Co czyni życie dobrym?
Magda Stawska
04 stycznia 2016, 19:36·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 stycznia 2016, 19:36Wyniki najdłuższego w historii badania nad szczęściem człowieka Uniwersytetu Harvarda nie pozostawiają wątpliwości. Jakość naszych relacji jest receptą na długie i szczęśliwe życie.
Badanie Harvard Study of Adult Development prowadzone jest od ponad 75 lat. Szefowie badania się zmieniają, a uczestnicy przechodzą na tamten świat. Badanie prowadzone jest na dwóch grupach: absolwentach Harvard College oraz dzieciach z najbiedniejszych dzielnic Bostonu lat 30tych. Łącznie 724 mężczyzn. Od 1938 roku prowadzone są wywiady z uczestnikami, jak także ich rodzinami, brane są pod uwagę wyniki ich badań medycznych, w tym także badań mózgu. Wśród uczestników badania są robotnicy, prawnicy, znalazł się także jeden Prezydent USA. W czasie badania losy uczestników potoczyły się różnorodnie. Pojawiły się alkoholizm, schizofrenia, depresja. Jedni - ze szczytu drabiny społecznej - spadli, inni - wznieśli się na jej szczyty.
W roku 2015 pozostało aktywnych 60 uczestników badania, w większość panowie po 90tce. Naukowcy rozpoczęli badanie także wśród ponad 2 tysiąca dzieci uczestników. Badanie trwa. Wywiady prowadzone są w naturalnych warunkach, w jakich żyją uczestnicy. Zapisywane są na taśmach filmowych rozmowy mężczyzn z żonami, dziećmi.
Badania wykazały jednoznacznie: Dobre relacje z drugim człowiekiem sprawiają, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwi.
I nie chodzi tutaj o liczbę przyjaciół, ich przynależność społeczną, wielkość społeczności, w jakiej żyjemy. Chodzi o głębię relacji, jaką nawiązujemy z drugim człowiekiem – bliskość tych relacji. Życie z wewnętrznym konfliktem doprowadza do choroby, a nawet skraca życie. Izolacją jest tkwienie w czymś, co unieszczęśliwia. Doświadczanie samotności przemienia się w toksyczność. Samotnością jest także zamykanie się w sobie i życie w izolacji od reszty. Okazuje się, że życie w małżeństwie powinnościowym jest gorsze dla zdrowia niż trauma rozwodu. Naukowcy zbadali, że powoduje to wcześniejsze obumieranie komórek mózgowych, większą podatność na choroby i wcześniejszą umieralność.
Życie w szczęśliwym związku powoduje opóźnienie procesu starzenia się mózgu.
Wnioski z badania wskazują jednoznacznie, jakość relacji, w jakich żyjemy odgrywa kluczowa rolę, a izolacja zabija. Mężczyźni, którzy zbudowali głębokie i szczere relacje z żoną, dziećmi, rodziną, przyjaciółmi i społecznością, żyją dłużej i mniej chorują. Osamotnienie w grupie, osamotnienie w małżeństwie prowadzi także do większej wrażliwości na ból.
Jakość bliskich relacji jest tym, co się najbardziej liczy.
Powitaliśmy nowy rok. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia poprzedniego roku, dojrzalsi o nowe przeżycia, wzbogaceni wiedzą z ukończonych projektów. Szczęśliwsi i ufni patrzymy na to, co przyniesie nam ten nowy rok, 2016. Kolejny rok naszej przygody z życiem, z pracą i biznesem. Jedna ze wskazówek do wkroczenia dobrze w ten rok ofiarowana jest nam przez naukowców najdłuższego w historii badania nad szczęściem człowieka. Każda relacja jest ważna. Ta w pracy, jak i w rodzinie. Dobra i głęboka relacja jest kluczem do dobrego życia.