O autorze
Doktor nauk ekonomicznych i wykładowca w Katedrze Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W pracy naukowej zajmuje się tematyką międzynarodowego public relations, w ramach której prowadzi badania z zakresu relacji zachodzących pomiędzy reputacją państw a innymi obszarami życia społeczno-gospodarczego.

Zawodowo związany z branżą public relations, w swoim portfolio ma szereg projektów dla firm i organizacji non-profit w postaci wdrażania i realizacji strategii komunikacyjnych. Prywatnie orędownik podróży, dobrych kryminałów i publicznych przemówień.

www.marcinleszczynski.pl

Mało kto wie, że jedną z najbardziej rewolucyjnych teorii ekonomicznych wymyślił... Polak

John Maynard Keynes
John Maynard Keynes Wikipedia
Na reputację państwa składa się szereg czynników, jednym z nich jest nauka, która może kształtować postrzeganie państwa nie tylko w sposób bezpośredni, ale również pośredni. Mowa o obszarach, które mogą korzystać ze skutecznego i efektywnego systemu szkolnictwa wyższego, struktury i kierunków prowadzonych badań oraz współpracy nauki z biznesem.


Reputacja polskiej nauki

Mało kto wie, że polski ekonomista Michał Kalecki wymyślił keynesizm zanim dokonał tego sam Keynes. Myślę, że osoby nie zgłębiające historii polskiej nauki nie mają też świadomości, że Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny polski astronom, ale również postać, która niezwykle przysłużyła się dla dziedziny ekonomii, przez tzw. prawo Kopernika-Greshama, które można w skrócie określić zdaniem - gorszy pieniądz wypiera lepszy. Na tej podstawie można dziś tłumaczyć wiele zjawisk nie tylko z zakresu rynku pieniężnego, ale również przeglądając rozpiskę w programie telewizyjnym. Polacy wielokrotnie przyczyniali się poprzez swoje teorie i wynalazki do rozwoju nauki na świecie. Dzisiaj reputację polskiej nauki można przeanalizować przez pryzmat wskaźników które, niezależnie od wyników i osiągnięć poszczególnych naukowców, oceniają poziom uczelni na całym świecie.


I tak na tzw. Liście Szanghajskiej polskie uczelnie reprezentowane przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znajdują się w piątej setce podmiotów uwzględnianych w rankingu. W raporcie Times Higher Education najlepsze polskie uczelnie (Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska) znajdują się dopiero w szóstej setce. Z kolei w dokumencie QS World University Rankings Uniwersytet Warszawski ma 366 miejsce. W ostatnim z przeanalizowanych przeze mnie raportów tj. Center for World University Ranking najlepsza polska uczelnia jest lokowana na 429 pozycji. Bazując jedynie na tych danych można stwierdzić, że w porównaniu z innymi (głównie zachodnimi) państwami reputacja polskiej nauki na świecie nie jest najlepsza. Choć jak pokazuje historia i współczesne sukcesy naszych naukowców potencjał i ambicje mamy o wiele większe.


Jak polska nauka może poprawić naszą reputację?

Zmiany, które proponuje minister Jarosław Gowin wydają się być ciekawe i mam wrażenie, że trafiają w sedno problemu. Z analizowanych dokumentów i doniesień prasowych wynika, że planowane i wdrażane zmiany będą miały na celu zwiększenie aktywności badawczej polskich naukowców i stymulowanie współpracy pomiędzy nauką a biznesem, co ma wiązać się ze zwiększeniem naszej innowacyjności. Jak to się ma do poprawy naszej reputacji? Otóż problem ten można rozpatrywać dwutorowo, tj. w sposób bezpośredni i pośredni. Jeżeli wyjdziemy z założenia, że powyższe zmiany rzeczywiście doprowadzą do większej aktywności badawczej naukowców, będzie to pozwalało na uwolnienie ogromnego potencjału, co może w konsekwencji przejawić się częstszym pojawianiem się nazwisk "made in Polska" w największych światowych czasopismach, a tym samym w mediach i w świadomości międzynarodowej opinii publicznej. Może to też doprowadzić do lepszej oceny polskich uczelni w przedstawianych wcześniej rankingach. To przekładać się będzie na silniejszą reputację polskiej nauki, co bez wątpienia miałoby wpływ na reputację całego państwa.


Analizując pośredni wpływ zmian w polskiej nauce należy odnieść się do powiązań pomiędzy reputacją a innymi obszarami życia społeczno-gospodarczego. I tak reputacja państw jest mocno powiązana z ich innowacyjnością, równie silne relacje można dostrzec w przypadku rozwoju kapitału ludzkiego, co przekłada się na większą konkurencyjność gospodarki. Jeżeli w wyniku tych zmian poprawilibyśmy ocenę World Economic Forum, który w ramach Indeksu Kapitału Ludzkiego plasuje nas na 30 pozycji na 130 analizowanych państw, oraz naszą innowacyjność, która w Global Innovation Index jest plasowana na 39 pozycji, to mogłoby to zdecydowanie poprawić naszą reputację. Należy jednak pamiętać, że reputacja państwa jest zjawiskiem niezwykle złożonym, dlatego równolegle muszą być prowadzone działania w innych, pozornie odległych i niepowiązanych, obszarach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce