O autorze
Jestem fizykiem. Od 8 lat służę na stanowisku dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Trafiłem tutaj prawdopodobnie dlatego, bo fascynują mnie możliwości, jakie stwarza Internet w nauce i w edukacji. Postaram się Państwu opowiedzieć o tym jak budujemy teleskopy-roboty i o tym jak uprawianie nauki w Polsce wygląda naprawdę, w odróżnieniu od perspektywy urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogę się założyć, że będą Państwo "boki zrywać" choć niewykluczone, że niektórzy z Państwa skończą śmiejąc się przez łzy. Będzie też o warunkach prowadzenia badań naukowych w Polsce i o pajęczynie półprawd, którą polską naukę otoczyło Ministerstwo. Sporo będzie o moim hobby czyli o tym, jak technologie cyfrowe zmieniają edukację. Będzie też o Akademii Khana, z którą jestem związany jako adwokat języka polskiego ale także o uczeniu się przez doświadczanie i w ogóle o najnowszych kierunkach w których rozwija się pedagogika nowoczesnej szkoły. Jak zwykle w tych fragmentach w których będzie mowa o polskiej rzeczywistości i o roli odgrywanej tym razem przez MEN, będzie miejsce na śmiech przez łzy. A na pewno nie zabraknie e-podręczników i nie zabraknie SuperBelfrów.

TechKlub - a co to takiego?

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku! Wiecie co to są TechKluby? Ja bym też nie wiedział, gdybym nie poznał Agnieszki. Agnieszka jest nauczycielką w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach, SuperBelfrzycą, entuzjastką i ekspertką w zakresie zastosowań nowych pomysłów i technologii, na przykład gier, w edukacji. Posłuchajcie co Agnieszka opowiedziała mi o TechKlubach:


Agnieszko, więc to to jest ten TechKlub o którym tyle piszesz na facebooku?

W moim mieście jest blisko czterysta organizacji pozarządowych, część z nich wykorzystuje w swoich działaniach internet i nowoczesne technologie ale, choć trudno uwierzyć, wiele z nich nie ma nawet adresu mailowego. W dzisiejszych czasach znacznie zmniejsza to ich szanse na osiągnięcie sukcesu. Dla aktywnych jej użytkowników korzyści płynące z obecności w sieci są oczywiste, w końcu dzięki niej są na bieżąco z przepisami, ofertami, konkursami, ciągle znajdują nowe sposoby na poprawę funkcjonowania swojej fundacji, związku czy stowarzyszenia. Czy są zaawansowane technologicznie, czy nie, wszystkim NGOs’om przyda się odrobina inspiracji, którą najlepiej znaleźć u innych działaczy, czerpiąc z ich doświadczeń, wniosków i dobrych praktyk. Potrzebne jest fizyczne miejsce, w którym zupełnie nieoficjalnie, w przyjaznej atmosferze, można porozmawiać, podzielić się wątpliwościami, nawiązać nowe kontakty, poznać nowe rozwiązania. Taką rolę pełni właśnie klub technologiczny - Tech Klub.


Sieć Tech Klubów to inicjatywa programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. "Nowe Technologie Lokalnie" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W 16 miastach w Polsce (Kraków, Gdynia, Wrocław, Poznań, Toruń, Olsztyn, Rzeszów, Biała Podlaska, Szczecin, Białystok, Suwałki, Zielona Góra, Gliwice, Kielce, Lublin, Łódź) każdego miesiąca odbywają się spotkania, które podejmują kwestie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, nauki i administracji. Celem spotkań jest integracja, poznawanie nowoczesnych technologii, nawiązywanie kontaktów, nauka, budowanie nieformalnej sieci wsparcia, generowanie pomysłów na aplikacje i inne wspólne projekty.


Kiedy dowiedziałam się o Tech Klubach zaczynała się właśnie druga edycja programu. We wrześniu udało mi się znaleźć miejsce w Gliwickim Parku Naukowo -Technologicznym i dotychczas odbyły się już cztery spotkania, poświęcone takim tematom, jak media społecznościowe, wolne i otwarte oprogramowanie, crowdfunding, odwzorowania 3D. Prelegenci, to specjaliści z dziedzin mniej lub bardziej związanych z ICT, które mogą przynieść korzyść organizacjom pozarządowym. Byli wśród nich właściciele agencji reklamowych, startupów, trenerzy personalni, działacze innych NGOsów - bez wyjątków ludzie z pasją i chętni do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
Od początku powstania przewinęło sie przez Tech Klub Gliwice ponad stu uczestników z różnych branż i organizacji. Drogą pantoflową oraz za pomocą darmowych kanałów promocyjnych rozchodzą się wieści o kolejnych spotkaniach. Mamy swoją grupę na Facebooku , rejestrację na wydarzenia prowadzimy na portalu Evenea.

Zapraszamy do Tech Klubów - aktualności na temat programu Nowe Technologie Lokalnie można śledzić na Facebooku lub stronie głównej programu .

Ten tekst został w całości opracowany przez Agnieszkę.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)