O autorze
Chief Science Officer w Quantum Lab Poland. Psycholog, naukowiec i profesjonalny badacz. Doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Dziennikarz naukowy i wykładowca uzależniony od zdobywania nowej wiedzy. Napisz do mnie na konradbocian.com lub tweetnij. Nauka: ResearchGate, Biznes: LinkedIn, Fun: Instagram.

Polski dowód na to, że naukę można skutecznie połączyć z biznesem

Gdy w 2013 roku zostałem zaproszony do współpracy z zespołem Quantum Lab nie podejrzewałem, że niecałe dwa lata później stanę się częścią największego w historii Europy programu finansowania badań naukowych i innowacji.


Problem zaburzeń nastroju do których na przykład zaliczana jest depresja, jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2020 roku będzie to druga najpoważniejsza choroba na świecie. Już teraz cierpi z jej powodu 350 milionów ludzi, przeważnie w krajach rozwiniętych. Dlatego stworzyliśmy aplikację How Are You App jako pierwszą linię obrony przed depresją. Pomysł był prosty, jeżeli coś mierzysz, możesz to zmienić, podobnie jak w przypadku aplikacji sportowych, monitorujących treningowe postępy.


O HAY App mówiono w Telewizji Polskiej, a Polish Healthcare Journal rekomendował aplikację czytelnikom i pacjentom. Quantum Lab Poland, zaczynała jako startup i to startup mający dużo szczęścia, ponieważ od samego początku wspierany przez inwestorów z Black Pearls VC, Business Angel Seedfund i Profound Ventures. Wszystkim nam przyświecała jedna misja by nauczyć maszyny odczytywania i przetwarzania ludzkich emocji. Dzięki inwestorom firma mogła rozwijać się w kierunku bardziej zaawansowanych technologii. Tak narodził się Xpress Engine, silnik którego zadaniem jest automatyczne rozpoznawanie emocji wyłącznie na podstawie ruchów mięśni twarzy.

Zespół Quantum Lab w ciągu niecałych dwóch lat stworzył prototyp silnika, którego skuteczność i rzetelność w niczym nie odbiega od komercyjnych produktów takich gigantów jak Emotient czy Affectiva. Tak, konkurujemy z firmami, które powstały na Instytucie Technologicznym w Massachusetts.


Xpress Engine powstał dzięki wiedzy jaką do tej pory udało się zgromadzić w obszarze informatyki afektywnej, która łączy osiągnięcia informatyki, psychologii oraz nauki zajmującej się analizą działania mózgu i umysłu (kognitywistka). W 2013 roku, amerykańska firma doradczo-analityczna Gartner uznała informatykę afektywną (affective computing) za technologię, która w ciągu następnych 5-10 lat osiągnie dojrzałość rynkową, więc czy nam się to podoba czy nie, czujące maszyny niedługo zamieszkają w naszych domach.

Badania naukowe nie należą do najtańszych działań w biznesie, ale jest to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o wsparcie w tym zakresie. Eksperci uznali, że 50 000 EUR w ramach programu Horyzont 2020 na początek pozwoli przeprowadzić niezbędne badania rozwojowe, które przybliżą nas do ekspansji na rynek globalny, a do tego pomogą w rozwoju silnika Xpress Engine w takich dziedzin jak medycyna (pomoc osobom sparaliżowanym), psychoterapia (wspomaganie analizy emocji) oraz robotyka społeczna, czyli budowa własnego robota społecznego, który będzie potrafił nawiązać emocjonalną wieź z człowiekiem.

Transfer wiedzy z nauki do biznesu, o którym wiele mówi się na uczelniach odbywa się w takich firmach jak Quantum Lab, w grupach młodych inżynierów i naukowców, którzy po prostu chcą zmieniać świat na lepsze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł