O autorze
Ekspert ds. inteligentnych Miast. Pracował m.in. w ośrodku badań i analiz THINKTANK. Absolwent Wydziału Psychologii i Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się nowymi technologiami i ich zastosowaniem w przestrzeni miejskiej. Pasjonat odkryć w dziedzinie neuropsychologii.

Miasta nie bardzo świadome, co im grozi

Włodarze miast nie przyglądają się wskaźnikom jakości życia mieszkańców, takim jak konsumpcja energii, zdrowie obywateli, dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej, czy poziom rozwoju gospodarczego. Tracą przez to szansę na rozwój organizmów miejskich i osłabiają swoje szanse w starciu z wyzwaniami demograficznymi.


Zrealizowaliśmy w Grupie Keryx interesujące badanie pt. "Miasto świadome", w którym zapytaliśmy polskie miasta (przypomnijmy, że jest ich w Polsce 915), czy przyglądają się jakości życia swoich obywateli. W badaniach oparliśmy się o 17 obszarów jakości życia, opisanych w pierwszej normie ds. inteligentnych miast ISO 37120: 2015 "Zrównoważony rozwój społeczny – wskaźniki usług miejskich i jakości życia."


Słabo poznane wskaźniki rozwoju

Wnioski nie są zachwycające. O ile włodarze miast w miarę dokładnie śledzą parametry rozwoju miasta, które dotyczą bezpośrednio działalności urzędów miejskich i spółek komunalnych: finansów miasta, planowania przestrzennego, dostępu do wody pitnej, czy gospodarki odpadami, nie przyglądają się szczegółowo całemu szeregowi wskaźników jakości życia obywateli. Konsumpcja energii, zdrowie obywateli, dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej, partycypacja społeczna, gospodarka i rynek pracy to obszary, które dla przeważającej liczby polskich miast stanowią wielką niewiadomą.


Jak ten obraz wygląda w szczegółach? 40% polskich miast nie zbiera żadnych danych na temat stanu infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zużycia energii w gospodarstwach domowych mieszkańców. 3 na 10 nie ma żadnej udokumentowanej wiedzy na temat poziomu zdrowia mieszkańców i ochrony zdrowotnej w mieście. Jedynie 2 na 10 urzędów zbiera szerokie spektrum danych dt. gospodarki, rynku pracy i przedsiębiorczości w mieście. Trochę lepiej jest z ochroną środowiska - kompleksowe spektrum danych o jego stanie ma 4 na 10 urzędów.

Miasta muszą konkurowaćTymczasem miasta muszą dziś zrozumieć, po pierwsze, że powinny konkurować jak przedsiębiorstwa: szukając nowych możliwości tworzenia miejsc pracy, zwiększania wydajności, pomnażania zysków. Po drugie, powinny zdawać sobie sprawę z korzyści płynących ze zrównoważonego rozwoju: takiego, który dba o wzrost gospodarczy a zarazem jakość życia mieszkańców w wielu obszarach (praca, zdrowie, edukacja itp). Właśnie do tego niezbędna jest dogłębna znajomość swoich przewag i wyzwań, oparta w twarde danych, a następnie - wykorzystywanie ich do tworzenia mądrych strategii. Analizy badaczy, takie jak na przykład ta dr Eweliny Szczech-Pietkiewicz z SGH wyraźnie potwierdzają, że miasta mają z dobrymi strategiami duży problem.

Co może w dłuższej perspektywie grozić miastom, które o ten element nie zadbają? Chybione strategie i wyłącznie doraźne działania mogą spowodować odpływ mieszkańców do prężniej rozwijających się ośrodków. A mniej mieszkańców to niższe wpływy z podatków. Mogą też stanowić problem z rozwiązywaniem problemów demograficznych, takich jak starzejące się społeczeństwo. Nie pomogą też w przyciąganiu inwestorów i rozwoju lokalnego biznesu.

Inwestujmy w analitykę

A jak mądrze zbierać dane? Można sięgnąć po dostępne już metody pomiaru wskaźników, takie jak rzeczona norma ISO. Promować w urzędzie założenia tzw. evidence-based policy (polityki publiczne oparte o dowody), czyli działania podejmowane w oparciu o twarde, systematycznie zbierane dane. Zatrudnić w urzędzie miasta analityka, który będzie występował do różnych instytucji o udostępnianie danych, a następnie kompilował je i pisał przystępne analizy dla decydentów urzędu miasta. Lub nawet, wzorem Londynu, Kopenhagi, czy Warszawy stworzyć aplikacje internetowe, dzięki którym mieszkańcy będą sami "uploadować" informacje dt. swojego otoczenia, środowiska naturalnego i przekazywać je miastu. A zarazem: oczywiście nie zapominać, że w zarządzaniu miastem oprócz twardej analizy danych jest miejsce na intuicję i szczyptę fantazji.

Jednocześnie w wynikach badania "Miasto Świadome" pociesza fakt, że czym większe miasto, tym bardziej interesuje się pomiarem różnych wskaźników świadczących o poziomie życia i rozwoju miasta. Na przykład, spośród dużych miast (ponad 100 tys. mieszkańców) aż 61% zbiera szerokie spektrum danych dotyczących gospodarki, rynku pracy, przedsiębiorczości. 71% robi to w obszarze edukacji. Większe ośrodki miejskie są już coraz bardziej świadome. Duzi już tę lekcję odrobili, teraz - czas na średnich i mniejszych.

Badanie to autorskie przedsięwzięcie firmy The Keryx Group, zrealizowane w miesiącach październik-listopad 2015 r. za pomocą ankiety internetowej CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przesłanej do władz (prezydenci, burmistrzowie miast) 915 miast w Polsce. Na ankietę odpowiedziało 110 włodarzy miast. Wyniki są reprezentatywne dla populacji polskich miast.

Badanie jest elementem programu "Miasto Świadome", podsumowującego osiągnięcia i oczekiwania urzędów miejskich w zakresie wdrożeń Inteligentnych Miast. Na program składa się ogólnopolskie badanie jakościowe i ilościowe, cykl debat w 4 miastach (Białystok, Lublin, Warszawa, Bydgoszcz) oraz publikacja podsumowująca. Honorowymi patronami programu są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Miast Polskich, a patronem badania: Polski Komitet Normalizacyjny i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

O badaniach pisał m.in. Polski Komitet Normalizacyjny:
pkn.pl/news
a o debatach lokalne serwisy:
bydgoszcz.wyborcza.pl
bialystok.pl
lublin.com.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła