Kilkaset miast myśli o Smart City
Kazimierz Żurek
02 marca 2016, 12:12·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 marca 2016, 12:12Dwie trzecie polskich miast chce obecnie koncentrować swoje działania na wdrażaniu rozwiązań inteligentnych, które przyniosą oszczędności ich budżetom i będą miały prośrodowiskowe efekty. Te projekty miałyby być finansowane głównie z unijnych regionalnych programów operacyjnych.
Zrealizowane w ostatnim kwartale 2015 r. przez firmę The Keryx Group reprezentatywne dla polskich miast badanie pt. "Miasto Świadomie" wyraźnie wskazuje na ambitne plany miejskich decydentów związane z inwestycjami w rozwiązania "inteligentne" - oparte o nowoczesne technologie informatyczne i telekomunikacyjne.
Okazuje się, że aż 63% miast deklaruje, że jest dla nich istotny obecnie rozwój przy pomocy nowoczesnych technologii Smart City - w tym dla 15% taki rozwój jest bardzo istotny. Możemy zatem szacować, że kilkaset polskich urzędów miejskich (jest ich w sumie 915) będzie na najbliższym czasie koncentrować swoje aktywności wobec projektów opartych o nowoczesne technologie.
Te projekty wkrótce się zaczną
Najchętniej miasta inwestowałyby w rozwiązania tak zwanego inteligentnego oświetlenia miejskiego - smart lighting - w najbliższych 2 latach chciałoby je wdrożyć 36% miast. I nic dziwnego - są to rozwiązania (oparte o technologie LED, pozwalające na centralne sterowanie miejskim oświetleniem) przynoszące natychmiastowe oszczędności zużycia energii elektrycznej, zwiększają też bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.
Prawie co trzecie miasto (30%) chciałoby wprowadzić rozwiązania "roweru miejskiego" - podobnie jak system Veturilo działający w Warszawie. I tutaj miasta liczą na błyskawiczne efekty - zmniejszenie ruchu samochodowego, obniżenie zanieczyszczenia środowiska, większy komfort mieszkańców. Podobne efekty oszczędnościowe i prośrodowiskowe stoją zapewne za deklaracjami dotyczącymi wdrożenia inteligentnych liczników energii elektrycznej (22% miast).Tu jednak wiele zależy od decyzji podejmowanych w spółkach energetycznych niezależnych od władz miast.
Co czwarte miasto deklaruje też, że chciałoby w ciągu 2 lat stworzyć możliwość dla zewnętrznych interesariuszy korzystania z danych, którymi dysponuje miasto (tzw. systemy open data), takimi jak dane o transporcie publicznym, czy dane pogodowe. Takie "otwieranie archiwów" nie tylko daje pozytywny efekt wizerunkowy (miasto bliższe obywatelom), ale stwarza również możliwość czerpania korzyści z informatycznych aplikacji miejskich opracowywanych przez deweloperów. Tak działo się np. w Londynie, gdzie po stworzeniu portalu otwartych danych w 2009 r., powstało już ponad 600 aplikacji wspierających poruszanie się po mieście transportem publicznym (data.london.gov.uk).
Decydenci miejscy liczą na unijną pomoc
Miasta chcą finansować rozwiązania typu „smart” przede wszystkim z unijnych funduszy strukturalnych – programów regionalnych - wskazuje na nie 70% miast. 47% miast takie rozwiązania chciałoby finansować również z unijnych środków ogólnokrajowych. Co drugie miasto chciałoby finansować te rozwiązania także ze środków własnych, 13% - w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Okazuje się zatem, że bez wsparcia unijnego dla wielu miast droga do wdrażania inteligentnych projektów będzie zamknięta. Pozostaje tylko liczyć, że miastom uda się sprawnie pozyskać fundusze lub wygospodarować środki własne i mądrze zarządzić implementacją projektów.
[i]Badanie to autorskie przedsięwzięcie firmy The Keryx Group (www.keryxgroup.com), zrealizowane w miesiącach październik-listopad 2015 r. za pomocą ankiety internetowej CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przesłanej do władz (prezydenci, burmistrzowie miast) 915 miast w Polsce. Na ankietę odpowiedziało 110 włodarzy miast. Wyniki są reprezentatywne dla populacji polskich miast.
Badanie jest elementem programu "Miasto Świadome", podsumowującego osiągnięcia i oczekiwania urzędów miejskich w zakresie wdrożeń Inteligentnych Miast. Na program składa się ogólnopolskie badanie jakościowe i ilościowe, cykl debat w 4 miastach (Białystok, Lublin, Warszawa, Bydgoszcz) oraz publikacja podsumowująca. Honorowymi patronami programu są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Miast Polskich, a patronem badania: Polski Komitet Normalizacyjny i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.