O autorze
Ekspert ds. inteligentnych Miast. Pracował m.in. w ośrodku badań i analiz THINKTANK. Absolwent Wydziału Psychologii i Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się nowymi technologiami i ich zastosowaniem w przestrzeni miejskiej. Pasjonat odkryć w dziedzinie neuropsychologii.

Jak fiński start-up otworzył nam oczy

Niewielkie firmy mają wielką siłę przebicia. Przekonaliśmy się o tym, pracując nad zaawansowanymi technologicznie projektami służącymi osobom niewidomym.


Rozmawiamy przez Skype z niepozornym Ilkka Pirttimaa, prezesem niewielkiej fińśkiej firmy programistycznej MIPsoft. Ilka pokazuje nam zasady funkcjonowania jego innowacyjnego systemu nawigowania osób niewidomych. Prosi nas o chwilę cierpliwości, wstaje od komputera, po czym wraca przed kamerę z pokaźną metalową walizką. Napięcie rośnie. Ilka otwiera aktówkę i prezentuje nam trójwymiarowy model centrum handlowego ITIS w Helsinkach, w którym umieszczone zostały beacony - czujniki, komunikujące się z telefonami komórkowymi. Na planie każdy beacon zaznaczony jest światłekim. Ilka wyciąga telefon, włącza aplikację, a następnie pokazuje nam symulację kontaktu smartphona z poszczególnymi beaconami. Jest przy tym ewidentnie przejęty. A my słuchamy urzeczeni, z szeroko otwartymi oczami.

Miasto Warszawa wprowadziło już w 2014 r. swój własny system nawigacji dla osób niedowidzących o nazwie Virtualna Warszawa. Grupa Keryx została poproszona przez miasto, aby znaleźć podobne studia przypadków na całym świecie. Właśnie dlatego rozmawialiśmy z Ilkka, autorem jednej z najbardziej popularnych aplikacji służącej nawigowaniu osób niewidomych po przestrzeni publicznej - Blindsquare.

Opracowany w 2012 przez MIPSoft Blindsquare to aplikacja umożliwiającą dzięki GPS orientację w terenie osobom z wadami wzroku. Rozwiązanie jednak nie zdaje egzaminu w budynkach - sygnał GPS jest zbyt mało dokładny. MIPSoft stworzył zatem w zeszłym roku system oparty o czujniki (beacony), który może nawigować osoby niewidome wewnątrz pomieszczeń. Beacony wysyłają sygnał do aplikacji Blindsquare BPS, a ta informuje osobę niewidomą o szczegółach dotyczących otoczenia (np. "Winda po prawej") i odległości od różnych punktów orietacyjnych. Aplikacja najlepiej sprawdza się ze specjalnymi słuchawkami przewodnictwa kostnego. Nie są one założone na uszy - przekazują dźwięki przez czaszkę wprost do ucha środkowego. Przez to nie zagłuszają dźwięków otoczenia - samochodów, ludzi itp. Blindsquare w wersji z beaconami testowany był w Helsinkach, Wellington w Nowej Zelandii oraz w Toronto. Jest prosty w użyciu, a zarazem daje osobom niewidomym poczucie większej kontroli nad nieznanymi sobie wcześniej trasami .


Blindsquare to kolejny dowód na to, że niewielkie start-upy mogą, jeśli tylko wpiszą się w pewną niszę, zmieniać miejską rzeczywistość. Na przykład, poprzez wspieranie zwiększania jakości życia osób wykluczonych, takich jak ludzie niewidomi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)