Trzy określenia, trzy definicje i jeden wymiar wspólny - Ziemia.
Innowacyjność, kreatywność, automatyzacja to określenia, których użyteczne efekty przełożą się na każdego człowieka poprzez jedno nasze wspólne dobro, jakim jest nasza planeta Ziemia. A poprzez troskę o dobro wspólne naszej planety, interesujemy się zmianami klimatycznymi.
Innowacyjność i kreatywność jest tematem rzeką. Także i w Polsce. Pomijam zatem ten wątek i skoncentruję sie na moment na automatyzacji.
Automatyzacja
Szacuje się, że w perspektywie kolejnych 20 lat automatyzacja oraz robotyzacja przetransformuje sposób, w jaki postrzegamy obecnie miejsca pracy. Automatyzacja ma zalety i wady, często utożsamiana jest także ze standaryzacją procesów biznesowych i outsourcingiem. Robotyzacja jest stosowana jeszcze w ograniczonym zakresie. Utożsamiana jest powszechnie z usprawnieniami w przemyśle.
Czy należy się obawiać automatyzacji i inteligentnych maszyn?
- Tak i Nie.
Większość zmian należy postrzegać optymistycznie i wyczekiwać z pozytywnym nastawieniem, obserwując otaczający nas świat. Świat, który przenosi się bardziej do sieci niż dotychczas się przyjęło w tradycyjnym postrzeganiu miejs pracy. Automatyzacja pracy człowieka może mieć więcej zalet niż wad, z uwagi na to, że roboty będą wypierać szkodliwą pracę człowieka i czynić miejsce pracy bardziej bezpiecznym. Warto przygotować się na przyszłość i bacznie śledzić trendy branży, zawodu, w jakim funkcjonujemy. Szczególnie bacznie obserwować rozwój Internetu Rzeczy (IoT), robotyki i nowoczesnych oprogramowań analitycznych.
Kto powinien szczególnie bacznie śledzić trendy? Osoby parające się zawodem w obszarze supply chain, czyli łańcucha dostaw. Maszyniści sterujący pociągami, zawiadujący ruchem dyżurni ruchu, a także robotnicy w zawodach najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowiaka - górnicy.
Robotyka - inteligentne maszyny - człowiek
Rozwój elektrycznych samochodów bezzałogowych oraz inteligentne systemy mogą wpłynąć na los ponad 7 milionów osób w USA. Szacuje się bowiem, że tyle osób czerpie z pracy w branży logistycznej. Samych tylko kierowców ciężarówek jest około 3,4 miliona i jest to jeden z najpopularniejszych zawodów za oceanem.
Jest to także jeden z najniebezpieczniejszych zawodów - w wyniku wypadków przeciążonych monotonną pracą kierowców - ginie na drogach USA około 4 miliona osób.
Google, Uber i Tesla pracują nad pojazdem bezzałogowym napędzanym odnawialnymi źródłami energii. Troska o naszą planetę – Ziemię i postępujące w zatrważającym tempie zmiany klimatyczne, jakie odczuwamy wszyscy, przyświeca większości wynalazków, nad którymi pracuje rzesza naukowców, analityków i konsultantów.
Na drogach USA coraz częściej można już spotkać samochody napędzane energią odnawialną - są to prowadzone testy i przedsmak naszej codzienności.
Temat zmian klimatycznych poruszył także na Gali Oscarowej, zwycięzca w kategorii najlepszy aktor, Leonadro di Caprio - o przyszłości i Ziemi - Leo.