O autorze
Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Karolina Cikowska urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 - 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Karolina i Zuzanna poznały się w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Realizując działania wspierające rozwój innowacji dostrzegły problem o zasięgu globalnym, jakim jest mały udział kobiet w branży IT. Postanowiły zmienić rzeczywistość, w której niewiele dziewczyn decyduje się na karierę związaną z nowymi technologiami. Założyły Girls Code Fun, aby uczyć dziewczynki programowania komputerowego i zachęcać do zdobywania umiejętności IT.

„Nie bójcie się – nasza branża to świetne miejsce dla każdego”. Girls Code Fun rozmawia z Jarkiem Dąbrowskim z IGT

Jarek Dąbrowski
Jarek Dąbrowski
Dlaczego w nowych technologiach jest tak mało kobiet? Jak w kilku słowach zachęcić kobiety do do spróbowania swoich sił w IT? Założycielka Fundacji Girls Code Fun rozmawia z Jarkiem Dąbrowskim, dyrektor ds. technologii IGT Poland.


Czy kobiety mogą osiągnąć sukces w branży technologicznej?
Jarek Dąbrowski: Po trzykroć tak! Mamy zresztą już wiele przykładów takich sukcesów na świecie i coraz więcej w Polsce. Choć oczywiście jak patrzymy na całą branżę, to musimy przyznać, że nadal reprezentacja pań nie jest liczna.


To dlaczego w nowych technologiach jest tak mało kobiet? Co można zrobić, aby to zmienić?

Jarek Dąbrowski: Powód małej liczby kobiet w branży IT to według mnie złożona sprawa. Na pewno nadal płacimy w Polsce za lata spędzone w poprzednim ustroju politycznym. Niby z jednej strony czasy komunizmu promowały podejmowanie pracy przez kobiety (słynne plakaty w stylu:
kobiety na traktory), ale z drugiej trzymaliśmy się kurczowo stereotypów, nie mieliśmy dostępu do tego, co działo się na świecie i żyliśmy w zamkniętych kręgach zawodowych.
Obszar nowych technologii rozwijał się u nas bardzo wolno, a to co robiono w dziedzinie innowacji, z reguły było zarezerwowane dla mężczyzn. To także niestety wina uczelni wyższych. Patrząc nawet dziś na nikłą reprezentację kobiet we władzach rektorskich można błędnie przypuszczać, że nauki techniczne, to domena mężczyzn.
Nadal też spotykam się z relacjami studentek, że jest jeszcze grono profesorskie niechętne paniom na niektórych kierunkach. Na szczęście takich opinii jest z roku na rok coraz mniej. Przynajmniej tych, które docierają do mnie.


IGT jest partnerem VII edycji konkursu bizneswoman roku, jest to pierwsza informacja widoczna na waszej stronie internetowej. Jakie jeszcze działania podejmuje firma IGT aby wspierać kobiety w technologii?

Jarek Dąbrowski: Działania promujące kariery kobiet w branży nowych technologii są naszym CSRowym priorytetem. Oczywiście jak większość firm IT w Europie, zmagamy się z niedoborem kadr i właśnie w kobietach upatrujemy naszych przyszłych pracowników. Ale już dawno przestało
to być głównym powodem naszego zaangażowania w tym obszarze. Choć może zabrzmi to
patetycznie – my naprawdę wierzymy w to, że tylko zaangażowanie całego środowiska może
pomóc młodym dziewczynom realizować swoje zawodowe cele. Możemy im pokazać na
przykładzie naszych pracownic, że IT to jak najbardziej ich świat. Że to miejsce dla wszystkich bez względu na płeć, wbrew temu co się czasem im wpaja w domu, przedszkolu, szkole.


I właśnie dlatego, że te stereotypy mają swoje korzenie we wczesnym dzieciństwie, angażujemy się w programy skierowane nie tylko do studentek, ale także do uczennic szkół podstawowych. Przykładem tutaj może być inicjatywa nauki programowania dla najmłodszych Girls Code Fun czy program „Dziewczyny na politechniki” organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Czy warto zachęcać dziewczynki od najmłodszych lat do programowania? Jak to najlepiej zrobić?

Jarek Dąbrowski: Zdecydowanie warto! A jak? Właśnie poprzez inicjatywy o których wspomniałem wcześniej. Dobrym kierunkiem jest także jak najszersze promowanie tak zwanych role model - kobiet, które odniosły sukces i dzielą się swoimi doświadczeniami.
Za genialny uważam także pomysł zaangażowania seniorów do nauki programowania najmłodszych. To nie tylko zachęca dzieci do myślenia o świecie IT, ale i zmienia postrzeganie tego obszaru przez starszych jako zarezerwowanego głównie dla chłopców.

A z drugiej strony, czy jest kiedykolwiek za późno pójść w tę branżę?

Oczywiście nasuwa się odpowiedź, że nie. Natomiast na pewno są pewne ograniczenia. O ile np. seniorzy mogą nauczyć się obsługi komputera, podstaw programowania czy testowania, to w którymś momencie jednak mogą natknąć się na braki wiedzy, którą uzyskuje się w trakcie 5 letnich studiów. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie wybierania uczelni i planowania swojej kariery zawodowej wiedzieć w czym czujemy się dobrze i co chcielibyśmy robić. Oczywiście wiem z własnego doświadczenia, że stojąc u progu życia trudno jeszcze na 100% zdecydować czy IT to właśnie to, ale mamy obecnie tak wiele dostępnych programów stażowych i praktyk, że zdecydowanie są warunki ku temu by podjąć właściwą decyzję.

Jak w kilku słowach zachęcić kobiety do do spróbowania swoich sił w IT?

Jarek Dąbrowski: Najkrócej? Nie bójcie się – nasza branża to świetne miejsce dla każdego, bez względu na płeć. Daje wiele możliwości jeśli chodzi o elastyczność zatrudnienia i wspaniałe perspektywy dla tych, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności nie tylko w kraju ale i poza jego granicami.

Jarek Dąbrowski - dyrektor ds. technologii IGT Poland (d. GTECH). Z firmą związany od 1991 roku.
Odpowiada za dostawy technologiczne oraz wdrażanie systemów loteryjnych IGT dla klientów we Wschodniej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Współpracuje bezpośrednio z klientami na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, w Czechach, Turcji, Polsce oraz Izraelu. Aktywnie działa na rzecz zwiększenia liczby kobiet w branży IT. Został za to wyróżniony w 2016 roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy tytułem „Mister STEM”.
Prywatnie pasjonat fotografowania samolotów (plane spotting).

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby