O autorze
ekspert ds. funduszy strukturalnych zaangażowany w opracowanie i realizację kilkuset projektów, specjalista ds. projektów innowacyjnych finansowanych z EFS, konsultant ds. tworzenia programów operacyjnych na lata 2014-2020, prezes Wschodniego Klastra Innowacji, przedsiębiorca, twórca SpaceShip.edu.pl

Prezes „Generatora Innowacji”- przedsiębiorstwa specjalizującego się w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych oraz prowadzeniu szkoleń i doradztwa z tego zakresu a także w kreowaniu przedsięwzięć innowacyjnych współfinansowanych z UE.

FIRST Robotics Competition, czyli jak lubelskie szkoły wkraczają do światowej elity

Co wspólnego mają miasto Kraśnik w województwie lubelskim i siedziba NASA w Houston?


Wschodni Klaster Innowacji we współpracy z Powiatem Kraśnickim i Zespołem Szkół nr 3 w Kraśniku tworzą pierwszą w Europie Środkowo - Wschodniej drużynę, która weźmie udział w konkursie FIRST Robotics Competition (FRC). FRC to międzynarodowy turniej organizowany przez organizację FIRST ze Stanów Zjednoczonych, której celem jest rozwijanie wśród młodzieży talentów m.in. w zakresie nowoczesnych technologii, inżynierii, kreatywności i innowacyjności.


Celem wszystkich młodzieżowych drużyn na świecie jest zaprojektowanie i zbudowanie robota, który najlepiej poradzi sobie z określonymi wcześniej zadaniami. Dla przykładu – roboty w sezonie 2013 miały za zadanie trafiać wystrzeliwanymi dyskami frisbee w różnej wielkości otwory w ścianie i wspiąć się na szczyt 3-metrowej piramidy, a w 2012 roku miały „zdobyć tytuł MVP wśród robotów”, czyli trafić piłką do koszów umieszczonych na różnej wysokości oraz "zaparkować" na równoważni i utrzymać balans po wyłączeniu energii. Wszytko to dzieje się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji, w której po „boisku” porusza się jednocześnie wiele innych (konkurencyjnych) robotów.


Praca w drużynie FRC pozwala rozwinąć (na niedostępnym dla zwykłych śmiertelników poziomie) umiejętności m.in. w zakresie programowania, elektroniki, mechaniki ale także designu czy marketingu (różne osoby w zespole mają przypisane odmienne funkcje).

Ponadto, dzięki wspólnej pracy nad konstruowaniem robota, członkowie zespołu rozwijają umiejętności pracy metodą projektu, uczą się współpracy i osiągania ambitnych celów. Krótko mówiąc – nabywają wiele umiejętności, które są niezmiernie przydatne w dzisiejszym świecie. Z dotychczasowych doświadczeń drużyn startujących w FRC wynika ponadto, że członkowie czołowych drużyn FIRST Robotics Competition nie mają problemów ze znalezieniem interesującej i dobrze płatnej pracy, można wręcz powiedzieć, że to dobra praca szuka ich.


Ważnym momentem w konkursie jest 9 stycznia 2016 roku, kiedy to podczas relacji na żywo z siedziby NASA w Houston, następuje oficjalne ogłoszenie tematyki i zadań dla robotów na sezon 2016. Następnie wszystkie drużyny na świecie mają 6 tygodni na skonstruowanie (i to nie jest przenośnia) - najlepszego robota na świecie.

Wyzwaniem dla drużyny i jej mentorów (oprócz skonstruowania robota) jest pozyskanie pieniędzy od sponsorów i darczyńców m.in. na części służące do budowy robota, rejestrację drużyny i udział zespołu w turnieju regionalnym, który odbędzie się w Kanadzie. We wsparcie tej inicjatywy i finansowanie drużyn FRC na świecie zaangażowane są największe firmy na świecie.
Międzynarodowymi Sponsorami i Partnerami FRC są m.in. 3M, GOOGLE, General Motors, Chrysler, Boeing, Coca – Cola i Microsoft (większość firm z listy Fortune 500 jest w różny sposób związana z działalnością FIRST Robotics). Pierwszymi sponsorami drużyny z Kraśnika zostały firmy 3M i Nabor.

Udział w konkursie jest kosztownym przedsięwzięciem. Łączny koszt rejestracji , zakupu części do robota i wyjazdu drużyny na turniej regionalny to kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Dlatego inicjatywa ta ciągle „szuka” Sponsorów/Partnerów, którzy sprawią, że po ogłoszeniu przez NASA zadań dla robotów na rok 2016, będzie można powiedzieć „Nie ma problemu, Houston”.

Przedsiębiorstwa i osoby, które chciałyby wesprzeć pierwszą w Polsce drużynę FRC w procesie konstruowania robota, proszone są o kontakt z biurem Wschodniego Klastra Innowacji.

Marcin Giza

Więcej o idei FRC opowie Państwu Morgan Freeman

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"