O autorze
Polscy Młodzieżowi Delegaci są młodymi ludźmi wybranymi w konkursie organizowanym przez UNA Poland oraz MSZ. Pełnią tą funkcję przez rok konsultując się z młodzieżą w Polsce a także z innymi Youth Delegates z całego świata podczas obrad III Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę przy ONZ!

Młodzieżowi Delegaci mają historie tak różne jak i młodzież, którą reprezentują. Pochodzą z różnych środowisk, zajmują się na co dzień rozmaitymi rzeczami i chociaż mogłoby się wydawać, że holenderskiego lekarza, studentkę fizyki kwantowej ze Szwecji i startupowca z Irlandii łączy niewiele, to właśnie oni, między innymi, reprezentowali młodzież ze swoich krajów podczas 70. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w zeszłym roku.


Proces rekrutacji i wymagania różnią się w poszczególnych krajach. W Polsce w tym roku konieczne jest napisanie eseju i zaplanowanie konsultacji młodzieżowych. Jednak jakie jest kryterium wyboru? Kto wobec tak naprawdę może zostać Młodzieżowym Delegatem?Młodzieżowym Delegatem został Saya. Podczas sesji Trzeciego Komitetu dotyczącej Rozwoju Społecznego swoim przejmującym przemówieniem poruszył wszystkich i zasłużył nawet na owację od całego zgromadzenia, nie wyłączając przewodniczącego obrad.

Saya studiował medycynę, część jego badań dotyczyła warunków sanitarnych i opieki zdrowotnej na terenach konfliktów. To właśnie badania terenowe, które odbył w obozach uchodźców w Iraku stały się dla niego inspiracją, aby aplikować na stanowisko Młodzieżowego Delegata ONZ. Jego zaangażowanie w kwestię kryzysu migracyjnego i uchodźczego ma jednak jeszcze jeden wymiar. Pół roku temu, podczas Obrad Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego, opowiał o swoim doświadczeniu, co zrobił i jak wyglądała jego sytuacja 16 lat temu jako uchodźcy. "Nigdy nie sądziłem, że będę mógł rozmawiać na forum organizacji, która 16 lat temu dała mi schronienie".
Eoin pracuje w Dropboxie, na uniwersytecie zajmował się literaturą, filozofią i debatowaniem. Jeszcze jako nastolatek założył organizację pozarządową, której głównym celem jest przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji i nękania na tle homofobicznym i transfobicznym wśród młodzieży szkolnej. W ramach działalności organizacji odbyło się już ponad 300 warsztatów w szkołach w całym kraju. Eoin był częścią pierwszej w historii młodzieżowej reprezentacji Irlandii do ONZ.

Regina jest w Młodzieżowej Delegacji Meksyku. Poza studiowaniem dwóch kierunków, prawa i stosunków międzynarodowych, rozlicznych aktywności związanych z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i ONZ (z wyszczególnieniem działalności na rzecz kobiet), mimo tak młodego wieku, wydała ostatnio już trzeci w dorobku tomik poezji.


Polki wybrane w zeszłym roku w konkursie również mają sukcesy na swoim koncie. Joanna Sztandera, studiująca prawo szkockie i hiszpańskie na Uniwersytecie w Aberdeen w Wielkiej Brytanii z nauką łączy działalność wolontariacką w studenckiej kancelarii prawnej Casus Omissus – The Aberdeen Law Project, uniwersyteckim stowarzyszeniu ONZ, współpracującym z UNA-UK oraz w wydziałowym stowarzyszeniu prawniczym i sądowniczym. W zeszłym roku została także wyróżniona Stevenson Scholarship podczas wymiany na Uniwersytecie w Sewilli. W wolnym czasie bierze udział w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży i Model United Nations w kraju i na świecie. W zeszłym roku można ją było spotkać podczas współorganizowanej przez nią międzynarodowej konferencji Warsaw Latin Convention.

Weronika Szwajda po pierwsze zwiedza świat: była na wymianie w Chinach i Francji w zeszłym roku ruszyła w wyprawę przez Azję, ostatnio wpadła na Bałkany. Współpracowała przy wystawie New Ink Image Gallery in Pekinie oraz jako wolontariusz w Centrum Młodzieżowych Inicjatyw Horyzonty. Otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji Kazimierza Pułaskiego aby rozwijać swoje zainteresowanie dyplomacją w ramach Akademii Młodych Dyplomatów.


Jaki więc jest decydujący czynnik? Młodzieżowi Delegaci w zeszłym roku wskazują, że wszystkich Delegatów łączyło niegasnące zaangażowanie w kwestie społeczne, środowisko lokalne i globalne, poparte aktywnym działaniem na rzecz zrozumienia aktualnych problemów wśród młodzieży, a ostatecznie chęć szerzenia świadomości i szukania rozwiązań. Młodzieżowi Delegaci z całego świata najzwyczajniej w świecie pragną mieć wpływ na dotyczące ich przyszłości decyzje, nie wyobrażają sobie bierności i dzięki powierzonej im roli stają się głosem tych, których zazwyczaj na szczycie nie ma okazji wysłuchać. Właśnie dlatego, jeśli masz w sobie ducha aktywisty i nie potrafisz narzekać z założonymi rękami, zostań Młodzieżowym Delegatem.

Program "Młodzieżowy Delegat" jest organizowany przez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych we współpracy z Departamentem Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konkurs polega na napisaniu eseju na jeden z czterech tematów oraz przygotowanie planu konsultacji młodzieżowych, w których przeprowadzeniu wesprze Delegata Stowarszyszenie United Nations Associations Poland. Szczegóły i regulamin konkursu na stronie PROM.


Autorka: Weronika Szwajda i Izabela Bany

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"