O autorze
ekspert ds. funduszy strukturalnych zaangażowany w opracowanie i realizację kilkuset projektów, specjalista ds. projektów innowacyjnych finansowanych z EFS, konsultant ds. tworzenia programów operacyjnych na lata 2014-2020, prezes Wschodniego Klastra Innowacji, przedsiębiorca, twórca SpaceShip.edu.pl

Prezes „Generatora Innowacji”- przedsiębiorstwa specjalizującego się w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych oraz prowadzeniu szkoleń i doradztwa z tego zakresu a także w kreowaniu przedsięwzięć innowacyjnych współfinansowanych z UE.

O POWER i oswajaniu innowacji

Dziś trudno nam uwierzyć, że kiedyś „innowacja” była pojęciem o zabarwieniu negatywnym. W dziełach Platona i Arystotelesa oznaczała wprowadzanie zmian do istniejącego porządku czyli burzenie obowiązującego status quo. Dopiero w XIX wieku innowacyjność zaczęto postrzegać jako zjawisko pozytywne. Dzisiaj „innowacja” jest pojęciem tyleż pozytywnym co nadużywanym. Przyzwyczailiśmy się do innowacyjnych kremów, przestaje nas dziwić innowacyjny spinacz biurowy.


W naszym kraju, w ostatnich latach pojęcie „innowacja” zrobiło ogromną furorę, między innymi za sprawą środków z Unii Europejskiej, które zaczęły na nas „wymuszać” zmianę sposobu myślenia. I choć przez pierwsze lata niektórym z nas wydawało się, że potrafią tę Unię umiejętnie oszukiwać nazywając innowacjami to, co nie do końca nimi było, to teraz sytuacja trochę się zmienia. I to nawet nie dlatego, że trudniej będzie otrzymać dotację na pseudoinnowacje, tylko dlatego, że to oswojenie pojęcia „innowacja” (jak lisa w Małym Księciu) sprawiło, że zaczynamy myśleć inaczej. Szukamy innej perspektywy planując nowy biznes, kampanię reklamową czy akcję społeczną. Coraz częściej zaczynamy traktować problem jako wyzwanie i szansę na zdobycie nowego rynku czy wynalezienie nowego urządzenia/aplikacji a nie jako kłodę, którą niesprawiedliwy świat rzuca nam pod nogi.


Warto pamiętać, że nowe (i dobre) pomysły powstają często na styku różnych obszarów wiedzy, innych sposobów działania i postrzegania świata. Dlatego do prac nad innowacjami (także społecznymi) dobrze jest angażować podmioty, reprezentujące różne sektory, mające odmienne sposoby funkcjonowania i zróżnicowane źródła finansowania.


Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z klastrami (takimi jak np. Wschodni Klaster Innowacji) czy instytucjami wspierającymi rozwój nowych pomysłów/biznesów (jak np. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny), które skupiają podmioty z różnych branż i sektorów. W kreowanie nowych pomysłów warto włączać zarówno osoby i instytucje, które mają wiedzę i doświadczenie w zakresie tworzenia innowacji jak i podmioty, które to pojęcie znają głównie z mediów ale np. dobrze znają problem, który chcemy rozwiązać. Takie angażowanie „niespecjalistów” jest jak włączanie do zaawansowanych prac IT kompletnych laików w danej dziedzinie lub kilkuletnich dzieci, które zadając najprostsze pytania i dziwiąc się nieustannie sprowadzają tory myślenia na zupełnie nowe obszary.


Kolejną okazją do zweryfikowania poziomu naszej innowacyjności jest konkurs ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Jednym z jego celów jest znalezienie najbardziej efektywnych metod wspierania nowych sposobów rozwiązywania problemów społecznych w obszarach takich jak kształcenie ustawiczne osób dorosłych, przejście od sektora edukacji do zatrudnienia czy integracja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy.

Konkurs ma wyłonić „operatorów grantów”- instytucje, które będą przeprowadzać procedury udzielania grantów o średniej wysokości 100 000,00 PLN. Rolą grantodawców będzie także wyszukanie potencjalnych innowatorów społecznych, dotarcie do nich oraz zachęcenie do udziału w projekcie, a także udzielenie im wsparcia merytorycznego i organizacyjnego.

Wnioski o dofinansowanie można składać do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju od 1 do 10 września 2015 roku. Na konkurs przeznaczono pulę 24 milionów złotych (po 6 milionów na każdy z 4 obszarów tematycznych). Minimalny wkład własny Beneficjentów to 3% wartości projektu. Wnioskodawcami mogą być m.in. instytucje rynku pracy, przedsiębiorstwa, uczelnie i organizacje pozarządowe. Więcej informacji o konkursie znajduje się tutaj.

Marcin Giza

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"