O autorze
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, odpowiada za realizację Programu Innowacyjna Gospodarka, Programu Rozwój Polski Wschodniej; nadzoruje przygotowanie strategii ponadregionalnych oraz wsparcie realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych; zajmuje się także zadaniami o strategicznym znaczeniu, m.in. związanymi z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i ICT.

Język przyszłości

Programowanie staje się jedną z najważniejszych umiejętności we współczesnym społeczeństwie. Pomaga w używaniu nowoczesnych technologii, w rozwiązywaniu codziennych problemów, uczy logicznego myślenia, konsekwencji działania, a także poprzez umiejętność napisania programu lub stworzenia aplikacji pozwala komunikować się z komputerem (smartfonem, czy też tabletem). Obecnie nowoczesne technologie towarzyszą nam niemal bez przerwy, dlatego tak ważne jest ich „oswojenie” – czyli nabywanie już od najmłodszych lat zdolności komunikowania się z nimi, właśnie poprzez umiejętność programowania komputerowego. W Wielkiej Brytanii programowania uczą się już 5-latki, a nie od dziś wiadomo, zgodnie ze starym porzekadłem „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.


1 czerwca br. na Stadionie Narodowym świętowaliśmy finał drugiej edycji „Mistrzów Kodowania” – przedsięwzięcia edukacyjnego skierowanego do szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizowanego przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami - organizacjami pozarządowymi - Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP; inicjatywie patronuje również strona rządowa.

O sukcesie mówią same liczby – w projekcie wzięło udział prawie 1300 nauczycieli i 50 tysięcy uczniów z ponad 280 szkół z całej Polski. Świadczy to o wielkim zainteresowaniu nauką programowania już od najmłodszych lat oraz o wadze posiadania tej umiejętności w XXI wieku. Z satysfakcją obserwowałam, jak tę pasję dzielą ze swoimi uczniami nauczyciele, jak Mistrzowie Kodowania z wielkim zaangażowaniem, ale też poprzez zabawę, tworzą kody. Być może w przyszłości zechcą oni rozwijać nowo nabyte umiejętności, a z pewnością będą je wykorzystywać na co dzień.

Sukces programu Samsunga powinien być zachętą dla innych firm w Polsce do organizowania podobnych konkursów. Szczególnie ważne jest, że duża liczba osób młodych, które wejdą na rynek pracy, a dla których zdolność programowania będzie tym samym, co umiejętność czytania i pisania, to szansa dla polskiej gospodarki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"