O autorze
Jestem fizykiem. Od 8 lat służę na stanowisku dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Trafiłem tutaj prawdopodobnie dlatego, bo fascynują mnie możliwości, jakie stwarza Internet w nauce i w edukacji. Postaram się Państwu opowiedzieć o tym jak budujemy teleskopy-roboty i o tym jak uprawianie nauki w Polsce wygląda naprawdę, w odróżnieniu od perspektywy urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogę się założyć, że będą Państwo "boki zrywać" choć niewykluczone, że niektórzy z Państwa skończą śmiejąc się przez łzy. Będzie też o warunkach prowadzenia badań naukowych w Polsce i o pajęczynie półprawd, którą polską naukę otoczyło Ministerstwo. Sporo będzie o moim hobby czyli o tym, jak technologie cyfrowe zmieniają edukację. Będzie też o Akademii Khana, z którą jestem związany jako adwokat języka polskiego ale także o uczeniu się przez doświadczanie i w ogóle o najnowszych kierunkach w których rozwija się pedagogika nowoczesnej szkoły. Jak zwykle w tych fragmentach w których będzie mowa o polskiej rzeczywistości i o roli odgrywanej tym razem przez MEN, będzie miejsce na śmiech przez łzy. A na pewno nie zabraknie e-podręczników i nie zabraknie SuperBelfrów.

PanStarrs - polscy uczniowie na tropie planetoid

Hi, Lech. There are two slots available in the next Pan-STARRS Campaign (January 16 - February 20). Would you like to have those set aside for Poland schools? Tak wygląda zaproszenie do kampanii poszukiwania planetoid, opartej o obserwacje jednego z najlepszych, dedykowanych instrumentów, teleskopu Pan_STARRS


Pan-STARRS 1 to potężna maszyna. Zbudowany przez międzynarodowe konsorcjum służy m.in. obserwacji zmiennych obiektów, takich jak planetoidy, w naszym Układzie Słonecznym.

Kilka razy do roku obserwacje udostępniane są uczniom z krajów wchodzących w skład konsorcjum i tych, które składają się na kolejny teleskop, Pan-STARRS-2, w ramach kampanii poszukiwania planetoid organizowanej przez International Asteroid Search Collaboration. Zdarza się że do tego ekskluzywnego klubu zapraszają polskie szkoły - Polska nie jest członkiem projektu Pan-STARRS - i robią to tylko i wyłącznie z powodu szacunku i podziwu dla zaangażowania i poziomu wiedzy naszych nauczycieli i uczniów.

I w ten sposób "załapaliśmy się" za aktualną kampanię Pan-STARRS. Mamy do dyspozycji 2 zestawy danych, 2 sloty - w innych krajach te dwa zestawy trafiają do dwóch szkół. W Polsce każdy zestaw dzielimy na 3 zespoły po 2 szkoły każda, w sumie 6 szkół korzysta z jednego slotu. W jednym slocie jest od 5-6 zdjęć, więc każda szkoła dostaje średnio po 2 zdjęcia.

Zdjęcia są analizowane przez uczniów - trzeba się spotkać po szkole, na skypie, i wspólnie je opracować. Następnie wyszukać obiekty, które program zakwalifikuje jako nieznane. Wyeliminować szum, miony kosmiczne, martwe piksele, Zmierzyć dokładnie położenie znalezionego obiektu na niebie. Napisać raport, zgodnie z dokładnie określonymi regułami.


W kampanii biorą udział szkoły ze wszystkich trzech poziomów - podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z Jankowic, Jasła, Bydgoszczy, Niedźwiedzia, Grudziądza, Torunia, Dębicy, Rybnika, Jarosławia, Sierpca i Białegostoku. Dzięki internetowi świat się mocno skurczył.

Nieznany obiekt, kandydat na planetoidę, zyskuje status "Provisional", czyli tymczasowy. Aby stał się "Preliminary" czyli otrzymał status potwierdzonej obserwacji nieznanej planetoidy musi zostać zaobserwowany powtórnie w ciągu kilkudziesięciu godzin od okrycia. Niestety, w odróżnieniu od innych krajów, w których amatorskie i zawodowe obserwatoria pomagają uczniom próbując zaobserwować obiekt jeszcze raz i potwierdzić tym samym jego istnienie, w Polsce nie udało się do tej pory zorganizować takiej współpracy. Cóż, niski poziom zaufania społecznego...

Tak czy inaczej, proszę Was, trzymajcie kciuki za polskie zespoły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"