O autorze
Inspirator i motywator personalny , trener biznesu i coach. Praktyk - zanim odkrył swoją pasję czyli pomaganie ludziom w odkrywaniu swoich możliwości, pracował w wielu firmach na różnych stanowiskach. Obserwował procesy zachodzące zarówno w instytucjach rodzinnych, jak i w wielkich korporacjach.

Dzisiaj, mając wiedzę i doświadczenie, udaje mu się pomóc swoim klientom zrozumieć mechanizmy rządzące zarówno "wielkim firmowym" światem jak i tym "mniejszym prywatnym". Specjalista w dziedzinie szeroko pojętej zmiany. Testując swoje autorskie programy i stosując się do ich reguł, udało mu się za ich pomocą zrzucić 32 kg w 137 dni i do tej pory utrzymywać wagę. Optymista i "roznosiciel" dobrej energii.

Tematyka bloga to: motywacja, inspiracja, psychologia sukcesu i osiągnięć, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie czasem, autoprezentacja. Teksty, które mają pobudzić czytelnika do zmiany i pracy nad sobą. Pracy, która będzie sprawiała przyjemność i pozwoli rozwinąć w sobie nadspodziewane możliwości.

Szef wszystkich szefów

"Jak ja byłbym szefem zrobiłbym to 100 razy lepiej od niego". "On to ma życie, nic nie robi, a ładne pieniążki zarabia". "Taki to pożyje, proszę, my tu zasuwamy bo dopiero południe, a on pewnie w domu siedzi i kawkę pije". Większość podwładnych właśnie tak myśli o swoich szefach. Nie zdaje sobie sprawy z zakresu obowiązków jakie szef musi wykonać. Są oczywiście szefowie, którzy mówią: „Weźmy się i zróbcie”, ale nie o takich chciałbym dzisiaj napisać. Jakie są cechy dobrego, skutecznego i lubianego szefa – lidera? Oto 10 cech prawdziwego lidera (wg Daniela Golemana – guru światowej psychologii):


1. Szczerość, otwartość, asertywność.Lider powinien być szczery i prawdziwy. Powinien budować zaufanie w zespole, a nie generować konflikty i wzbudzać antagonizmy i nieufność pomiędzy pracownikami. Powinien jasno, precyzyjnie, asertywnie komunikować się z innymi. Spójny lider to taki, który wyznaje określone wartości i swoim zachowaniem daje przykład ich realizacji. Ma wizję swoich działań i potrafi skutecznie przekonać zespół do jej wspólnej realizacji. Widzi więcej i dalej niż inni i potrafi podzielić się tą wizją. Potrafi otwarcie mówić o swoich emocjach.


2. SamokontrolaLider nie powinien przenosić swoich wewnętrznych stanów emocjonalnych na innych. Zdarzają się sytuacje gdzie wchodząc do gabinetu prezesa pytamy pani sekretarki: „W jakim humorze jest dzisiaj pan prezes?”. „Dzisiaj nic pan nie załatwi, jest po kłótni z żoną.”…mając taką wiedzę powoli wycofujemy się do swoich obowiązków. Prawdziwy, skuteczny lider opanowuje emocje i impulsy rozpraszające. Nawet w sytuacjach stresowych stara się jak najbardziej obiektywnie spojrzeć na swoje zadanie.

3. Dobry przykład
Lider powinien być wzorem do naśladowania dla innych. Wysokie wymagania w stosunku do samego siebie pozwalają na skierowanie uwagi na ciągłe doskonalenie siebie i innych. Liderzy, którzy kładą silny nacisk na osiągnięcia są pragmatyczni, wyznaczają mierzalne, realne ale ambitne cele, a przy tym potrafią skalkulować ryzyko.

4. Optymizm

Dużo efektywniej i zdrowiej pracuje się w firmie gdzie dominuje uśmiech i radosne podejście do życia, niż w organizacji gdzie „wieje chłodem” i dominuje nastrój „jak na pogrzebie”. Optymistyczny lider widzi zwykle szansę a nie zagrożenie. W taki właśnie sposób patrzy na swoich podwładnych i wymaga od nich realizowania się w tym, w czym naprawdę się sprawdzają.

5. ElastycznośćSkuteczny lider powinien mieć wysoce rozwiniętą zdolność adaptacji. Ludzie, którzy mają wysoką zdolność przystosowania się mogą z powodzeniem żąglować swoimi wymaganiami nie tracąc przy tym koncentracji i energii. Takie osoby czują się dobrze w klimacie organizacyjnym, gdzie nic nie jest jednoznaczne. Dzięki elastyczności potrafią zdiagnozować zmiany potrzebne, aby ciągle dostosowywać się do zmieniających się warunków.

6. Empatia
Empatia bardzo ułatwia komunikację. Liderzy, którzy kierują się empatią potrafią rozpoznać szerokie spektrum emocji swoich współpracowników nie tyle na poziomie rozumu, co własnych emocji. Pozwala im to dobrze się rozumieć bez względu na różnice kulturowe czy doświadczenie życiowe. Lider kierujący się empatią potrafi słuchać innych i zwykle rozumie ich motywacje.

7. Siła rażeniaSkuteczny lider powinien posiadać wysoką umiejętność oddziaływania, począwszy od umiejętności dostosowania swojego przekazu do konkretnego odbiorcy, a skończywszy na zdolności do zbudowania wspierającej koalicji wokół nowych pomysłów. Lider powinien inspirować swoimi emocjami innych. To sprawi, że pracownicy będą podążać za jego wizją, mając jednocześnie poczucie realizowania „wspólnej misji”.

8. Nauczyciel i uczeńDobry lider potrafi rozwijać zdolności swoich podwładnych. Szczerze zależy mu na tym, aby jego podopieczni rozumieli cele, swoje słabe i mocne strony. Pomaga im się rozwijać, wspiera ich w działaniach, potrafi przekazać konstruktywny feedback, dzięki temu staje się naturalnym nauczycielem i trenerem. Przy tym nie jest arogancki i nie „zadziera nosa wysoko”. Jeżeli jemu przytrafi się porażka potrafi przyznać się do błędu i podziękować za naukę, której doświadczył.

9. Rozwiązywanie konfliktówNajlepszy przywódca najpierw wysłucha wszystkich stron i zrozumie różne perspektywy i motywy działań, następnie znajdzie wspólne rozwiązanie, które będzie zadowalające dla stron konfliktu oraz dla organizacji, którą reprezentuje. W ten sposób energia skierowana w różne strony zaczyna płynąć w jednym kierunku i służy wspólnemu celowi.

10. ZespółWybitni gracze zespołowi tworzą atmosferę przyjaznej wspólnoty, budzą szacunek, są otwarci na pomoc innym i współpracę. Szef, który wyróżnia się tą cechą potrafi zachęcić innych do aktywności i pracy w imię wspólnego celu oraz budować ducha zespołu i poczucie przynależności, samemu dając dobry przykład.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby