O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Wyzwania i trendy rynku pracy

Przyszłość rynku pracy kojarzona jest z 4.0 Rewolucją Przemysłową.


4.0 Rewolucja Przemysłowa to sztuczna inteligencja, Big Data, rozwój badań genetycznych, wydruk 3D, nanotechnologia, robotyka, smart systems, smart cities, i sharing economy (ekonomia współdzielona), aby wymienić tylko te już najbardziej rozpoznawalne.


Raport Global Challenge Insight, Employment, Skills and Workforce Strategy for the Fourth Industrial Revolution opublikowany przy okazji odbywającego się w styczniu Forum Ekonomicznego w Davos ukazuje trendy nadchodzących lat, wyzwania organizacji i nas –pracowników, zleceniobiorców i konsultantów, przedsiębiorców.


Lektura ciekawa i inspirująca. Zebrałam najważniejsze z mojego punktu widzenia i przedstawiam jako inspirację dla czytelników.

Trend Nr 1
Rozwój nowoczesnych technologii oraz internet of thing (IOT) nadaje elastycznych wymiarów zasadom i warunkom pracy.
Elastyczne godziny pracy i praca zdalna, zespoły wirtualne, video i telekonferencje, aplikacje mobilne – oto codzienność dla wielu osób realizujących się w ramach potocznie zwanego „miejsca pracy”, jak i wielu organizacji , szczególnie start-upów. Liczy się efekt, a nie liczba godzin spędzanych w biurze. Umowa o pracę? Tak, choć niekoniecznie. Umowa cywilno-prawna, własna działalność gospodarcza, umowa o dzieło lub umowa zlecenie.


Trend Nr 2
Rosnąca klasa średnia w Azji będzie stanowić do 2030 roku ponad 66 procent klasy średniej świata i konsumować 59 procent dóbr.

Trend Nr 3
Zmiany klimatyczne, energia odnawialna i zielona ekonomia.
Zmiany klimatyczne oraz eksploatacja zbiorów naturalnych ziemi wskazują na konieczność innowacyjnych rozwiązań w tych obszarach.

Trend Nr 4
Zmiany geopolityczne, globalizacja, międzynarodowe ruchy społeczne, konflikty na Bliskim Wschodzie powodują zmiany w polityce społecznej krajów. Jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ siły roboczej fachowcom w zawodach przyszłości. Zmiany demograficzne powodują, że coraz więcej krajów wysoko rozwiniętych może w najbliższe dekadzie mieć problem z siłą roboczą. Ze scenariuszy Boston Consulting Group wynika, że jeżeli Niemcy chcą utrzymać PKB i produktywność na stabilnym poziomie to zabraknie w tym kraju już w roku 2020 około 8 milionów ludzi, czyli ponad 20% obecnej siły roboczej.

Trend Nr 5
Postawy konsumenckie wymagają od organizacji i rządów reguł postępowania zgodnych z etyką biznesu oraz zachowaniem prywatności.
Współczesny konsument zwraca uwagę na to skąd pochodzi produkt i co zawiera. Sprawdza, gdzie produkt został wyprodukowany i przez kogo, w jakim kraju znajduje się siedziba firmy, czy produkty są testowane na zwierzętach, czy zawierają ulepszacze, etc. Rozwój w obszarze tzw. Big Data dookreśli, czego potrzebujemy, a sami jeszcze nie wiemy, że potrzebujemy.

Trend Nr 6
Starzejące się społeczeństwo krajów wysoko rozwiniętych i brak w wielu krajach, w tym szczególnie w Polsce zabezpieczenia emerytalno-rentownego gwarantującego możliwość zaprzestania zarobkowania po spornym i szeroko debatowanym wieku nabycia praw emerytalnych. Będziemy musieli, ale także chcieli pracować dłużej. Pracujący 70latkowie stworzą zapotrzebowanie na nowe produkty, usługi i modele biznesowe.
Jako ciekawostkę podam, że zgodnie z prognozą Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w roku 2017 maturę może zdawać około 259 tysiące osób. Zgodnie z prognozą Głównego Urzędu Statystycznego ma być ok. 268 tysiąca miejsc dla studentow na państwowych uczelniach. To oznacza, że na samych tylko uczelniach wyższych będzie więcej miejsc dla studentów niż samych osób aspirujących do roli studenta.

Trend Nr 7
Rosnąca rola kobiet w życiu zawodowym.
Kobiety stanowią ważną grupę wśród konsumentów i przedsiebiorców. Badania wskazują, że decyzję o zakupach w ponad 80% gospodarstw domowych podejmują właśnie kobiety. Kobiety przejmują także coraz częściej inicjatywę rozwoju małej przedsiębiorczości.

Trend Nr 8
Urbanizacja postępuje w zatrważającym tempie, szczególnie w Chinach oraz krajach Afryki Subsaharyjskiej. Szacuje się, iż wzrośnie globalna liczba mieszkańcow miast z 2,6 mld w roku 2010 do 5,2 mld w roku 2050.

W tym wszystkim należy zwrócić uwagę na pojawiające się głosy przedstawicieli biznesu, iż szkoły oraz uczelnie w coraz mniejszym stopniu przygotowują studentów w obszarze poszukiwanych kompetencji przyszłości. Niedopasowanie umiejetności i komptencji jest tak widoczne, że trwa gorąca debata w USA nad sensownością zapożyczania się na studia wyższe. Trend zdobywania wykształcenia wyższego, szczególnie studiów MBA zdaje się być zanikający w klasie średniej. Stawia się na użyteczność i praktyczną wiedzę – tego oczekuje się od kandydata.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe