zajmującej się edukacją w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej. Doradza przedsiębiorcom w efektywnym zarządzaniu własnością intelektualną w firmie. Na blogu zajmie się rolą ochrony własności intelektualnej w innowacyjnej gospodarce.

Badania patentowe kluczem do rynkowego sukcesu

Dla wielu gałęzi przemysłu, szczególnie w branżach poważnie inwestujących w badania i rozwój, kwestie ochrony własności intelektualnej są kluczowe. Można się przekonać jak wielkie ma to znaczenie śledząc na przykład słynne potyczki między największymi producentami urządzeń mobilnych.


Coraz więcej polskich firm działa globalnie i zaczyna ubiegać się o ochronę patentową poza Polską. W ubiegłym roku obserwowaliśmy zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących wynalazków z dziedziny mechaniki, elektroniki, budownictwa, konstrukcji meblowych, inżynierii materiałowej (nanotechnologii) oraz energii odnawialnych. W 2014 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wpłynęło 701 zgłoszeń patentowych od polskich wnioskodawców. To o 21,5% niż 2013 r. Wciąż daleko nam do takich potęg patentowych jak USA czy Japonia jednak to dobry znak. Wpływ na ten wzrostowy trend miała prawdopodobnie, między innymi, dostępność krajowych i unijnych dotacji na rozwój innowacji i ich ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenie patentowe to dopiero początek procedury, która może trwać kilka lat i niekoniecznie zakończyć się przyznaniem patentu.
Szanse na powodzenie można zwiększyć podejmując odpowiednie działania jeszcze na etapie badań nad danym rozwiązaniem. Istnieją bardzo użyteczne narzędzia - badania patentowe, które pozwalają dostosować kierunek rozwoju projektu do potrzeb rynku, uniknąć dublowania wynalazków innych firm, rozpoznać kondycję branży w danym regionie lub sprawdzić stan prawny patentów konkurencji.
Ocena zdolności patentowej wykonana przez kompetentnych specjalistów jest kluczowa w procesie ubiegania się o patent. Równie ważna jest współpraca z profesjonalistą przy redagowaniu dokumentacji patentowej. Wynalazcy często nie dość wyczerpująco opisują swoje rozwiązanie chcąc zachować w tajemnicy istotne elementy. Tymczasem odpowiedni opis i dobrze skonstruowane zastrzeżenia patentowe mogą zaważyć na decyzji Urzędu o przyznaniu prawa wyłącznego - patentu. Nie można też zapominać o regularnym monitorowaniu baz patentowych. Wiedząc, że konkurencyjna firma dokonała nowego zgłoszenia patentowego można odpowiednio zareagować, zgłosić sprzeciw przed Urzędem Patentowym krajowym albo europejskim lub zmodyfikować swoje plany badawcze.
Zapewnienie właściwej ochrony innowacyjnym rozwiązaniom oraz efektywne korzystanie z informacji patentowej i narzędzi analitycznych dają skuteczną broń przeciwko potencjalnym naruszeniom ze strony konkurencji i pomagają w osiągnięciu sukcesu rynkowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Polski start-up wziął się za sprzedaż mieszkań. Udowodnili, że można to zrobić w tydzień
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera