Australijski SEEK rzuca wyzwanie LinkedIn
Magda Stawska
16 czerwca 2015, 07:02·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 czerwca 2015, 07:02Prezes SEEK, portalu rekrutacyjnego operującego w Australii i Nowej Zelandii, Andrew Bassat twierdzi, że 24% osób, które zmieniły pracę w okresie ostatnich dwóch miesięcy w Australii, zadeklarowały, iż było to możliwe dzięki portalowi Seek. SEEK Chce przejąć pozostałe 76% rynku.
Najnowsze dane Australijskiego Urządu Statystycznego (ABS) wskazują, iż liczba osób zatrudnionych na pełen etat spadła o 21 900, podczas gdy liczba pracujących w częściowym wymiarze godzin wzrosła o 19 000. Wskaźnik aktywności zawodowej utrzymał się na poziomie 64,8%, wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Australii wyniosła w kwietniu 6,2% (ABS).
Trendy te dostrzegł największy portal rekrutacyjny działający w Australii i Nowej Zelandii, SEEK.
Funkcjonalność portalu wyróżnia się od znanych i popularnych portali rekrutacyjnych w Polsce. Przedstawia poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym kandydata, jego przyszłe preferencje zawodowe. Kandydat może zadeklarować branżę, w jakiej chce pracować, czy też miejsce, jak i zarobki. Firma uruchomiła ten produkt przed dwoma miesiącami. W tym samym czasie wzrosła liczba kandydatów korzystających z portalu o 100%, a wśród klientów, poza firmami rekrutacyjnymi, pojawiły się korporacje.
Nowa funkcjonalność portalu ma na celu lepsze dopasowanie kandydata do stanowiska pracy i pracodawcy. SEEK poza ofertami pracy, umożliwia poprzez SEEK Learning znalezienie odpowiedniego szkolenia lub kursu zawodowego według branży, jak przykładowo administracja, rolnictwo, księgowość, finanse, budownictwo, sztuka, opieka nad dziećmi, opieka nad osobami starszymi, etc. Podpowiada także, jakie kursy i szkolenia mogłyby być pomocne kandydatowi w pozyskaniu przyszłego miejsca pracy, jeśli kandydat planuje się przekwalifikować.
SEEK prowadzi także platformę SEEK Volunteer, dzięki której bezpłatnie pośredniczy w znalezieniu wolontariatu lub wolontariusza.
Prezes Seek, Andrew Bassat zapowiada, iż w planach ma wyparcie LinkedIn z rynku i przejęcie dalszych udziałów w rynku. Według najnowszych danych, Bassat twierdzi, że 24% osób, które zmieniły pracę w okresie ostatnich trzech miesięcy, zadeklarowały, iż było to możliwe dzięki portalowi Seek.
W kwietniu 2015 roku Seek Limited zainteresowało 10 milionów USD w start-up z Indii, Babajob Services, firmę oferującą usługi pracy tymczasowej. W ciągu paru minut konsultant telefonicznie pośredniczy pomiędzy poszukującym kandydatów do pracy a kandydatem.
Australia jest jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły całkowitą prywatyzację rynku zatrudnienia. Rolę instytucji państwowych ograniczono do rejestracji bezrobotnych, określając ściśle zasady wynagradzania prywatnych agencji zatrudnienia.