O autorze
Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Karolina Cikowska urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 - 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Karolina i Zuzanna poznały się w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Realizując działania wspierające rozwój innowacji dostrzegły problem o zasięgu globalnym, jakim jest mały udział kobiet w branży IT. Postanowiły zmienić rzeczywistość, w której niewiele dziewczyn decyduje się na karierę związaną z nowymi technologiami. Założyły Girls Code Fun, aby uczyć dziewczynki programowania komputerowego i zachęcać do zdobywania umiejętności IT.

Nauka programowania - Nigdy nie jest za późno

Programowanie i technologia są nieodłączną częścią wszystkich aspektów naszego życia: od samochodów, przez filmy, aż po telefony komórkowe. Zrozumienie różnych aspektów programowania jest umiejętnością konieczną dla wyedukowanego człowieka w XXI wieku. Oto pięć powodów dla których każdy powinien poznać podstawy programowania.


Kiedy w zeszłym roku w Warszawie wzięłam udział w pierwszym spotkaniu Geek Girls Carrots, z zaskoczeniem dowiedziałam się że przynajmniej połowa, albo i więcej obecnych uczestników właśnie rozpoczynała swoją przygodę z kodowaniem lub dopiero niedawno nauczyła się programować.


Poznałam kobiety z branży modowej, artystki, psycholożki i recepcjonistki. Ich wspólnym pragnieniem była chęć poszerzania wiedzy w dziedzinie technologii. Nie każda kobieta, którą poznałam postanowiła zostawić swój dotychczasowy zawód aby zostać programistą, aczkolwiek wiele z nich dokładnie tak postąpiło.


Jedną z nich jest Amanda Waliszewska, która studiowała prawo. Kiedy dowiedziała się o warsztatach programowania komputerowego, nauczyła się kodować. Zaczęło się od hobby, a z czasem programowanie stało się jej zawodem. Dziś prowadzi własnego bloga o technologiach Hakierka.pl. Ani przez chwilę nie żałowała porzucenia pracy w kancelarii i pełnego zanurzenia w świat programowania.


Nie ma nic dziwnego w ogromnym zainteresowaniu jakie te kobiety wykazują dla programowania. Programowanie i technologia są nieodłączną częścią wszystkich aspektów naszego życia: od samochodów, przez filmy, aż po telefony komórkowe. Zrozumienie różnych aspektów programowania jest umiejętnością konieczną dla wyedukowanego człowieka w XXI wieku. Oto pięć powodów dla których każdy powinien poznać podstawy programowania:

1. Oferuje lukratywne ścieżki kariery: prace dla programistów należą do najlepiej opłacanych miejsc na rynku pracy. Ponadto dostępnych jest znacznie więcej pozycji, niż kompetentnych pracowników, którzy byliby zdolni do ich zapełnienia. Ponieważ obecnie jest to uważane za poważny problem, firmy technologiczne zrobią wiele, aby zatrudnić do zespołu wykwalifikowanych pracowników, w szczególności kobiet.

2. Jest pomocne w każdej dziedzinie: umiejętność programowania zapewnia solidne podstawy i czyni łatwiejszym nabywanie wiedzy, rozwiązywanie problemów oraz logiczne myślenie. To da Ci nieocenioną przewagę w twojej karierze, niezależnie od branży.

3. Pomaga w rozwoju kreatywności: kreowanie rozwiązań algorytmicznych, jest zajęciem które wzmacnia oryginalność i innowacyjność, ale także wspiera kreatywne myślenie w innych dziedzinach.

4. Pozwala dokonywać realnych zmian w świecie. Programowanie napędza innowacje w dziedzinach takich jak nauka, inżynieria, rozrywka oraz edukacja. Jest to umiejętność, która daje Ci możliwość wywierania namacalnego wpływu na rzeczywistość.

5. To język przyszłości: niemal niemożliwe jest przewidzenie następnych zmian w dziedzinie programowania. Nie jesteśmy jeszcze w stanie wyobrazić sobie, na ile sposobów można odmienić tą dziedzinę i jak może ona wpłynąć na twoje życie.

Nie pozwól, aby strach powstrzymał cię przed nabyciem podstawowych umiejętności programowania. Mimo iż wymaga to trochę pracy, każdy, niezależnie od wieku czy branży, może się tego nauczyć. Jeżeli podjąłeś już decyzję i chcesz rozwinąć swoje zainteresowania i nauczyć się kodować, istnieje wiele różnych możliwości dostępnych w Warszawie.

Geek Girls Carrots oferuje wiele darmowych warsztatów programowania, przeznaczonych dla kobiet. Ilość miejsc jest ograniczona i na 500 kandydatów jest zaledwie 30 miejsc. Coder’s Lab jest szkołą programowania, oferującą intensywne kursy, które uczą jak zostać profesjonalnym programistą. Są one bardzo intensywne i skierowane do ludzi którzy są przekonani, że to właśnie chcą robić w przyszłości.

Nasza fundacja Girls Code Fun w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie, oferuje lekcje programowania dla dorosłych. Nasze “Babskie wieczory z Kodem” będą odbywały się w godzinach 18-20 wieczorem, w każdą środę sierpnia w Warszawie. Są one przeznaczone dla kobiet, które są zainteresowane poznaniem podstaw języka programowania Ruby, przy drinku ze znajomymi.

Istnieje także wiele opcji umożliwiających naukę kodowania online, takich jak Code Academy, code.org czy Coursera. Jeżeli jesteś osobą o wysokiej motywacji do pracy, może to być opcja właściwa dla ciebie. Jednak nauka programowania może być żmudna i zdecydowanie łatwiej jest pozostać zmotywowanym, uczęszczając na zajęcia i pracując w grupach.

Autorka wpisu: Karolina Cikowska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby