O autorze
Dr Kamil Kulesza kieruje Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, działającym w ramach Polskiej Akademii Nauk. CZMIS stworzone zostało bazując na najlepszych wzorcach brytyjskich z Cambridge i Oxfordu. Korzystając z matematycznego sposobu myślenia, CZMIS zajmuje się rozwiązywaniem problemów dla firm i instytucji, pozyskując w ten sposób środki na finansowanie swojej działalności i rozwój. Część środków przeznaczana jest też na organizowane od ponad 10 lat Letnie Praktyki Badawcze przeznaczone dla najlepszych studentów i doktorantów.

"… Tak jak robią to w Cambridge"

Właśnie ruszył nabór na kolejną już edycję Letnich Praktyk Badawczych, które Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów organizuje w Polskiej Akademii Nauk. Już po raz dwunasty pod hasłem ”Matematyka, Informatyka, Komercjalizacja – Tak jak robią to w Cambridge” młodzież będzie tego lata rozwiązywać rzeczywiste problemy zlecone przez firmy i instytucje.Jak co roku rozpoczynamy nabór zarówno projektów, jak i kandydatów spośród studentów i doktorantów. Korzystając z najlepszych brytyjskich wzorców jak co roku promujemy współpracę pomiędzy środowiskiem naukowym, a firmami i instytucjami chcącymi usprawnić swoje procesy, produkty i usługi, wykorzystując przy tym metody matematyczne i informatyczne. W Wielkiej Brytanii współpraca ta rozwija się m. in. w ramach tzw. UK Maths in Industry Study Groups. Firmy i instytucje prezentują problemy do rozwiązania, następnie zajmują się nimi studenci, doktoranci i naukowcy (z reguły młodzi), pracujący pod opieką i nadzorem osób z niezbędnym doświadczeniem w zakresie badań naukowych. W ciągu ostatnich 40 lat formuła ta wielokrotnie sprawdziła się w praktyce, przynosząc z jednej strony skuteczne rozwiązania wielu praktycznych problemów, z drugiej zaś stymulując rozwój badań naukowych w obszarze zastosowań matematyki i informatyki.

W Polsce realizujemy brytyjskie wzorce m. in. organizując co roku Letnie Praktyki Badawcze, gdzie starannie dobrana grupa studentów i doktorantów z wiodących polskich instytucji akademickich szuka rozwiązań rzeczywistych problemów w ramach prac zlecanych przez firmy i instytucje. Przykładowe problemy są opisane w niektórych z poprzednich wpisów na tym blogu, jak i na stronach Letnich Praktyk Badawczych, czy jeszcze szerzej na odpowiednich stronach Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów.

Korzyści ze współpracy dla firm/instytucji polegają przede wszystkim na:
• wypracowaniu rozwiązań problemów w czasie badań,
• budowaniu bliższych relacji ze środowiskiem akademickim, pozwalających korzystać z najnowszych osiągnięć nauki,
• pokazaniu potencjalnym pracownikom przykładowych zagadnień, którymi zajmuje się firma/instytucja.

Letnie Praktyki Badawcze
finansowe są ze środków zebranych od firm na realizację projektów oraz z wpłat sponsorów. Firmy i instytucje zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z Panem Piotrem Owczarczakiem (Piotr.Owczarczak@maths.com.pl), zaś potencjalni kandydaci o zgłaszanie się wg procedury wskazanej na stronie Letnich Praktyk Badawczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł