Polski dowód na to, że naukę można skutecznie połączyć z biznesem
Konrad Bocian
11 sierpnia 2015, 10:06·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 sierpnia 2015, 10:06Gdy w 2013 roku zostałem zaproszony do współpracy z zespołem Quantum Lab nie podejrzewałem, że niecałe dwa lata później stanę się częścią największego w historii Europy programu finansowania badań naukowych i innowacji.
Chief Sience Officer w Quantum Lab Poland
Problem zaburzeń nastroju do których na przykład zaliczana jest depresja, jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2020 roku będzie to druga najpoważniejsza choroba na świecie. Już teraz cierpi z jej powodu 350 milionów ludzi, przeważnie w krajach rozwiniętych. Dlatego stworzyliśmy aplikację
How Are You App jako pierwszą linię obrony przed depresją. Pomysł był prosty, jeżeli coś mierzysz, możesz to zmienić, podobnie jak w przypadku aplikacji sportowych, monitorujących treningowe postępy.
O HAY App mówiono w
Telewizji Polskiej, a Polish Healthcare Journal rekomendował aplikację czytelnikom i pacjentom.
Quantum Lab Poland, zaczynała jako startup i to startup mający dużo szczęścia, ponieważ od samego początku wspierany przez inwestorów z Black Pearls VC, Business Angel Seedfund i Profound Ventures. Wszystkim nam przyświecała jedna misja by nauczyć maszyny odczytywania i przetwarzania ludzkich emocji. Dzięki inwestorom firma mogła rozwijać się w kierunku bardziej zaawansowanych technologii. Tak narodził się Xpress Engine, silnik którego zadaniem jest automatyczne rozpoznawanie emocji wyłącznie na podstawie ruchów mięśni twarzy.
Zespół Quantum Lab w ciągu niecałych dwóch lat stworzył prototyp silnika, którego skuteczność i rzetelność w niczym nie odbiega od komercyjnych produktów takich gigantów jak Emotient czy Affectiva. Tak, konkurujemy z firmami, które powstały na Instytucie Technologicznym w Massachusetts.
Xpress Engine powstał dzięki wiedzy jaką do tej pory udało się zgromadzić w obszarze informatyki afektywnej, która łączy osiągnięcia informatyki, psychologii oraz nauki zajmującej się analizą działania mózgu i umysłu (kognitywistka). W 2013 roku, amerykańska firma doradczo-analityczna Gartner uznała informatykę afektywną (affective computing) za technologię, która w ciągu następnych 5-10 lat osiągnie dojrzałość rynkową, więc czy nam się to podoba czy nie, czujące maszyny niedługo zamieszkają w naszych domach.
Informatyka afektywna powstała na bazie pionierskie pracy Paula Ekmana oraz Wallaca Friesena, którzy w 1978 roku opublikowali stworzony przez siebie system kodowania ruchów mięśni twarzy Facial Action Coding System (FACS). Dzięki badaniom Ekmana i Friesena oraz stworzonym algorytmom przetwarzania i analizy obrazów, budujemy gotowy, komercyjny silnik, którego skuteczność rozpoznawania emocji szacuje się na 91%. (Emotient podaje wartość 95%). Amerykańskie firmy Emotient i Affectiva sprzedają z powodzeniem podobne rozwiązania w obszarze badań rynku. Quantum Lab Poland stworzyło konkurencyjną platformę badawczą
ELLEN, która zmieni dotychczasowy sposób analizy emocji w marketingu i reklamie.
Badania naukowe nie należą do najtańszych działań w biznesie, ale jest to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o wsparcie w tym zakresie.
Eksperci uznali, że 50 000 EUR w ramach programu Horyzont 2020 na początek pozwoli przeprowadzić niezbędne badania rozwojowe, które przybliżą nas do ekspansji na rynek globalny, a do tego pomogą w rozwoju silnika Xpress Engine w takich dziedzin jak medycyna (pomoc osobom sparaliżowanym), psychoterapia (wspomaganie analizy emocji) oraz robotyka społeczna, czyli budowa własnego robota społecznego, który będzie potrafił nawiązać emocjonalną wieź z człowiekiem.
Transfer wiedzy z nauki do biznesu, o którym wiele mówi się na uczelniach odbywa się w takich firmach jak Quantum Lab, w grupach młodych inżynierów i naukowców, którzy po prostu chcą zmieniać świat na lepsze.