O autorze
Jestem fizykiem. Od 8 lat służę na stanowisku dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Trafiłem tutaj prawdopodobnie dlatego, bo fascynują mnie możliwości, jakie stwarza Internet w nauce i w edukacji. Postaram się Państwu opowiedzieć o tym jak budujemy teleskopy-roboty i o tym jak uprawianie nauki w Polsce wygląda naprawdę, w odróżnieniu od perspektywy urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogę się założyć, że będą Państwo "boki zrywać" choć niewykluczone, że niektórzy z Państwa skończą śmiejąc się przez łzy. Będzie też o warunkach prowadzenia badań naukowych w Polsce i o pajęczynie półprawd, którą polską naukę otoczyło Ministerstwo. Sporo będzie o moim hobby czyli o tym, jak technologie cyfrowe zmieniają edukację. Będzie też o Akademii Khana, z którą jestem związany jako adwokat języka polskiego ale także o uczeniu się przez doświadczanie i w ogóle o najnowszych kierunkach w których rozwija się pedagogika nowoczesnej szkoły. Jak zwykle w tych fragmentach w których będzie mowa o polskiej rzeczywistości i o roli odgrywanej tym razem przez MEN, będzie miejsce na śmiech przez łzy. A na pewno nie zabraknie e-podręczników i nie zabraknie SuperBelfrów.

EarthKAM - fotografowanie Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dzisiaj Wigilija, kto tam myśli o innowacji, więc temat musi być magiczny i mam nadzieję że będzie :). EarthKAM, projekt Sally Ride Foundation, pozwala uczniom z całego świata fotografować Ziemię z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


W sumie, sprawa jest bardzo prosta. Na pokładzie ISS jest cyfrowy aparat fotograficzny, jeden z tych, którymi można sterować z laptopa. Jest też laptop i odpowiednie oprogramowanie. Fundacja imienia Sally Ride - pierwszej amerykańskiej astronautki, zorganizowała projekt EarthKAM. Projekt przeznaczony jest w zasadzie dla klas szkolnych - nauczyciele, ale także osoby prowadzące nauczanie domowe albo po prostu entuzjaści - rejestrują się na portalu i dostają paczkę kodów, które pozwalają na zamawianie zdjęc. Cała trudność polega na tym że trzeba zrozumieć kiedy ISS będzie przelatywać nad terenem, którego zdjęcie chcemy uzyskać. Każdy może zamawiać zdjęcia z domu, więc poza wytłumaczeniem jak to działa - nie trzeba tracić cennego czasu w szkole. Aha, i jeszcze jedno - program jest bezpłatny, nie ma tutaj żadnych zobowiązań i ograniczeń, każdy może wziąć w nim udział - czysta radość - wyobraźcie sobie lekcję o geografii Afryki na podstawie zdjęć z ISS wykonanych własnoręcznie przez uczniów!

Kolejna kampania zaplanowana jest od 27 do 31 stycznia 2015 roku. Zapiszcie te daty w kalendarzu!

Polscy uczniowie fotografują Ziemię z pokładu ISS od lat. Na Hands-On Universe, Polska mamy specjalne miejsce gdzie można przeczytać jak to się robi.

A tak wygląda przykładowe zdjęcie z pokładu ISS:
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła