O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Zaangażowanie i przywództwo - bolączką firm w Polsce

Ukazał się raport przedstawiający wyzwania, przed jakimi stoją firmy w Polsce w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim: HR Biznes Trendy - Raport na rok 2016.


HR Biznes Trendy - Raport na rok 2016 przeprowadzono wśród specjalistów, menedżerów HR, HR Business Partnerów i konsultantów aktywnie działających w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi oraz przedstawicieli kadry zarządzającej; łącznie ponad 600 osób reprezentujących ponad 450 firm. Badanie prowadzone było w okresie IV kwartału 2015 i I kwartału 2016r. i koncentrowało się na 12 obszarach, które powszechnie są uważane za najważniejsze dla nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi:

przywództwo, zaangażowanie pracowników, rola HR, pozyskiwanie pracowników, zarządzanie kompetencjami pracowników, narzędzia HR, zarządzanie talentami, rozwój i szkolenia wykorzystanie technologii w HR, zarządzanie efektywnością, bariery rozwojowe i zarządzanie różnorodnością w organizacji.

Przeprowadzone analizy wskazują na istotne rozbieżności pomiędzy postrzeganymi wyzwaniami organizacji w odniesieniu do badanych obszarów, a poziomem ich gotowości do poradzenia sobie z nimi.

Na czoło wysuwają się kwestie zaangażowania pracowników oraz przywództwo.

Okazuje się, że polskie firmy mają podobne wyzwania, jak większość firm na całym świecie. Zaangażowanie pozostaje na czele nie tylko w wynikach badania Gallupa, czy Effectory International.

Od tego, jak eksperci HR poradzą sobie z tymi rozbieżnościami, w znacznej mierze zależy przyszłość tej profesji oraz rzeczywista jakość procesów ZZL.

Raport całościowy można pobrać na stronie HRtec, która prowadziła badanie w ramach HR Biznes Trendy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe