O autorze
Manager z prawie 20 letnim doświadczeniem na rynku marketingu i mediów. Swoją karierę rozpoczynała w latach dziewięćdziesiątych na rynku międzynarodowych agencji reklamowych. Odpowiadała za wielokrotnie nagradzane kampanie reklamowe: m.in. Heyah, a potem Plus z kabaretem Mumio, czy Turbodymomen. Związana ze światem dużych korporacji z obszaru telekomunikacji, a potem energetyki. Przez ostatnie 2 lata jako doradca prezesa zarządu Polskiej Grupy Energetycznej. Prowadzi Fundację FSCD Polska zajmującą się edukacją w zakresie nowych technologii oraz kapitału społecznego. Zasiada w radach i jury różnych
instytucji i projektów. Jej pasją są media społecznościowe i ich wpływ na zmiany w globalnej komunikacji, a także wpływ nowych technologii na gospodarkę światową.

Zawody przyszłości. Kontroler lotów kosmicznych czy projektant sztucznej inteligencji?

Wśród cytatów z tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos znalazłam jeden szczególnie dla mnie ciekawy: „65 procent dzisiejszych dzieci będzie wykonywać prace, których jeszcze dziś nie wynaleźliśmy.” To słowa Alexis Ringewald, CEO platformy e-learningowej Learn Up.


Spojrzałam od razu na moją 5-latkę która siedziała pod stołem z podkradniętym mi przed chwilą Iphonem, już odblokowanym i z rozpoczętą grą i pomyślałam, że chociaż ze względu na nią głębiej zainteresuję się tematem.

Wierzę całkiem mocno w to co powiedziała Alexis – w sumie jak się dobrze zastanowić to już zaszło wiele takich zmian.

Przecież 30 lat temu Apple było tylko jabłkiem, a 15 lat temu Google było tylko śmiesznym słowem… Dziś są to organizacje, które zmieniają świat i są wymieniane wśród najbardziej pożądanych pracodawców.

Jak twierdzi Profesor Andrew MacAffy z MIT w swoim wystąpieniu pod tytułem „What will future jobs look like?” w najbliższej przyszłości duża liczba miejsc pracy zostanie zasilona przez maszyny…

Skończy się praca dla kierowców TIRów, będziemy mieć samochody jeżdżące samodzielnie; dużą część obsługi klienta będzie mogła zastąpić sztuczna inteligencja jak Siri czy Watson, a w magazynach właściwie już dziś można częściej znaleźć robota niż żywego człowieka.

Nasze życie zawodowe jest często kombinacją mini karier z różnych obszarów. Najpotrzebniejsze kompetencje to: języki, umiejętność pracy w międzynarodowym środowisku z użyciem technologii mobilnych, ciągłe poszerzanie kompetencji tzw. lifelong learning. Najbardziej pożądane cechy pracowników to: mobilność, elastyczność i zdolność do ciągłego przekwalifikowywania.

Jak słusznie powiedział Karol Darwin: „Gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który potrafi się zmieniać…”

Najważniejsze trendy, które dają początek zmianom na rynku pracy to: kurczenie się korporacji i boom na startupy, postępująca automatyzacja, globalizacja, rozwój technologii, ale też długowieczność i ekologia.

Potrzebnych jest coraz mniej humanistów, w cenie są nauki ścisłe, które kształcą: biotechnologów, nanotechnologów, informatyków, ale przede wszystkim takich którzy łączą w sobie wiedzę merytoryczną z umiejętnościami organizacyjnymi i przywódczymi.

Z drugiej strony starzenie się społeczeństw powoduje że coraz więcej osób potrzebnych jest w sektorze opieki społecznej i ochrony zdrowia, a trend ekologiczny i kurczące się zasoby naturalne wymagają takich zawodów jak: biorolnik, specjalista od ochrony środowiska i gospodarki śmieciowej. Mechaników zastąpią mechatronicy, którzy do naprawy naszych samochodów podejdą z laptopem zamiast klucza francuskiego.


To niedaleka przyszłość, a co za 10-15 lat?

Według Mashable „10 crazy jobs that exist in the future” najciekawsze to:

1. Rewilder – osoba która będzie odbudowywać naturalne, dzikie środowisko na terenach zindustrializowanych. Czyli fizycznie burzyć drogi i mosty i zastępować je lasami i łąkami.

2. Telesurgeon – chirurg wykonujący operacje na odległość za pośrednictwem ramienia robota. Telesurgeon oprócz specjalizacji lekarskiej będzie również musiał mieć wiedzę z zakresu robotyki i technologii telekomunikacyjnej

3. Garbage designer: nie recycling a upcycling. Garbage Designer będzie używać śmieci do stworzenia nowych produktów użytkowych, o dużo lepszej jakości.

4. End of life therapist – długość życia rośnie, standardem więc będzie praktyczne planowanie swojego odejścia z tego świata. Pomocny będzie End of life Therapist, który już na kilka lat przed śmiercią pomoże nam zaplanować wszystkie szczegóły i zgromadzić pamiątki.

Cóż, pokolenie Y i Z będą miały z czego wybierać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.